Jump to content

Mozilla świętuje dziś 7 urodziny Firefoksa


Кристофер (Kpuc)
 Share

Recommended Posts

Mozilla świętuje dziś 7 urodziny Firefoksa - przeglądarki, która jako pierwsza zagroziła dominacji Internet Explorera.

Firefox 1.0 został wydany 9 listopada 2004 roku, o czym pisaliśmy wówczas na łamach portalu. Początkowo nowa przeglądarka Mozilli miała nazywać się Phoenix (feniks) jednak nazwa okazała się zastrzeżona. Fundacja zmieniła więc nazwę na Firebird (ognisty ptak), jednak i ona okazała się sporna. Ostatecznie zdecydowano się więc na Firefoksa, czyli pandę małą - często błędnie tłumaczoną jako ognisty lis.

Warto przypomnieć, że Firefox 1.0 oferował jak na tamte czasy naprawdę sporo. Wśród jego zalet wymieniano przeglądanie stron w kartach, obsługę kanałów RSS, bezpieczny menedżer haseł i obsługę stron tworzonych wyłącznie z myślą o IE. Przeglądarka zapewniała także obsługę rozszerzeń, blokowanie wyskakujących okienek i była o wiele bezpieczniejsza od dziurawego Internet Explorera. Firefox był także od samego początku projektem działającym na wielu różnych platformach, w tym na Windows (od 95 do XP), Mac OS X, Linux, BSD i Solaris. Firefox bardzo szybko zyskiwał na popularności - po niecałych 3 miesiącach przeglądarka Mozilli została pobrana ponad 20 milionów razy, a rok po premierze korzystało z niej już 11% Internautów.

Mozilla ujawniła, że wydana kilka dni temu przeglądarka Firefox 8 jest około 32 razy szybsza od swojego protoplasty.

No ładnie, zastanawia mnie tylko ta nazwa ,, Firefoksa, czyli pandę małą - często błędnie tłumaczoną jako ognisty lis.,, Bo przecież ikona FF to płonący lis okalający kule ziemską.

źródło. http://www.dobreprogramy.pl/7-urodziny-Firefoksa,Aktualnosc,28733.html

Link to comment
Share on other sites

Od dawna moja ulubiona przeglądarka, właśnie niedawno zaktualizowałem do wersji 8.0, z kilkoma dodatkami naprawdę świetnie działa.

Info z wiki w sprawie nazwy:

Ostateczna nazwa przeglądarki pochodzi od dosłownego angielskiego tłumaczenia nazwy pandy małej w potocznym języku chińskimhǔo hú (火狐), która dosłownie oznacza ognisty lis i często jest stosowana także na określenie zwykłego lisa. Nazwa firefox znalazła się na stronie internetowej Wellington Zoo zamiast właściwej nazwy angielskiej (red panda, lesser panda), choć w języku angielskim jako oznaczenie tego zwierzęcia nie jest popularna. Dopiero twórcy przeglądarki rozpowszechnili termin firefox w znaczeniu panda mała, a nie ognisty lis. Mimo to twórca loga Firefoksa ostatecznie umieścił w nim lisa, choć pierwotnie zamierzał zamieścić pandę małą.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity