Jump to content

Radioaktywny wyciek z wraku rosyjskiego okrętu atomowego


Recommended Posts

Naukowcy badający wrak sowieckiego okrętu podwodnego Komsomolec, w pobranych z jego wnętrza próbkach wody, wykryli wysokie stężenie radioaktywnych substancji – podaje TVN24, powołując się na drugi kanał norweskiej telewizji i nadawcę NRK.

Norwesko-rosyjska ekspedycja naukowa bada wrak sowieckiego okrętu podwodnego, który w wyniku pożaru zatonął w 1989 roku na Morzu Barentsa, około 100 mil morskich od Wyspy Niedźwiedziej. W katastrofie zginęło 42 marynarzy, a 27 udało się uratować. We wraku wciąż znajduje się broń jądrowa.
Jak podaje TVN24, powołując się na NRK - próbka wody pobranej z przewodu wentylacyjnego okrętu, w porównaniu z normalnym otoczeniem słonych wód morskich, przekraczała stężenie radioaktywnych substancji o 100 tysięcy razy. Hilde Elise Heldal z norweskiego Instytutu Badań Morskich powiedziała w rozmowie z norweską TV2, że konieczne jest potwierdzenie uzyskanych danych w warunkach laboratoryjnych. Dodatkowo naukowcy pobierają próbki z dna morskiego w różnych odległościach od wraku Komsomolca. Jak czytamy na stronie TVN24 - badania rozpoczęły się w sobotę, a pierwsze testy przeprowadzono w poniedziałek. TVN24, powołując się na norweskie media, przypomina, ze rosyjscy naukowcy już w 2007 roku stwierdzili, że z wraku wycieka radioaktywna substancja. Obecnie trwająca misja ma za zadanie sprawdzić, na ile sytuacja uległa pogorszeniu i jak wpływa na środowisko morskie w Arktyce.

 


Źródło: https://fakty.interia.pl/swiat/news-tvn24-radioaktywny-wyciek-z-wraku-rosyjskiego-okretu-atomowe,nId,3086610

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.