Jump to content

Muzyczny blog zamknięty, a władze straszą czytelników... 10lat więzienia


Recommended Posts

Muzyczny blog RnBXclusive.com zniknął z sieci, a na jego miejscu pojawił się ciekawy komunikat brytyjskich władz. Straszą one internautów nawet 10-letnią karą więzienia, choć taka kara jest mało prawdopodobna. Najgorsze jest jednak to, że komunikat władz wygląda tak, jakby podyktował go przemysł rozrywkowy.

RnBXclusive.com to strona poświęcona muzyce R&B i Hip-Hop. Zawierała ona głównie komentarze dotyczące muzyki. Na stronie znajdowały się również materiały audiowizualne i niektóre z nich mogły naruszać prawa autorskie. Stroną zajęła się zatem brytyjska Serious Organised Crime Agency (SOCA) - organizacja powołana do walki z przestępczością zorganizowaną, określana czasem mianem "brytyjskiego FBI".

Dołączona grafika

fot. DI, zrzut z ekr. - Informacja SOCA o przjęciu domeny

Obecnie na stronie RnBXclusive.com znajduje się informacja SOCA o przejęciu domeny. Tę informację uwieczniliśmy na zrzucie ekranu, który zamieszczamy obok.

SOCA podaje, że przejęła domenę RnBXclusive.com. Poniżej widnieje informacja o tym, że osoby związane ze stroną zostały aresztowane. Brzmi strasznie, ale to dopiero wstęp.

Dalej czytamy, że większość materiałów, które były dostępne na zablokowanej stronie, zostało "ukradzionych". To zdanie wykracza już poza rzetelną informację i jest wstępem do antypirackiej retoryki.

W środku komunikatu, na czerwono, zamieszczono informację o tym, że jeśli korzystałeś z przejętej strony w celu pobierania muzyki, to grozi ci kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz nieograniczona kara finansowa! Można poważnie wątpić w rzetelność tej informacji. Tak wysokie kary mogą grozić osobom, które pobierałyby muzykę w celu jej późniejszego publikowania czy odsprzedawania, ale nie każdy internauta odwiedzający muzycznego bloga pójdzie na 10 lat za kratki.

Pod informacją o straszliwych konsekwencjach wyświetlono adres IP oraz informację o przeglądarce i systemie operacyjnym osoby odwiedzającej stronę. Ma to chyba przekonywać wszystkich, że rząd UK wie o nas wszystko i może wsadzić internautę za kratki na 10 lat, jeśli tylko zechce.

Najlepsze zostało na koniec. Komunikat kończy się stwierdzeniem, że nielegalne pobrania krzywdzą artystów i przemysł rozrywkowy. Jeśli nielegalnie pobrałeś muzykę, zniszczyłeś przyszłość przemysłu muzycznego - czytamy w komunikacie.

Grzesznicy mają jednak nadzieję na odkupienie. Na dole komunikatu polecona jest strona Pro-music.org, w ramach której przemysł rozrywkowy promuje współpracujące z nim sklepy z muzyką online. W ten sposób SOCA robi reklamę wybranym podmiotom. Godne podkreślenia jest to, że strona kampanii Pro-music nie wspomina o wszystkich miejscach, z których można pobrać legalną muzykę, a już całkowicie pomija strony poświęcone twórczości na wolnych licencjach.

SOCA współpracuje więc z przemysłem i jest z tego dumna - oto prawdziwa treść komunikatu.

Nie jest pewne, czy administratorzy RnBXclusive.com popełnili przestępstwo. Nie jest pewne, czy odpowiedzą za cokolwiek. Coraz częściej zdarza się bowiem, że organizacje policyjne podejmują działania na życzenie przemysłu rozrywkowego, ale te działania nie zawsze są uzasadnione. Dobrym przykładem są administratorzy FileSoup, którzy zostali uniewinnieni po ciężkich kilkunastu miesiącach. Z polski znamy sprawę serwisu Napisy.org - policja zadziałała szybko i sprawnie, ale trudno było potem powiedzieć, czy doszło do naruszenia praw autorskich.

Źródło: http://di.com.pl/news/43548,0,Muzyczny_blog_zamkniety_a_wladze_strasza_czytelnikow.html

Nadużycie, to słowo na dziś.

Link to comment
Share on other sites

To wszystko wygląda na jakąś zaplanowaną, ogólnoświatową akcję. Tyle czasu nic się nie działo a tu nagle jeden za drugim zamykają. W sumie dla przemysłu rozrywkowego nie jest ważne czy paru ludzi dostanie wyroki. Jak zamkną taki portal na kilkanaście miesięcy w czasie których będzie się toczyć postępowanie sądowe, to nawet jak na końcu wszystkich uniewinnią to portal już umrze. Poza tym potężnie wystraszą ludzi. I chyba taki jest cel, maksymalnie nagłośnić, wykonać parę pokazówek i ruch w sieci spadnie o połowę. Zamknięcie Megaupload czy takiego serwisu muzycznego to news i wszyscy o tym piszą. Jak za rok czy za półtora kolesi uniewinnią nikogo to nie będzie obchodzić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.