Jump to content

Steczanka


Agrael
 Share

Recommended Posts

Trochę o zapomnianej wiosce Steczanka.

steczanka-02-kolchoz-zarzad.jpg
Budynek zarządu kołchozu "Zwycięstwo" w Steczance

Pierwsze wzmianki o wsi Steczanka pochodzą z XVII w., na początku XX w. zamieszkiwało ją około 1200 osób, a w chwili awarii z 1986 r. – 905 osób. Oto historia wsi położonej w odległości 14 km od Prypeci, ok. 20 km od Czarnobyla i zaledwie 4 km od kompleksu przemysłowego „Wektor”.

Założenie wsi w XVII w. przypisuje się przedstawicielom rodu Steckich herbu Radwan. Stąd też wywodzi się nazwa – Steczanka. Byli to zamożni właściciele ziemscy, tylko w powiecie równieńskim posiadali 30 osad. Jan Kazimierz Stecki (1730-1820), wielki chorąży koronny, starosta miasta Owrucz, właściciel wsi: Łubianka, Maksymowicze, Martynowicze, Pawłowice, Steczanka i Worowicze, w miejscowości Międzyrzecz wybudował ogromny pałac. Do dziś jest on jedną z historycznych atrakcji regionu równieńskiego.

W 1664 r. w Steczance wzniesiono drewnianą cerkiew pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W 1733 r. przeszła ona restaurację. W połowie XVIII w. pochowano w niej przedstawicieli rodu Steckich. W późniejszych latach cerkiew popadła w ruinę, a w 1860 r. ją rozebrano.

Sami Steccy posiadali w Steczance pałac. W jego miejscu w 1855 r. wybudowano nową, drewnianą cerkiew i dzwonnicę. Tereny cerkiewne zajmowały 47 akrów ziemi. W pobliżu kościoła znajdowała się szkoła parafialna.

Cerkiew została zniszczona w czasach sowieckich, a na jej miejscu wybudowano klub. Ruiny tego budynku istnieją do dziś. Obok wejścia do niego zachowała się m.in. tablica informacyjna z napisem: „Dzisiaj w klubie”.

Na początku XX wieku Steczankę zamieszkiwali nie tylko prawosławni, ale także katolicy i chasydzi. Całkowita liczba mieszkańców wsi wynosiła prawie 1200 osób.

W czasie II wojny światowej w tej części Polesia toczyły się zacięte walki, a w latach okupacji wojsk niemieckie dokonywały tam brutalnych mordów. Za służbę wojskową na frontach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 136 mieszkańców nagrodzono orderami i medalami ZSRR.

W czasach przed awaryjnych radzie gromadzkiej w Steczance podlegała wioska Razjezża. Obie miejscowości dzielił strumyk Wiunok.

steczanka-07-kolchoz.jpg
Kołchoz we wsi Steczanka.

W Steczance znajdował się zarząd kołchozu „Zwycięstwo”, ośmioletnia szkoła, dom kultury, sklep, biblioteka i przychodnia. W chwili awarii zamieszkiwało ją 905 osób. Ewakuacja wsi miała miejsce 4 maja 1986 r. Tego dnia tło promieniowania w miejscowości wynosiło 20,5 mR/h.

Ludność Steczanki została przesiedlona do wsi Paskiwszczyna w obwodzie kijowskim. Nowe budynki dla nich powstały w rekordowym czasie – od 15 czerwca do 15 września 1986 r. W nowej miejscowości znajdowało się łącznie ponad 200 posesji, a jedną z ulic – Steczańską – nazwano na cześć rodzinnej wsi.

W połowie lat 90. XX w. podczas pożarów wieś prawie spłonęła. Płomienie nie oszczędziły jej również podczas wielkich pożarów z 2020 r.

Ze wsi Steczanka pochodził dziadek aktorki Irmy Witkowskiej, która zagrała główną rolę – baby Prisi – w filmie „Brama”, opowiadającym o mistycznym życiu po wypadku w strefie wykluczenia.

Urodził się tam również Wołodymyr Oniszczenko – radziecki piłkarz ukraińskiego pochodzenia, zawodnik Dynama Kijów, srebrny medalista piłkarskich mistrzostw Europy z 1972 r.,strzelec dwóch goli w finałowym meczu Pucharu Zdobywców Pucharu w 1975 r., olimpijczyk, trener piłkarski.

steczanka-elewator-1.jpg
Zgadza się - słynny Elewator :) 

Spoiler

steczanka-05-kolchoz.jpg
Kołchoz we wsi Steczanka

steczanka-12-pomnik.jpg
Pomnik ofiar Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. 

Źródło: Licznik Geigera

  • Dodatnia 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity