Skocz do zawartości

Problemy z USB.


MiedzianeJaja

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problemy z USB na drugim kompie i nie bardzo wiem jak je rozwiązać. A dlatego w dziale software bo podejrzewam windows-a ale mogę się mylić i może być coś popsute w sprzęcie. Opiszę dokładniej w czym problem. Nadmieniam że USB to dla mnie czarna magia. O ile rozumiem działanie sprzętu który się podłącza, instaluje z płyty sterowniki i działa, to idea USB które się samo-instalują-właczają-wyłączają-wykrywają-sprzęt-lub-nie-mając-sterowniki-w-systemie-i-jeszcze-coś-wspólnego-z-BIOS-em jest mi zupełnie obca :tongue:  Do rzeczy.

 

Na samym początku komputer zachowywał się poprawnie mając podpięte mysz i klawiaturę na USB.

Z upływem czasu sprzętów z USB przybywało i zaczęły się problemy.

Na przykład drukarka włączona z tyłu powodowała wydawanie przez system co sekundę dźwięku Ping! Ping! I tak w kółko oczywiście nie działając.

Po przepięciu na przedni panel wszystko było ok.

Po dołączeniu przetwornika TV na USB pinganie i niedziałanie pojawiło się na przednim panelu, zmiana gniazd pomogła.

Potem pinganie pojawiało się stale w różnych konfiguracjach podłączeń i przeważnie pomaga na to przepinanie sprzętów w inne gniazda. Od niedawna część gniazd działa wybiórczo czyli jedne sprzęty widzą a innych za nic mimo że są sprawne.

A ostatnio sprawdzałem kamerkę internetową na USB. Oczywiście nie działała. Migała światełkiem próbowała się instalować ale pokazywała się z wykrzyknikiem w systemie. Nic nie pomogło (tzn ściąganie nowych sterowników kamerki, odinstalowywanie sterowników USB) Kamerka dobrze działa na moim XP i na laptopie z win7. Wziąłem druga kamerkę firmy microsoft myśląc że co jak co ale ta musi. Efekt  ten sam. W XP działa na laptopie działa w tym komputerze nie chce i już. Ten felerny komp do dość mocna maszyna z win 7.

 

Pytanie. Co ja mam zrobić z tymi USB ? A może inaczej. Jak bez miernika przy pomocy oczu, rąk i śrubokreta ew. jakichś programów sprawdzić dokładnie co się psuje w tych USB i jak to naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektrykiem, ani elektronikiem ale te objawy wyglądają mi na awarię USB na płycie głównej. Nie znam modelu ani generacji Twojej płyty głównej, za dawnych czasów za obsługę portów USB i innych "powolnych" urządzeń odpowiadał mostek południowy. Architektura płyt się zmienia, ale mostek południowy dalej ma lekkie życie, więc skoro stwierdzasz, że front panel robi to samo co porty z tyłu, to tylko płyta główna może robić psikusy i opcja słabego lutowania gniazd raczej nie wchodzi w grę. USB działa bodajże na 5V, pewne urządzenia mogą być bardziej lub mniej podatne na zmiany napięć więc niektóre mogą działać a inne niekoniecznie np. prądożerna kamerka. Dla świętego spokoju można zrobić format, a jeśli nie pomoże to płyta do reklamacji. Inna opcja to jakaś bliżej nie określona usterka zasilacza, może cała linia 5V ma problem, w co wątpię ale sprawdzić nie zaszkodzi. Ściągnij sobie program aida64 i sprawdź w zakładce czujniki jak mają się wartości napięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.