Jump to content

Chiny idą na wojnę z Apple


Recommended Posts

IVONA Webreader. Wciśnij Enter by rozpocząć odtwarzani

Dołączona grafika

Chiny idą na wojnę z Apple

Wszystko zaczęło się kiedy ponad 10 lat temu chińskie przedsiębiorstwo Proview postanowiło wypuścić na rynek urządzenie o nazwie "Internet Personal Access Device", w skrócie iPad.

Był to spory monitor zintegrowany z komputerem, myszka i klawiatura. Czyli miało ono mało wspólnego z dzisiejszym iPadem. Za to w 2003 roku stało się przyczyną sporu pomiędzy Proview a Apple ponieważ Chińczycy uważali, że iPod produkcji Apple'a ma zbyt podobną nazwę do ich produktu. Ostatecznie Apple kupiło od Proview prawo do znaku towarowego iPad na terenie ChRL. Wydawać by się mogło, że sprawa jest zamknięta. Ale byłoby to za proste.

Proview podzielone jest na oddziały Proview Shenzhen, Proview Taipei oraz Proview Hong Kong. Prawo do znaku towarowego Apple zakupiło od oddziału w Taipei. W grudniu ubiegłego roku Proview Shenzhen przed chińskim sądem udowodniło, że oddział w Taipei nie miał prawa zawrzeć takiego kontraktu w imieniu całego przedsiębiorstwa, w związku z czym prawo do marki iPad w ChRL nadal należy w do Proview jako całości. Na podstawie tego wyroku Proview już domaga się od chińskich władz na wielu szczeblach wprowadzenia zakazu sprzedaży urządzeń Apple.

Teraz Proview idzie za ciosem, składając pozew o zakaz importu, ale przede wszystkim eksportu, urządzeń iPad sygnowanych jabłuszkiem z terenu Chińskiej Republiki Ludowej. Już sam ten fakt jest wystarczającym problemem dla Apple, które właśnie w Chinach produkuje swoje iPady.

Ale problemy Apple mogą być dużo poważniejsze. Według Kotaku, Proview zbankrutowało w sierpniu 2010 roku. Od tamtego czasu kontrolę nad przedsiębiorstwem sprawuje 9 chińskich przedsiębiorstw, wśród których pierwsze skrzypce gra Bank of China. Kontrolowany w całości przez rząd ChRL. A nie ma co się oszukiwać - komunistyczny rząd kontroluje w Chinach także wymiar sprawiedliwości.

Źródło: Dołączona grafika

Taktyka jabłka, obrócona przeciwko im, i bardzo dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.