Skocz do zawartości

Problemy z kompem


carlopapa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam sprzęt: Płyta: ASUS M4A785TD-V EVO CPU: Athlon 2 x3 435 Zasilacz: OCZ Stealth X Stream2 600W Grafika: Palit GeForce 9600GT - 512MB GDDR3 RAM: Kingston HyperX 1600MHz - 6GB Procesor był podkręcany lecz po pewnym czasie stwierdziłem, że oc nie jest mi potrzebne i wróciłem do ustawień fabrycznych. Od kilku dni dzieją się w kompie dziwne rzeczy, a mianowicie komp czasem chodzi i wszystko ok a czasem zawiesi się lub zrestartuje i nie da się go już włączyć, czasem pomaga reset biosu a czasem nie. Wczoraj grałem w SETTLERS - NARODZINY IMPERIUM ok. 5 godzin i nic, przez całą noc robiła się konserwacja systemu i też ok, ale jak wstałem i zacząłem słuchać muzy na YT to wyskoczył mi komunikat z FIREFOXA że uległ on awarii i za chwilę dziwne migotanie monitora i blu screen i reset po czym nie chciał się włączyć. Myślałem że to grafa, ale z ciekawości podłączyłem monitor pod zintegrowaną i były zawiechy kompa. Proszę o jakieś porady i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od kości RAM....zostaw jedną, wyjmij baterię z płyty na 10 minut. Po uruchomieniu wykonuj codzienne czynności....FF, YT i tym podobne. Przy BSOD jest log powinieneś go zapisać i sprawdzić co znaczy. // Warto jakoś przetestować wszystkie pamięci..choć czasem samo ich powtórne zamontowanie rozwiązuje dziwne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Restart PC podczas gry... Można zapobiec temu restartowi, by zobaczyć jaki błąd wystąpił, poprzez zmianę ustawień w systemie...Start > Control Panel > System > Zaawansowanie > Uruchamianie i odzyskiwanie. W opcjach ..Awaria systemu likwidujemy zaznaczenie...Automatycznie uruchom ponownie. Zapisujemy i wychodzimy. Przy ponownym uruchomieniu da to możliwość obejrzenia zrzutu systemu i kodów błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, trzeba sprawdzić czy niema nowszego wydania BIOS'u Druga sprawa, to wyczyścić styki na płycie (DDIM, PCI-Ex...) Warto też ustawić na sztywno napięcia na pamięciach RAM ale tez na procesorze nie zaszkodzi Ponieważ od kilku dni jest parówa, pewnie komputer dostaje po dupie, wiec wymiana pasty pod na procesorze nie zaszkodzi (najlepiej najpierw skontrolować temperaturki np. aida) I najwarzniejsze to pamięć ram, możliwe ze jest uszkodzona, najlepiej w takim przypadku zostawić jedną kość w banku 0 i testować, To tak na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki malakas tego nie wiedziałem. Bios mam najnowszy styki wyczyszczone, napięcia są na sztywno tak jak zalecił producent CPU jak i RAM, temperatury są w normie mam bzika i cały czas je kontroluje mimo że w pokoju mam 30 stopni teraz. Dodam że na poprzedniej płycie siedziały te same kości ram i nic się nie działo. Jedna kość 4GB ma napięcie producenta 1,65V a 2GB 1,7-1,9V to może coś ze sobą kolidować??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz google....obydwa błędy wiążą się ze sterownikami i sprzętem..np. cytuję... PFN_LIST_CORRUPT - Uszkodzenie listy PFN (Page File Number) sterownika, zazwyczaj poprzez inny sterownik. Przyczyną może być przechowywanie przez sterownik złej listy deskryptorów lub też przez uszkodzenie pamięci. Co można zrobić... - aktualizacja wadliwego sterownika -> po przeanalizowaniu bsodów - wyłączenie programów av oraz firewalli (testowo) - test pamięci RAM -> proponuję memtest86. /// Zaloguj się na Driver max i przeskanuj sterowniki systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już to nie wina atyvira tylko moja bo pamiętam że nod mnie ostrzegał przed zagrożeniem a ja to zignorowałem, a tym bardziej nie jestem jedynym użytkownikiem kompa moja żona nie patrzy na jaką stronę wchodzi i co ściąga, zawsze wszystko daje na tak albo ok. Narazie dzięki za pomoc jakby co to się jeszcze odezwę.

///

Witam ponownie niestety płyta główna umarła udało mi się sprawdzić pamięci memtestem każdą z osobna i wszystko ok. Płyta startuje wiatraki się kręcą lecz nic dalej się nie dzieje. Jeden układ na płycie robi się tak gorący że po dotknięciu palcem na dosłownie sekundę został on poparzony i mam na nim bombla załączam foto z zaznaczonym układem który mi to zrobiłm nie wiem za co on jest odpowiedzialny i czy jest sens oddawać płytę do naprawy, czy lepiej poprostu kupić nową. Symbol układu to: ITE IT8712F-S 0932-KXS ME 856C L

Dołączona grafika

Edytowane przez malakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś pewien że to płyta to pozostaje wolny wybór. Zależy ile kosztowała ta płyta i czy jest na gwarancji. Serwis to brak kompa przez X czasu...z nadzieją że dobrze naprawią. Nowa płyta to zawsze nowa, ale kasę trzeba wyłożyć i wypada kupić dobry model pod rozbudowę na przyszłość, jeżeli taka jest w planie. Scalak nie powinien być aż tak gorący bo te ważne i ciepłe mają zakładane chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz może za co tes scalak jest odpowiedzialny???? płyta napewno jest uszkodzona bo włącza się zasilanie wiatraki pracują ok 20 sekund i sama się wyłącza. Nie wiem co o tym myśleć ale też od jakiegoś czasu nie działała mi zintegrowana sieciówka bo nie przyjmowała żadnego sterownika, wczoraj ją wyłączyłem w biosie komp się uruchomił zawiesił i już nie wstał, a ten slalak to miał napewno grubo ponad 100 stopni bo przyłożyłem palca dosłownie na chwilkę i mam na palcu bolącego bombla z wodą w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IT8712F jest najnowszym członkiem rodziny rosnącej ITE w Niskich Pin Interfejs hrabiego opartych Super I / O urządzeń z integracji kontrolera Środowiska. IT8712F stanowi najczęściej używane starszego Super I / O funkcjonalności plus najnowszych inicjatyw środowisko kontroli, takich jak H / W Monitor, kontroler obrotów wentylatora, ITE w "SmartGuardian" funkcja i Czytnik Card Reader. IT8712F spełnia wymagania firmy Microsoft PC98/99/2001 System Design Guide oraz z interfejsem ACPI i LANDesk compliant.There dwanaście urządzeń logicznych zintegrowane IT8712F. IT8712F cechy wzmocnionej Hardware Monitor dysponuje 3 cieplną ze zdalnych thermial rezystory, diody termicznej lub podłączonego do tranzystora (2N3094).

Czyli to co napisałem, kontroler wejścia/wyjścia. Dość potrzebne, bez tego płyta jest unieruchomiona. Jak ci się nudzi to możesz na elce poprosić o wsad, może ktoś będzie miał. Następnie kupić scalaczka, zbudować programator i go w niego wgrać. reszta to pikuś, wlutować starego i wlutować nowego scalaka :P Kup nową płytę a tą wywal. Ewentualnie oddaj do naprawy, ale ja uważam że płyt głównych, kart graficznych i dysków nie powinno się naprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.