Skocz do zawartości

Warszawa, czyli procesor polskiej produkcji


Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

Polska firma GryfTechnologia stworzyła procesor. Zobaczcie szczegóły.

Nowy układ scalony Warszawa posiada nowoczesną konstrukcję, prędkość traktowania 700Mhz, architekturę 32bit. Można na nim zbudować komputer, urządzenie mobilne, urządzenia dla medycyny, armii, przemysłu lub automatyki domowego zastosowania. To nie wszystkie możliwości.

- Pierwszy polski procesor to przemyślana i praktyczna konstrukcja, która być może nie rewolucyjna, ale jest łatwa do rozbudowy i otwiera drogę do rozwoju polskich procesorów - twierdzi Marcin Kwiatkowski, prezes firmy GryfTechnologia.

Dołączona grafika

Polski procesor

Zdaniem producenta Warszawa może stanowić alternatywę do budowy rozwiązań bardziej zaawansowanych, będących odpowiedzią na potrzeby polskiego i europejskiego klienta. Produkt umożliwia budowę urządzeń lepszych od tych produkowanych w Chinach. Jest coś jeszcze. Dzięki dostępności oprogramowania i łatwości w jego tworzeniu, może umożliwić polskim specjalistom tworzenie systemów i urządzeń mogących konkurować z rozwiązaniami znanych światowych marek.

Główną cechą procesora jest sprzętowa implementacja wirtualnej maszyny Java, z przewidywalnym czasem wykonania dla osadzonych systemów czasu rzeczywistego. Podczas wykonywania programiu w Javie, zapisane w formie byte code instrukcje i argumenty trafiają do dekodera rozkazów. 30 proc. instrukcji byte code jest bezpośrednio realizowana na sprzęcie. Pozostałe ze względu na złożoność i dodatkową funkcjonalność maszyny wirtualnej, tłumaczone są na szereg instrukcji assemblera - czytamy na stronie GryfTechnologia.

Specyfikacja procesora Warszawa GTP 150M Java Processing Byte Code Extends 1:

  • Architektura procesora: 32 bitowa
  • Zegar systemowy: 700MHz (prototyp 66MHz)
  • Pamięć Cache: 4KB
  • Stack RAM:512B
  • Obsługa Portów: GPIO
  • 32 bitową szyna peryferiów, umożliwiająca podłączenie do 128 urządzeń.
Przykładowe peryferia:

Porty RS232, RS485, USB

Przetworniki ADC, DAC

Kontrolery Ethernet'u

Pamięci Flash, SRAM, DDR SDRAM

Obsługa interfejsów komunikacyjnych takich jak:

SPI, 1-Wire, I2C, Can, ISA, Profibus itp.

Wyświetlacze TFT-LCD, STN, Segmentowe, itp.

Sugerowana cena dla klienta końcowego to poniżej 100 zł.

Źródło: media2.pl

100zł to mi się podoba, można by na kolejnym modelu już zbudować stajcie podpinaną do TV czy innego urządzenia i zrobić NAS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polacy mają dobrą bazę kadrową, a nasi informatycy mają wzięcie na świecie...mamy całkiem niezłe kości RAM pod marką GoodRam, dlaczego nie mieć małego procesora. Taki procesor nie musi być od razu do gier..wiadomo, że układy mają zastosowanie praktycznie wszędzie..od przemysłu ciężkiego, po gabinet naszego dentysty.. :).

Jeszcze małe ciekawe rozwinięcie tematu..http://24pr.pl/2011/12/firma-gryftechnologia-stworzyla-pierwszy-polski-procesor/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1991 w Tychach przez absolwenta metalurgii na AGH Wiesława Wilka. Z początku zajmowało się dystrybucją pamięci RAM. W 1996 było największym dystrybutorem RAM w Polsce. Po przeniesieniu siedziby do Łazisk w 2004 rozpoczęło tam produkcję własnych wyrobów. Początkowy podział produkcji na marki Goodram (moduły RAM, karty pamięci) i Gooddrive (pendrive’y, SSD) został zarzucony w 2011 na rzecz jednolitej marki Goodram.

Przedsiębiorstwo zawarło porozumienia o współpracy m.in. z Elpidą, Micronem i Samsungiem. W 2008 zostało dystrybutorem produktów flash Toshiby na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu i Afryki.

W 2009 roczny obrót przedsiębiorstwa przekroczył 100 mln USD. W zestawieniu 200 największych polskich firm informatycznych pisma Computerworld w 2009 WE zajął 43. miejsce.

źródło: Wiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też :D W życiu by mi do głowy nie przyszło że jest polskiej produkcji :rolleyes: Jak to sie mówi : "Cudze chwalicie,swego nie znacie" :D

Ja miałem podobnie z solarisami pomyślałem sobie "na pewno Niemieckie" A gdy zacząłem o nich czytać to się dowiedziałem że to Polski autobus,choć muszę przyznać że wygodne :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.