Jump to content

Awaria reaktora jądrowego w Japonii


R4KET

Recommended Posts

W elektrowni atomowej Fukushima I doszło w sobotę do eksplozji, która spowodowała jej częściowe uszkodzenie.

Japońskie władze uspokajają. Osłona reaktora nie została uszkodzona. W elektrowni atomowej Fukushima I zawaliły się ściany i dach budynku, w którym znajduje się jeden z reaktorów. Wybuch częściowo ją uszkodził

Chyba jednak wybuchł .... Spuścić parę to można w rurach :D

Link to comment
Share on other sites

Ja to już przez media mam mętlik w głowie :D Piszą że doszło do wybuchu a mówią że spuścili radioaktywną parę,raz mówią że ściana zawaliła się od wybuchu a raz że to zawalenie spowodowały wstrząsy więc prawda jest gdzieś po środku. A do śmiechu z tego powodu mi nie jest bo jednak tam też mieszkają ludzie więc miejmy nadzieję że drugiego Czarnobyla tam nie będzie i że stalker zostanie osadzony w starej zonie(tej Ukrainskiej oczywiście):) Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Wiemy gdzie będzie STALKER 3.

Słaby żart...

Teraz parę faktów, bez zbędnego komentarza:

Dramat rozpoczął się, kiedy w elektrowni Fukishima Daiichi uszkodziły się awaryjne systemy chłodzenia. Początkowo system zadziałał - generatory diesla zaczęły pompować wodę do zbiorników reaktora, ale po godzinie zatrzymały się. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przyczyną mogło być tsunami, które uderzyło w Japonię tuż po trzęsieniu. Japończycy szybko sprowadzili ciężarówkami trzy dodatkowe diesle i wznowili chłodzenie, ale w międzyczasie reaktor się przegrzał.(...) Wodór wydostał się ze zbiornika reaktora na zewnątrz i w sobotę nad ranem naszego czasu eksplodował - gdzieś między betonową i stalową osłoną, które dodatkowo przykrywają zbiornik reaktora. Zawaliła się betonowa ściana i dach budynku mieszczącego reaktor.

- Wybuch w dużej części zniszczył obudowę z betonu, ale reaktor jest cały i nadal jest chłodzony - uspokaja Tomasz Jackowski.

Na zewnątrz elektrowni wykryto jednak niewielkie ilości radioaktywnego cezu i jodu, które wydostały się spod cyrkonowych osłon elementów paliwowych. - Poziom promieniowania jest podwyższony, na granicy dopuszczalnej normy - mówi Tomasz Jackowski.(...) Gdyby chłodzenie zostało przerwane, rdzenie prętów mogą się całkowicie stopić i rozlać na betonowej podłodze - mówi nam dr Marek Pawłowski, rzecznik prasowy Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. A między stopioną substancją i betonem mogą zajść dalsze reakcje chemiczne, które jeszcze dorzucą ciepła do tego kotła.

[źródło: gazeta.pl]

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

Kolejna dawka informacji: Do krytycznej sytuacji dochodzi w kolejnej siłowni jądrowej Tokai na wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu. Fale tsunami uszkodziły dwa generatory utrzymujące systemy chłodzące reaktory. Te ostatnie zostały automatycznie wyłączone i są schładzane trzecim rezerwowym generatorem.(...) Najpoważniejsza jest właśnie sytuacja w elektrowni Fukushima I, położonej 240 km na północ od Tokio, gdzie obowiązuje czwarty stopień zagrożenia i może dojść do drugiego wybuchu wodoru, tym razem w hali trzeciego reaktora. Pręty paliwowe w reaktorze znajdują się trzy metry ponad powierzchnią cieczy chłodzącej. Aby obniżyć ciśnienie obsługa elektrowni wypuściła radioaktywną parę z reaktora. Inspektorzy agencji nie wykluczają, że w reaktorze dochodzi już do topienia się rdzenia. Zagrożony jest również reaktor numer dwa, w którym pojawiają się problemy chłodzenia. Wybuch zniszczył już halę nad reaktorem numer jeden, ale stalowa obudowa pozostała nienaruszona. Nie wiadomo jednak czy główny obieg chłodzenia nie został naruszony. Eksperci Agencji biorą pod uwagę, że doszło do częściowego stopienia się rdzenia. Po wybuchu w sterowni reaktora poziom promieniowania był tysiąc razy wyższy od normalnego. Eksperci twierdzą, że reaktora nie będzie można już uruchomić. Wygląda na to że sytuacja jest poważniejsza niż z początku mogło się wydawać...

