Jump to content

Słynna sterownia reaktora nr 4 w elektrowni w Czarnobylu otwarta dla wszystkich turystów


Yossarian

Recommended Posts

To w tym miejscu rozegrały się dramatyczne wydarzenia, które ostatecznie doprowadziły do zniszczenia reaktora nr 4 i potwornej katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jej skutki Europa odczuwa aż do dziś.

sterownia.jpg

Poziom promieniowania w sterowni, która została otwarta przez władze Ukrainy dla zwiedzających, przekracza tam normy aż 40 tysięcy razy. Pomimo tego faktu, pobyt tam przez ok. 5 minut w żaden negatywny sposób nie wpłynie na zdrowie śmiałków. Każdy chętny będzie musiał ubrać tylko strój zabezpieczający, w postaci białego kombinezonu, maskę i odpowiednie buty. Szacuje się, że w przyszłym roku sterownię i sam Czarnobyl odwiedzi grubo ponad 100 tysięcy ludzi.

Kilka lat temu, władze Ukrainy postanowiły odmienić te ponure i usłane tragicznymi historiami miejsce w bardziej przyjazny dla życia skrawek naszej planety. Po ustawieniu nowego sarkofagu, który ochroni Ukrainę i całą Europę przed emisją substancji promieniotwórczych na 100 lat, teraz można przystąpić do realizacji planu zmiany tego obszaru na proekologiczny i otwarty dla turystów z całego świata.

Główna część Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia pozostanie zamknięta jeszcze przez wiele lat, ale na jej obszarze mają powstać największe na świecie farmy solarne i wiatrowe. Co ciekawe, władze chcą, by na jej granicach powstały nowe miasta. Po serialu Czarnobyl w telewizji HBO, zainteresowanie Czarnobylem i jego okolicami tak bardzo wzrosło na całym świecie, że rząd nie może nie wykorzystać tego faktu.
 

Źródło: https://www.geekweek.pl/news/2019-10-03/slynna-sterownia-reaktora-nr-4-w-elektrowni-w-czarnobylu-otwarta-dla-wszystkich-turystow/

  • Positive 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.