Jump to content

Drapacze chmur sprowadzają ulewy podczas huraganów


Recommended Posts

Symulacje komputerowe ujawniły dwa powody, dla których huragan Harvey dokonał takich zniszczeń w Houston. Jednym z nich są... drapacze chmur.

H.jpg

Huragan Harvey widziany z ISS

Huragan Harvey zabił 68 osób i wyrządził szkody na ok. 125 mld dol., gdy uderzył w Teksas w sierpniu 2017 roku. Mimo że wybrzeże Zatoki Meksykańskiej cierpiało na huragany od zawsze, dr Gabriele Villarini z Uniwersytetu Iowa postanowiła dowiedzieć się, dlaczego zniszczenia wyrządzone przez huragan Harvey były tak ekstremalne.
Jedna z przyczyn jest znana urbanistom. Miasta mają wiele twardych powierzchni, takich jak dachy, drogi lub parkingi, które nie mogą wchłonąć wody. Pola i lasy zmniejszają ryzyko powodzi, bo wchłaniają nadmiar wody w swoją strukturę. W miastach jest inaczej, bo cały zgromadzony w wyniku deszczu płyn trafia do kanalizacji.
Nie każdy wie o tym, że nowoczesne i mocno zabudowane miasta otrzymują więcej deszczu. Huragany zwykle poruszają się dość szybko nad oceanem, ale mogą zostać spowolnione przez skomplikowany strukturalnie teren lub "chropowatość powierzchni". Porównując zabudowę Houston z obszarem tej samej wielkości pokrytym ziemią uprawną i pastwiskami, Villarini odkryła, że wysokie budynki spowolniły huragan Harvey. Spowodowało to spektakularne opady deszczu, które nie miały jak się rozproszyć.

H1.png

Drapacze chmur mogą przynieść więcej problemów niż nam się wydaje

- Kiedy huragan Harvey uderzył w Houston, dosłownie zatrzymał się na wysokich budynkach. Tarcie wywołane przez silne wiatry, które przetaczały się nad wieżowcami stworzyły efekt oporu, który wpłynął na ruch powietrza i zaowocował silnymi opadami - powiedziała Villarini.
Efekty urbanizacyjne zwiększyły prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zdarzeń powodziowych aż 21 razy. I to wszystko obok zmian klimatycznych, które także dokładają swoją cegiełkę. Ale można coś z tym zrobić. Niedawne badania wykazały, że morskie elektrownie wiatrowe mogą osłabiać huragany - zarówno pod kątem prędkości wiatru, jak i generowanych opadów. Źródło: https://nt.interia.pl/technauka/news-drapacze-chmur-sprowadzaja-ulewy-podczas-huraganow,nId,2661482

  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity