Jump to content

Google musi zapłacić 660,000$ za darmowe mapy


Recommended Posts

Dołączona grafika

Czy można oskarżyć kogoś, że tworzy niezdrową konkurencję, mającą na celu wykończenie podobnych firm, stosując prostą strategię dawania za darmo? Jak widać, można – we Francji na pewno. Google zostało skazane na karę pół miliona euro za to, że Google Maps są… darmowe. I to wszystko jeszcze bez ACTA – no jakbym Pratchetta czytał…

Sprawa trwała dwa lata. Firma Bottin Cartographes, udostępniająca mapy dla serwisów internetowych za opłatą, oskarżyła Google o niezdrową konkurencję za to, że gigant udostępnia Google Maps za darmo. Bottin Cartographes twierdzi, że celem Google jest wyniszczenie konkurencji, korzystając z “darmowej” strategii po to, by, gdy już Wujek zdobędzie monopol, wprowadzić opłaty. Sąd w Paryżu przyznał francuskiej firmie rację i skazał Google na karę w wysokości pół miliona euro, które Google musi zapłacić Bottin Cartographes.

Udowodniliśny nielegalaność działań Google mających na celu usunięcie konkurencji (…).

Powyższe to słowa przedstawiciela francuskiej BC. Google jeszcze się nie poddało, w czwartek ma złożyć apleację. Przedstawiciel Google powiedział po wyroku:

Jesteśmy przekonani, że darmowe mapy wysokiej jakości przynoszą wiele dobrego zarówno użytkownikom Internetu, jak i stronom internetowym.

Nie mogę się nie zgodzić z opinią wujka Google. Okazuje się więc, że jeśli produkt jest darmowy, to definitywnie jest on nieprzyjemnym działaniem, które ma na celu wykończenie konkurencji. Hmm, z tą logiką też ciężko się nie zgodzić. W rezultacie jednak mamy dziwną sytuację – sąd francuski udowodnił, że giganta Google można pozwać za to, że śmie udostępniać swoje produkty za darmo, zarabiając na czymś innym.

Drodzy politycy i zwolennicy “własności intelektualnej i innych psychomanipulacji” – wy dalej chcecie to ACTA wprowadzać? Skoro taki numer można wykręcić bez ACTA, to co będzie po ratyfikacji tego dokumentu przez Parlament Europejski? Wolę nawet nie myśleć. Francja właśnie pokazała, że otwartość i darmowość są nielegalne w świecie, gdzie króluje pieniądz. A skoro udało się wygrać sprawę z Google, to jaki problem będzie w pozywaniu każdego, kto udostępnia coś za darmo, jeśli ktoś inny to samo robi za pieniądze? Przecież to niezdrowa konkurencja mająca na celu wykończenie innych firm!

Świat się zmienia, modele biznesowe również, a jeśli ktoś nie umie się dostosować, to albo bankrutuje, albo idzie do sądu… Ciekawe, kiedy Gmail i Google Docs zostaną oskarżone przez jakąś francuską firmę.

Zaprawdę czuję się, jakbym czytał Pratchetta. Boję się myśleć, kto postanowi teraz wykorzystać ten precedens we Francji do rozpoczęcia walki na rynku europejskim, a może i światowym. I zaczynam się bać udostępniania treści i narzędzi za darmo, bo jeszcze mnie ktoś pozwie…

Źródło: http://searchenginel...gle-maps-109930

Link to comment
Share on other sites

No to niezłe czasy nadchodzą... dawanie czegokolwiek za darmo staje się nielegalne... wielkie korporacje na wszystkim chcą położyć łapę... jeśli pierdzenie byłoby coś warte, to nawet pierdzieć nie wolno za darmo, chyba że odpalisz działkę komuś kto rządzi.. A już jeśli chodzi o to, że francuski sąd zasądził na korzyść francuskiej firmy... temu w ogóle się nie dziwię. Google powinno zabronić francuzom używania swoich map pod karą administracyjną, i wszystko byłoby w porządku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.