Jump to content

Wygrzewanie pasty termoprzewodzącej


carlopapa
 Share

Recommended Posts

Witam chciałbym wygrzać pastę termoprzewodzącą, ale mam z tym problem ponieważ żaden program nie chce dostatecznie podgrzać proca. Mój komp aktualny oprócz zdjęć: http://stalkerteam.pl/topic/4357-komputer-carlopapa/

Procesor zeszlifowałem, aż do miedzi i wypolerowałem na lustro i tak samo radiator, pasta to NOCTUA N1-H1 której podobno nie trzeba wygrzewać - tak twierdzi producent, ale zalecane jest wygrzewanie. Podczas wygrzewania OCCT, PRIME95 temperatury w stresie:

CPU - 48

CORE0 - 38

CORE1- 38

CORE2- 38

Widziałem że u niektórych ludzi podczas wygrzewania pasty temperatury na rdzeniach dochodziły do 65 stopni, a u mnie nie idzie więcej. Co mogę zrobić aby temperatury podskoczyły? Dodam że podczas wygrzewania na raz OCCT i PRIME95 nic się nie zmienia.

Link to comment
Share on other sites

Wygrzewanie pasty to proces samoistny i potrzeba w zależności od użytkowania i pasty około 2 tygodni normalnej pracy komputera. Jeżeli chcesz szybciej to zapuszczaj bardzo ciężkie gry gdzie procesor się poci. Po 10 dniach pasta osiągnie swoje fabryczne deklarowane właściwości. Jeżeli zależy Ci na temperaturach to kup dobrą chłodnicę i lepszą pastę Coollaboratory Liquid Pro...ona nie wymaga wygrzewania.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, ale chłodnicę uważam że mam dobrą w tym przedziale cenowym lecz mam jeszcze jedno pytanie w tej mojej chłodnicy tylko 3 heatpipy bezpośrednio stykają się z procesorem a 2 po brzegach tylko troszkę nie całą powierzchnią, czy można coś zrobić aby wszystkie heatpipy odprowadzły ciepło?? np. miedziana podkładka termoprzewodząca zda to egzamin??

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, ale chłodnicę uważam że mam dobrą w tym przedziale cenowym

Właśnie o tym była mowa poprzednio...mamy to za co płacimy. Nie można porównywać chłodnicy za 120 zł z chłodnicą za 300 zł i oczekiwać tych samych osiągów bo to wbrew logice. To samo tyczy się past.

Nie wierzę w żadne podkładki ponieważ wszystko sumuje się jako opór cieplny i dodaje jeszcze jedną powierzchnię styku elementów. Tylko wymiana pasty na lepszą i dobra cyrkulacja powietrza w pudle poprawi wyniki tej chłodnicy. NOCTUA N1-H1 to dobra pasta pod warunkiem, że nie była zepsuta bo lubi się szybko ciecz z niej wytrącać i robi się twarda.

Patent w którym rurka bezpośrednio dotyka procesora ma być lepszym rozwiązaniem od tych w którym na dole chłodnicy występuje jednolity blok. Miało to ograniczyć czas potrzebny na nagrzanie się rurek odprowadzających ciepło i pominięcie styku pomiędzy blokiem i rurką. Xigmatek wypuścił ten patent i szybko się przyjął. Niestety chyba wszystkie chłodnice opierają się na procesorze w ten sposób. Minus sytuacji to stosowanie past które wymagają szlifowanych dopasowanych powierzchni do współpracy. Niestety Liquid Pro to jedna z nich.

//

Boczne pipy przejmą ciepło po jakimś czasie gdy korpus scalający rurki się rozgrzeje.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki malakas za wyczerpującą odpowiedź fortisa kupiłem dlatego, że z 200 zł na chłodzenie nagle się zrobiło 100zł choroba syna itp. Pasta była nowa termin ma do 2015r. Powygrzewam ją jeszcze trochę OCCT dodam, że przy OC 24% i napięciu 1,5V (1,325 fabryczne) w tej chwili rdzenie mają: idle: core0: 23 core1: 23 core2: 23 stress: core0: 37 core1:37 core2: 37 37 stopni na rdzeniach to jest max. temperatura jaką osiągają w stresie, a wentylator chodzi na 50% więc wydaje mi się że nie jest tak źle.

Link to comment
Share on other sites

Temperatury masz bardzo dobre i to się jeszcze zmieni bo jednak trzeba czasu by pasta się wygrzała. Nie katuj procka niepotrzebnie bo to nie jest konieczne, AMD nie są odporne na temperaturę tak jak Intel. Ja nie mówię że to zła chłodnica..ten rodzaj sprzętu podobnie jak inne jest podzielony na klasy cenowe..to wszystko Sądzę że będziesz zadowolony z tego Fortisa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity