Jump to content

Karta dźwiękowa - prośba o poradę


Guest

Recommended Posts

Choć jestem w trakcie zbierania na porządny monitor, z racji niespodziewanego polepszenia jakości lektora w filmach (hej, @Buber ;)), postanowiłem zmienić zdanie w kwestii kart dźwiękowych. Audiofilem byłem dobre XY lat temu, z wiekiem zobojętniałem, ale skoro jakość nagrań będzie lepsza, wypadałoby mieć coś więcej niż integrę.

Z tego względu proszę tych bardziej otrzaskanych sprzętowo o jakieś sensowne propozycje kart dźwiękowych. Kompletnie się na tym nie znam, do komputera mam podpięte głośniki Creative'a lub słuchawki Koss. Wiem, że karty za czterocyfrowe sumy są świetne i niedoścignione, ale więcej niż 200-300zł z funduszu monitorowego poświęcić nie mogę.

Link to comment
Share on other sites

@Sierioża z tego co mi wiadomo i z mojego researchu.

 

Po zmianie karty dźwiękowej na SoundBlaster AE-5 niewielka wręcz minimalna poprawa na jakości mikrofonu (jack). Słuchawki grają o niebo lepiej. Jeśli chcesz poprawić jakość dźwięku to nowy mikrofon, albo odłożyć więcej i zainwestować w pełny interfejs.

Mało jest dobrych mikrofonów które puszczają dźwięk po jacku. Zazwyczaj USB albo XLR.

Link to comment
Share on other sites

IMHO 200-300 zł to troszkę zbyt mało, żeby kupić kartę dźwiękową zdecydowanie lepszą od zintegrowanej na płycie głównej. Z tego, co przeczytałem, jednymi z lepszych są Creative Sound Blaster AE 9 i AE 7, ale są to ceny (odpowiednio) 1400  i 1000 zł

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/creative-sound-blaster-ae-9-i-ae-7-potezne-karty-dzwiekowe-pci-e.html

Zresztą karty te kupuje się bezpośrednio u producenta.

Z tej rodzinki w Polsce dostępna jest AE 5

https://www.morele.net/karta-dzwiekowa-creative-sound-blaster-x-ae-5-978090/

ale dalej jest to ponad 500 zł.

To, co teraz napiszę, sporo osób uzna pewnie za herezję : kupowanie tańszych (poniżej 400-500 zł) kart dźwiękowych IMHO mija się z celem. To już nie te czasy, że producenci płyt głównych jako integry wrzucali cokolwiek, co było dostępne, i faktycznie żeby cokolwiek usłyszeć trzeba było do komputera dokupić kartę dźwiękową. Już od kilku ładnych lat większość producentów nawet na płytach głównych ze średniej półki (o wyższej nie wspominając) stosuje naprawdę więcej niż przyzwoite, żeby nie napisać bardzo dobre, układy dźwiękowe. I kupując jakąś tam tanią kartę dźwiękową może się okazać, że integra jest lepsza, daje lepszy i czystszy dźwięk, a zakup to wyrzucone pieniądze ;)

Żeby nie było nieporozumień - to są tylko takie moje przemyślenia, powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu godzin przy przeglądaniu netu pod kątem kart dźwiękowych. W sumie cieszę się, że mi słoń na ucho nadepnął, i zintegrowana dźwiękówka w postaci asusowskiej SupremeFX wystarcza mi aż nadto :D

 

  • Cool 1
  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

@Mnieciu Niepotrzebny mi dobre "łapanie" mikrofonu, ale jak najlepszy "odsłuch".

@apg2312 Ciężko mi ocenić, czy to herezja, ale z własnego doświadczenia powiem tak - jakiś czas temu korzystałem ze starszego Sound Blastera i różnica była spora. Inna sprawa, że to wszystko była technologia sprzed dekady i wcześniej. Zdaję sobie sprawę, że w tym budżecie nie ma co liczyć na gruszki na wierzbie.

Dzięki za podpowiedzi, niech Wam Zona w niezmutowanych dzieciach wynagrodzi :)

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, Sierioża napisał:

jakiś czas temu korzystałem ze starszego Sound Blastera

To o mało co brzmi jak "jakiś czas temu jeździłem Volkswagenem" (a faktycznie jeździłem). Tyle, że Passat B2/B3 a B7/B8 to całkiem inne auta, zresztą nieporównywalne z innymi modelami : Lupo, Gofem, Jettą, Garbusem czy Phaetonem;)

Sound Blasterów też jest sporo modeli, różniących się od siebie nie tylko ceną ;)
Ale skoro uważasz, że potrzebujesz porządnej karty dźwiękowej to tu masz posortowane wg ceny Sund Blastery dostępne na Morele :

https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/karty-dzwiekowe-11/,,,,,50,,p,0,,,,7187O342409/1/

Najtańsza za 130 zł (w outlecie 104), najdroższa 863 zł. Zawsze możesz usunąć filtry (producenta i złącze), i przejrzeć inne karty dostępne w Twoim budżecie.

Link to comment
Share on other sites

Aktualizacja i zakończenie tematu: nie pchajcie się w karty dźwiękowe w moim budżecie, jeśli macie integry. Różnica jest, przynajmniej moim zdaniem, znikoma. Lepiej odłożyć i kupić coś lepszego.

Cebuliony wróciły do budżetu monitorowo-sprzętowego, koniec tego bezsensownego eksperymentu :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.