Skocz do zawartości

Bardzo długo się wczytuje


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie kamienujcie od razu jak temat już był bo jakoś znaleźć nie mogę :)

 

Na razie wszystko działa względnie dobrze poza kilkoma małymi problemami, które udało się (głównie dzięki szanownemu forum) uleczyć.

Nawet quicksave'y działają ale...

... ale wczytywanie się gry doprowadza do furii - mogę iść zrobić sobię kawę i ją wypić no ale ile można kawy pić? :)

 

Od razu piszę, że podstawowa wersja nawet z zainstalowanymi texturami HD śmiga ładnie - wszystkie opcje graficzne na full.

 

Czy ktoś z Was dał radę coś z tym zrobic?

Żeby było śmiesznie wczoraj jak odpaliłem grę to jakimś dziwnym cudem zaczęło się wczytywać błyskawicznie. Nic przy grze ani przy kompie nie robiłem.

Niestety wieczorem jak zasiadłem problem powrócił :| Zmiana grafiki nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4GB RAM + 8GB swap Intel i5-3210M

GF 650M

Win7 64bit

Wszystkie stery aktualne, system świeży bo już mulił a przy tym rozwaliłem Kubuntu i nie chciało mi się tego naprawiać (i tak nowa wersja 13.04 wyszła więc... :)

 

To chyba najważniejsze choć tak jak pisałem wcześniej gra bez mod'a śmiga aż miło

To samo dot. innych gier.

 

Defragmentacja (a właściwie fragmentacja) raczej odpada - specjalnie zrobiłem defragmentacje katalogu z grą i różnicy nie odczułem.

Antywirus... to dlaczego bez moda jest OK?

 

Oczywiście po załadowaniu gra śmiga aż miło na full ustawieniach.

 

Być może mod ładuje wszystko od razu żeby nie doczytywać w trakcie? nie wiem, nie znam się na modach :)

edit: zrobiłem mały eksperyment. Jako, że naczytałem się, ze gra ma problemy pod Win7 to przełączyłem ją w tryb zgodności z WinXP SP3. Teraz wyłączyłem to i wczytuje się dużo szybciej. Pytanie czy to zbieg okoliczności i jak ze stabilnością będzie? (bo do tej pory całkiem nieźle było).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybkość wczytywania gry znaczący wpływ ma min. optymalizacja systemu. Postawiony nowy system nie oznacza, że działa on szybko. Nie chcę się tutaj rozpisywać, lepiej poczytaj sam np. to - http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows7/optimize-windows-7-for-better-performance

Następna sprawa, to sama gra. Warto zainstalować programy - Ashampoo Core Tuner - do uruchomienia dodatkowych rdzeni procesora i Game Booster - do optymalizacji i przyspieszania komputera.

 

Warto też zapoznać się z tym tematem - http://stalkerteam.pl/topic/269-zelazny-temat-wydajnosci-sprzetu-przy-grze-w-stalker-a/

 

Dodatek -

Dzięki @Kfiatowi zmieniłem mój stosunek do optymalizacji systemu. Zostaw to w cho...ę. 

Edytowane przez smox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolega ma problem z długim wczytywaniem tylko z modem, to obstawiam konflikt na poziomie sterowników z plikami moda. To raczej na pewno nie wina windy i żaden optimizer tu nie pomoże (szczególnie przy mocnym komputerze). Zgodzę się z kolegą monolit1500, że antivirus i defragmentacja spowalniają komputer ale... defragmentacja ma z założenia niski priorytet i pracuje tylko jeśli komputer nie ma nic do roboty aktualnie. Przy odpalaniu gry proponuję zamknąć wszystkie zbędne procesy i zainstalować nowsze/starsze sterowniki. zainstalowałeś oprogramowanie płyty głównej/chipsetu?

edit: sam gram aktualnie w TŚ2 i levele wczytują się praktycznie momentalnie :tongue:

Edytowane przez kfiat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Smox nie chcę wdawać się w dyskusję odnośnie optymalizacji komputerów. Siedzę w tym temacie od dawna i nie widziałem by komuś takie triki przyśpieszyły komputer. Ekperymentowałem też sporo na sobie i nie widziałem różnicy która nie mieści się w granicy błędu statystycznego 1-2%

Oczywiście odinstalowanie masy niepotrzebnych programów, zmniejszenie ilości procesów i usuwanie zbędnych wpisów autostartu pomaga, ale to nie jest stricte optymalizacja, tylko czyszczenie ze śmieci systemu.

Żeby nie byc gołosłownym podaję link do artykułu, mało tego czasem takie tweak'i bardziej szkodzą niż pomagają.

http://www.trochetechniki.pl/Uwazaj-na-pseudooptymalizacje-Windows,t,3097,page,2.html

kiedyś czytałem inny, fajniejszy artykuł, ale nie mogę znaleść.

Edytowane przez kfiat
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia. Mam prawie 10 lat doświadczenia jako sprzedawca/serwisant sprzętu komputerowego wszelkiej maści.

Fakt, że mam 6 letnią przerwę w zawodzie ale nadal wiem co i jak się z kompem robi :) a w dodatku jestem komputerowcem starej daty wychowanym na pentium 90MHz :) nie licząc stada atarynek czy commodorców.

 

Wniosek z tego taki, że od strony komputera wszystko jest OK

 

Dziś jeszcze nie pykałem - wczoraj po wyłączeniu zgodności z WinXP gra wczytywała się błyskawicznie. Wieczorkiem sprawdzę i dam znać :)

edit: grałem teraz i wczytuje się szybko - wniosek z tego, że wyłączenie trybu zgodności pomogło :)

 

Temat można zamknąć (chyba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam wrażenie, że odkopuje jakiś stary wątek, ale co tak naprawdę daje wpis "-noprefetch ", za co on jest odpowiedzialny? Już kilka razy spotkałem się z sytuacjami, kiedy taki wpis pomagał przy różnych problemach (o ile dobrze pamiętam były to problemy z uruchomieniem gry ze skrótu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prefetch jest to technologia w silniku gry, która odpowiada za wstępne ładowanie niektórych części gry zanim ich będziesz potrzebował. W teorii powinno to powodować przyspieszenie gry i zmniejszenie przycinek. W praktyce niestety prefetch nie działa dobrze, przynajmniej w Cieniu Czarnobyla. Dodanie parametru -noprefetch powoduje, że gra będzie ładować odpowiednie obszary do pamięci dopiero wtedy gdy tego potrzebujesz. W praktyce pozwala to na płynniejszą grę na nowoczesnych komputerach.

Jeśli zdarzą Ci się dziwne wyloty z gry bez loga to znaczy, że dany mod korzysta z prefetch i musisz go zostawić włączonego aby nie było wylotów (na przykład Narodnaja Soljanka OP-2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.