Jump to content

A to Rosja właśnie


Yossarian
 Share

Recommended Posts

W Rosji odsłonięto pomnik Kałasznikowa. Monument ma jednak wadę


Odsłonięty we wtorek w Moskwie pomnik Michaiła Kałasznikowa zostanie poprawiony. Według agencji TASS na monumencie poświęconym konstruktorowi karabinów AK, znalazły się omyłkowo schematy niemieckiej broni szturmowej StG44.

0006VYGSRWBS1T1O-C122-F4.jpg

Pomnik Michaiła Kałasznikowa
 

Michaił Kałasznikow urodził się w 1919 roku, a zmarł 23 grudnia 2013 roku. Był konstruktorem całej serii radzieckich karabinów AK, używanych przez armie kilkudziesięciu krajów.
Pomnik Michaiła Kałasznikowa przedstawia postać konstruktora z karabinem w rękach. Na cokole umieszczono płaskorzeźby różnych typów karabinka AK oraz rysunek techniczny jednego z nich. Tyle tylko, że jak odkrył historyk Jurij Paszołok, schemat nie przedstawia rosyjskiej broni, ale niemiecki karabin szturmowy StG44. 
W internecie rozpętała się burza z tego powodu. Domagano się zburzenia całego pomnika i ukarania jego budowniczych. Moskiewskie władze przysłały nawet ekipę, która miała zdemontować zawierającą błąd część pomnika, ale policja uniemożliwiła wykonanie zadania. 
Zawstydzony autor monumentu Saławat Szczerbakow przyznał, że korzystał w trakcie prac projektowych z danych umieszczonych w internecie i mógł popełnić błąd. Zapowiedział też, że do poniedziałku błąd zostanie naprawiony.
Jednocześnie część rosyjskich dziennikarzy przypomina, że Michaiłowi Kałasznikowowi wielokrotnie zarzucano, iż konstruując AK skopiował niemiecki projekt, bowiem w tym właśnie czasie w radzieckich zakładach zbrojeniowych pracowali niemieccy inżynierowie, w tym Hugo Schmeisser. Karabinek AK zaprojektowany po zakończeniu II wojny światowej i wprowadzony do użytku w 1949 roku uważany jest za najpopularniejszy karabin na świecie, dostępny i używany w różnych odmianach i wersjach w prawie wszystkich krajach świata. 
 

Źródło: http://fakty.interia.pl/swiat/news-w-rosji-odslonieto-pomnik-kalasznikowa-monument-ma-jednak-wa,nId,2444483

  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity