Jump to content

20 lat Linuksa. Jak trzyma się w Polsce i innych krajach?


Recommended Posts

Minęło 20 lat od kiedy Linus Torvards po raz pierwszy zapowiedział stworzenie nowego systemu operacyjnego, znanego obecnie pod nazwą Linux. Firma Gemius, dostawca badań internetu i przez internet, prezentuje statystyki dla tego systemu zgromadzone w serwisie gemiusRanking dla Polski, Czech, Estonii, Białorusi i Słowacji.

W Polsce, w ciągu ostatnich 5 lat liczba odsłon generowanych w internecie przez użytkowników Linuksa nie przekracza 1% wszystkich odsłon. Ten odsetek zmieniał się w czasie. Do 2010 roku użytkownicy Linuksa generowali tylko 0,5 proc. wszystkich odsłon w internecie. Po I kwartale 2010 r. procent odsłon generowanych przez użytkowników systemu spod znaku pingwina wzrósł do 0,7 proc. Również w III kw. 2011 r. także obserwujemy wzrost udziału odsłon dokonywanych przez użytkowników Linuksa w całkowitej liczbie odsłon.

Dołączona grafika

W innych analizowanych krajach, w których dostępny jest serwis gemiusRanking, wyniki popularności systemu Linux wśród internautów są zbliżone do tych osiąganych na polskim rynku.

Liderem wśród analizowanych krajów jest Estonia, gdzie w III kwartale 2011 ponad 0,9 proc. wszystkich odsłon w sieci jest generowanych przez użytkowników Linuksa. Doganiają ją takie kraje jak Rosja, Czechy czy Słowacja z wynikami odpowiednio na poziomie 0,81 proc., 0,85 proc. i 0,75 proc. Natomiast w Białorusi, w bieżącym roku odsetek odsłon wykonanych w internecie przez użytkowników Linuksa wyniósł 0,4 proc. Co stanowi ponad 30 proc. spadek w stosunku do 2010 r.

Dołączona grafika

Jeśli porównamy dane dla systemu Linux zgromadzone w polskim serwisie gemiusRanking z danymi o odsłonach wykonanych przez systemu Mac OS X, okazuje się, że do 2010 r. osiągał niższe wyniki niż Linux. Jednak już w II kwartale 2010 roku wyniki osiągane przez te systemy zrównały się. Z kolei w III kwartale 2011 r. liczba odsłon generowanych w Polsce przez użytkowników Mac OS X jest o 30 proc. większa niż w przypadku Linuksa.

W większości pozostałych krajów, dla których przygotowywane są serwisy gemiusRanking, również możemy zauważyć przewagę odsłon generowanych przez użytkowników systemu Mac OS X nad generowanymi przez użytkowników Linuksa. Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w Bułgarii, gdzie w III kwartale br. internauci częściej korzystali z systemu Linux (0,53 proc.) niż z Mac OS X (0,41 proc.).

Źródło: Gemius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.