Link to comment
Share on other sites

W reaktorze nr 3 elektrowni atomowej Fukushima I doszło w poniedziałek do wybuchu wodoru jednak komora, w której znajdują się pręty paliwowe reaktora jest nienaruszona - poinformował rzecznik rządu Yukio Edano. Dodał, że jest mało prawdopodobne aby do atmosfery przedostały się substancje radioaktywne. Coś czuję że nie będzie za fajnie ... Edit: Wstrząsy sejsmiczne o sile 5,8 st. w skali Richtera nawiedziły w poniedziałek północno wschodnią Japonię krótko po godz. 10.00 czasu miejscowego - poinformowała japońska agencja meteorologiczna. Na wybrzeżach prefektury Miyagi ekipy ratownicze odnalazły zwłoki ponad 2 tys. osób, prawdopodobnie ofiar tsunami. Edit: W elektrowni atomowej Fukushima doszło do wybuchu w reaktorze numer dwa i pożaru reaktora numer cztery. Władze potwierdziły informację o wysokim, groźnym dla ludzkiego zdrowia promieniowaniu w pobliżu siłowni.

Link to comment
Share on other sites

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=Il3Alwch7pg&

W reaktorze nr 3 elektrowni atomowej Fukushima I doszło do wybuchu wodoru. Jednak komora, w której znajdują się pręty paliwowe reaktora, jest nienaruszona. Władze zapewniają, że mało prawdopodobne jest, by do atmosfery przedostały się substancje radioaktywne. Ale to nie koniec: w reaktorze 2, z którym dotychczas nie było problemów, przestał działać system chłodzenia.

W sumie na 54 reaktory w Japonii zamkniętych jest 11. :D

"Sytuacja jest bardzo poważna"

Premier Japonii Naoto Kan oświadczył w poniedziałek, że sytuacja w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima I pozostaje nadal bardzo poważna. Dodał, że władze robią wszystko co w ich mocy aby zapobiec dalszym zniszczeniom.

Czarnobyl oceniano na "7", Fukushima ma już "6"

Wypadek nuklearny w elektrowni Fukushima I osiągnął 6 stopień w siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES) - powiedział szef francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) Andre-Claude Lacoste. Katastrofę czarnobylską z 1986 roku oceniano na stopień 7.

Oznacza to, że wypadek jest poważniejszy niż incydent w siłowni nuklearnej Three Mile Island w 1979 roku, który oceniono na stopień 5.

W sobotę japońska agencja ochrony radiologicznej oceniła incydent w Fukushima I na 4. stopień.

ASN już w poniedziałek informowało, że incydent jego zdaniem jest poważniejszy niż twierdzili Japończycy. Informowano wówczas, że incydent może być oceniony na 5. lub 6. stopień.

"The New York Times": Nippon na beczce atomu - przeczytaj artykuł w serwisie Kiosk

Katastrofę czarnobylską z 1986 roku oceniano na stopień 7.

Położona ok. 250 km na północ od Tokio Fukushima I została uszkodzona na skutek piątkowego potężnego trzęsienia ziemi i tsunami.

Japonia: awarie systemów chłodzenia w kolejnych reaktorach

Poziom promieniowania w elektrowni atomowej Fukushima I spada - poinformował rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano. Ostrzegł równocześnie, że wydaje się, iż systemy chłodzenia w reaktorach nr 5 i nr 6 w tej siłowni nie działają prawidłowo.

Z elektrowni ewakuowano ok. 800 pracowników, na miejscu pozostało ok. 50 osób.

Edano powiedział, że poziom promieniowania przy bramie elektrowni Fukushima I, położonej ok. 250 km na północ od Tokio, o godz. 1 w nocy czasu polskiego wynosił 11 930 mikrosiwertów na godzinę, a o godzinie 7.30 - 596,4 mikrosiwerta na godzinę.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pękła betonowa osłona. Do oceanu wycieka radioaktywna woda

Zniszczenia na terenie elektrowni jądrowej Fukushima,

fot. Reuters

Dołączona grafika

Operator elektrowni atomowej Fukushima, firma TEPCO poinformowała, że z uszkodzonego reaktora nr 2 do Oceanu Spokojnego wycieka radioaktywna woda. Skażenie wody morskiej wokół siłowni już cztery tysiące razy przekracza dopuszczalne normy. Przedstawiciele TEPCO informują, że wkrótce rozpoczną się prace, które mają na celu uszczelnienie przy pomocy betonowej osłony uszkodzonego reaktora.

Jak szacuje Reuters, uzdatnienie terenów wokół siłowni, ok. 240 km od stolicy Tokio, może potrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Premier Japonii Naoto Kan, rozpoczął dziś rano jednodniową wizytę w strefie ewakuacji wokół elektrowni atomowej Fukushima I, aby ocenić sytuację na tym obszarze i porozmawiać z osobami, które ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi - podał rzecznik rządu.

Link to comment
Share on other sites

Siły natury po raz kolejny pokazały jak słaby jest człowiek i jego najnowsze technologie i systemy zabezpieczeń które nic nie dały. W Czernobylu był błąd człowieka, w tej sytuacji natura spowodowała katastrofe. Szacunek dla ludzi z elektrowni- SAMURAJÓW Z FUKUSHIMY którzy choć już są MARTWI to walczą do końca!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.