Jump to content

Obawa przed radioaktywnymi wyciekami w Czarnobylu


kobal

Recommended Posts

za :

http://www.independe...ld-2227550.html

Strach przed zawaleniem się bloku reaktora jądrowego w Czarnobylu i ponownym wyciekiem śmiertelnego promieniowania skłonił agencje europejskie do poszukiwanie setek milionów euro na sfinansowanie budowy ogromnego budynku ze stali mającego pokryć miejsce wypadku.W 25 rocznicę najgorszej awarii jądrowej w historii ludzkości na budowę nowego sarkofagu w celu zabezpieczenia zniszczonego reaktora i bezpiecznego przechowywania zużytego paliwa jądrowego z innych elektrowni potrzebne jest około 740 mln euro . Nowy sarkofag dla zniszczonego reaktora jest finansowany przez Unię Europejską oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju we współpracy z rządem ukraińskim, ale urzędnicy europejscy twierdzą że inne kraje powinny się podjąć dofinansowania projektu, który jest już w toku realizacji. Mają nadzieję, że na konferencji w kwietniu, przed rocznicą katastrofy, znajdą się brakujące fundusze.Jean-Paul Joulia, szef Nuclear Safety UE Unit, powiedział podczas wizyty na miejscu w zeszłym tygodniu, że UE wyłożyła już ok. 500 mln € na różne projekty w Czarnobylu, z tego ponad połowę na nowy sarkofag.Unia ma teraz nadzieję, że poszczególne rządy europejskie i Rosja, wyłożą więcej pieniędzy na realizację projektu.

Wybuch czwartego reaktora w Czarnobylu miał miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Około 30 osób zginęło natychmiast, a szacuje się, że kolejne 4000 zmarło przedwcześnie a wielu innych do dziś odczuwa skutki promieniowania. W miesiąc po wypadku nad zniszczonym reaktorem zbudowano pośpiesznie betonowy sarkofag.Z powodu pośpiechu wielu pracowników było narażonych na niebezpieczne dawki promieniowania.W ostatnich latach struktura stała się bardzo niestabilna,eksperci ostrzegają że jeśli upadnie, do atmosfery uwolni się katastrofalna ilość promieniowania. Próba ustabilizowania konstrukcji sarkofagu zmniejszyła ryzyko zawalenia i zwiększyła żywotność na około 15 lat,ale to może nie wystarczyć by zapobiec katastrofie."Nawet po ustabilizowaniu ściany sarkofagu jest jeszcze możliwość częściowego lub całkowitego zawalenia się obiektu", powiedział Laurin Dodd, szef Shelter Implementation Plan at Chernobyl (Plan realizacji powłoki ochronnej w Czarnobylu). "Tylko wtedy gdy postawimy nowy sarkofag będzie można powiedzieć, że jest bezpiecznie"

Nowy sarkofag będzie największą ruchomą strukturą jaką kiedykolwiek zbudowano a także jednym z największych budynków na świecie, na ponad 108 metrów wysokości, 257 metrów długości i 164 metrów szerokości. Prace przy nowym sarkofagu już się rozpoczęły,kiedy będzie już gotowy zostanie nasunięty na stary reaktor co całkowicie go zamknie.

Nawet dzisiaj jest 30-kilometrowa "strefa zamknięta" wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu, gdzie osadnictwo jest zabronione. Inne reaktory w Czarnobylu pozostawały w użyciu do roku 2000

Mr.Dodd powiedział, że kiedy sarkofag będzie na miejscu, za pomocą dźwigów i innych urządzeń zdalnie sterowanych przystąpi do demontażu starego reaktora. Powiedział że ingerencja człowieka będzie ograniczona do "niezbędnego minimum", ale przyznał, że niektórzy ludzie będą jednak być narażeni na niebezpieczne dawki promieniowania. Nowy sarkofag ma być bezpieczny przez 100 lat.

Link to comment
Share on other sites

A nasz rząd chce budować elektrownie. Źródło Czystej i Bezpiecznej Energii :( Dobra wiem. Pomijam "takie tam pitolenie pro i przeciw". Chodzi mi o to że z tym akurat źródłem to ludzkość nie jest jeszcze gotowa. Są, działają wiem. Nic się nie dzieje. Ale wystarczy jeden błąd na bardziej zaludnionych terenach i będzie taki pierdolnik jakiego świat nie widział. Dlatego ja bym odpuścił w ogóle do póki nie będzie 99,99 % pewności. Są inne możliwości na zdobycie energii niż atomowa. A przynajmniej takie które jak się coś stanie to nie przynoszą tyle szkód. Ale znowu wiadomo że kasa kasa. Tyle co zainwestowano w różne rodzaje elektrowni i badania to nikt teraz nie rzuci w błoto. Muszą być żeby się zwróciło. Ciekawe np. Ile za tą forsę można by zbudować wiatraków do produkcji prądu ? I jaką by miały sprawność ? Albo na tę nieszczęsna geotermię hehe. Podejrzewam że za całą wydaną kasiore to można by zbudować jedną elektrownie sięgającą do jądra ziemi. Chyba z choć 10% tej energii dało bv się wszystkich zasilić i jeszcze by zostało. Ale wiadomo. Kraje,kraiki,biznesy,biznesiki. A ten jest akurat jeden z lepszych. Dlatego te kurniki się będzie stawiać mając w nosie co się może stać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.