Jump to content

AMAZON SNOWMOBILE, czyli największy pendrive świata


Recommended Posts

Snowmobile.png

Jeff Bezos sprawił, że internetowa księgarnia Amazon stała się jednym z najbardziej wpływowych przedsiębiorstw naszych czasów. Ale jedno z jego największych pól aktywności jest niemal niewidoczne. Amazon udostępnia swoim klientom rekordowe ilości miejsca na serwerach. Jak jednak przenieść niezliczone dane z dysków twardych do chmury? Amazon znalazł teraz na to sposób – i to bez bujania w obłokach!

 

Informacje w epoce internetu są prawdziwą żyłą złota - ich przetwarzanie stało się olbrzymią gałęzią gospodarki. Jednak wiele przedsiębiorstw zebrało takie ilości danych, że same już nie wiedzą, gdzie mogłyby je przechowywać- i jak mogą one dotrzeć do klientów. Przykład? DigitalGlobe: ta amerykańska firma utrzymuje pięć satelitów, które całą dobę fotografują powierzchnię Ziemi. Każdy z nas zna te zdjęcia. Są one używane w Google Maps, Google Earth, licznych systemach GPS oraz mapach Apple’a, ba, korzysta z nich nawet armia Stanów Zjednoczonych. W ciągu minionych 17 lat DigitalGlobe zgromadziło fotografie około siedmiu miliardów kilometrów kwadratowych terenu. A biorąc pod uwagę, że jedno jedyne ujęcie o wysokiej rozdzielczości może mieć rozmiar 30 gigabajtów, nic dziwnego, że przedsiębiorstwo posiada dziś 100 petabajtów danych.Petabajt odpowiada zaś milionowi gigabajtów (to zawartość ok. 1,5 mln płyt CD). W ciągu roku dochodzi do tego 10 petabajtównowych zdjęć satelitarnych. Problem w tym, że oznacza to nie tylko konieczność rozbudowywania sieci twardych dysków, ale i utrzymywania ich w należytym stanie. Coraz więcej czasu zajmuje również transfer plików do klientów. Rozwiązaniem jest przeniesienie informacji do internetu, w tzw. chmurę (ang. cloud) - tak, by kontrahenci mieli do nich szybki dostęp, a firma nie musiała utrzymywać wielkiej infrastruktury serwerów. Jak jednak przetransportować tak ogromne ilości danych?

 

Czternastometrowy pendrive na kółkach

 

Snowmobile1.png

Ciężarówka zabiera dane niemal spod drzwi klienta

 

Jednym z gigantów oferujących usługę przechowywania w chmurze jest Amazon. Ten amerykański koncern od dawna jest już nie tylko gigantyczną platformą handlową, lecz także największym na świecie dostawcą rozwiązań typu cloud. Z jego serwerów korzystają m.in. Netflix, BMW, Spotify, Canon czy Unilever. Aby ułatwić transfer olbrzymich zbiorów danych z dysków twardych swoich klientów do chmury, Amazon stawia teraz na Snowmobile. To 14-metrowe, klimatyzowane i całkowicie wodoszczelne ciężarówki. Są one wyposażone w monitoring wideo oraz alarm, śledzone poprzez system GPS, a ponadto strzeżone 24 godziny na dobę przez pracowników ochrony. Transport cennego ładunku może się nawet odbywać w towarzystwie pojazdów eskorty! Ciężarówka zabiera dane niemal spod drzwi klienta. W tym celu ten rekordowo duży pendrive na kółkach podłączany jest do sieci przedsiębiorstwa. Specjalne połączenie umożliwia transfer do jednego terabajta na sekundę. W idealnym przypadku po 10 dniach ciężarówka jest wypełniona informacjami po brzegi. Wówczas wyrusza do AmazonWeb Service w Seattle, gdzie dane przenoszone są do chmury. Nakład pracy nie jest więc mały, ale porównajmy: wgranie w chmurę 100 petabajtów za pomocą łącza internetowego trwałoby prawie 500 lat!

 

Amazon Snowmobile - ciekawostki


TRYB TURBO - Ciężarówka Snowmobile dysponuje niesamowicie szybkim łączem. Zapełnienie jej danymi trwa zaledwie kilka tygodni - a oszczędza lata.
CZASEM SŁOŃCE, CZASEM DESZCZ - Bywa, że ciężarówka kilka tygodni stoi w strugach deszczu lub w palącym słońcu. Każde zlecenie podlega najpierw analizie, a następnie podejmowane są działania służące sprawnemu i bezpiecznemu transferowi danych.
POD KONTROLĄ - Snowmobile jest zabezpieczony na wypadek bezprawnej ingerencji - ciężarówkę mogą obsługiwać jedynie pracownicy Amazona. Dodatkowo pojazd jest wodoodporny i klimatyzowany.
SZYFROWANIE - Dane są zabezpieczone najlepszym z możliwych szyfrów. Sam klucz nie jest jednak przechowywany na twardym dysku w ciężarówce, lecz zawsze zostaje u klienta. Również w chmurze informacje pozostają zakodowane.

 


Źródło: http://nt.interia.pl/news-amazon-snowmobile-czyli-najwiekszy-pendrive-swiata,nId,2483234

  • Dodatnia 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity