Jump to content

Awaria komputera


Jozio

Recommended Posts

Problem tkwi w tym że jak włączam PC'eta to w biosie wyskakuje mi napis "floppy diskette seek failure" nawet nie mogę dostać sie do menu biosu gdyż jakby klawiatura za późno sie włączała i nie moge kliknąć F12 : Rano normalnie włączyłem pograłem itp. wyczyściłem kompa programem ccleaner wyłączyłem komputer i wieczorem już się zaczęło z tym błędem.

Link to comment
Share on other sites

""floppy diskette seek failure" nie wykryto stacji dyskietek. Ustawia się to w biosie. ew. sprawdź czy nie rozłączyły się kabelki komunikacji pomiędzy płyta a stacją. Bios możesz zresetować poprzez wyjęcie baterii z płyty głównej na jakiś czas (nie wiem ile potrzeba bo już nie pamiętam, ostatnio bawiłem się tym duperelami z 10 lat temu) Jeśli klawiatura za wolno reaguję może zmień port z PS/2 na USB jeśli możesz ew. odwrotnie. Dziwne żeby ccleaner aż tak namieszał, jak już uda ci sie wejść do systemu, wejdź w tryb awaryjny i cofnij zmiany z przed feralnego dnia ew. zrób przywrócenie kopi zapasowej z dnia wcześniejszego. Inna sprawa że FDD to archaiczny wynalazek już nie potrzebny w dobie USB (można bez żadnych problemów wyłączyć to w biosie, w menadżerze urządzeń i odłączyć kable zasilające. Wyjąc i wywalić :D FDD było potrzebne za czasów w95/98 jak potrzeba było startować z dyskietki podczas instalacji systemu czy podobnych rzeczy.

Edited by Keldorn WistBlade
Link to comment
Share on other sites

Ja już dawno wyrzuciłem stacje dyskietek (jeszcze za czasu działania kompa) ale wtedy coś innego pisało (też o dyskietce, nie pamiętam co) ale niżej napisane było coś tam F1 żeby kontynuować uruchamianie komputera i normalnie działał. Do biosu nie mogę wgl. dostać się bo tak jak wyżej napisałem że klawiatura się spóźnia. Klawiaturę mam tylko na USB Wymiana baterii nic nie pomogła.

Link to comment
Share on other sites

post-1617-0-96143200-1350413221_thumb.jp PS2 to ta okrągła fioletowo-zielona,w starszych płytach są dwa takie gniazda jedno zielone i jedno fioletowe osobno do myszki i klawiatury.Być może usb przełączyło się do wersji 1 i dlatego działa z takim opóźnieniem.Mi swego czasu też uwaliło wejście stacji,ale bios uruchomiłem normalnie.
Link to comment
Share on other sites

ale piszę że nie mam w moim kompie takiego wejścia, jestem pewny na 100% Czyli wychodzi na to że płyta padła :/ Znalazłem parę płyt: - http://allegro.pl/plyta-glowna-gigabyte-ga-k8vt890-9-athlon-3000-i2643798221.html - http://allegro.pl/asus-a7v600-x-plyta-glowna-amd-athlon-2-ghz-via-i2710303543.html - http://allegro.pl/gigabyte-ga-c7v7vx-rh-via-c7-1ghz-itx-1gb-router-i2713566177.html - http://allegro.pl/asrock-k8-combo-z-athlon-64-3000-1gb-gwarancja-i2717843851.html Co wy na to ?? potrzebuje płyty (najlepiej z prockiem) najlepiej jakby można było wrzucić ram ze starego bo mam 3gb i grafikę GF 9600gt Cena płyty to max 150zł z przesyłką

Edited by Jozio
Link to comment
Share on other sites

Klawiaturę mam tylko na USB

I to właśnie jest to, trzeba mieć klawiaturę na złącze ps2, inaczej umarł w butach. sterownik USB ładuje się jakoś pod koniec, po selftescie.

To co wyskakuje to wcale nic dziwnego, masz w biosie ustawione by alarmował o każdej nieprawidłowości, wiec to robi. Można to olać wciskając f1, ale to chyba pisałeś, bo coś mi mignęło.

Albo pożycz od kogoś klawiaturkę na ps2, albo konwerter usb>ps2, lub zamontuj stację dyskietek, po czym ja wyłącz i wymontuj.

Dziwne że nie możesz dostać się do biosu.

Jeżeli nie masz stacji (komunikat mówi o uszkodzeniu Floppy)to na bank padła płyta, a dokładniej chipset odpowiedzialny za urządzenia peryferyjne. Spróbuj na klawiaturze podłączonej przez złącze PS2,może uda ci się wejść do biosu.

Kolego prowadzasz ludzi w błąd. Po odpięciu stacji dyskietek błąd braku stacji lub jej uszkodzenia to normalna sprawa. To nie jest urządzenie plug & play, jak je odepniesz to musisz jeszcze wyłączyć w biosie.

Link to comment
Share on other sites

Mam klawiaturę ps2 i kupiłem konwerter na USB i tak jej używałem. Podłączyłem stacje dyskietek (mam dwie) i żadna nie reaguje a błąd dalej jest tej samej płyty nie chce (nawet pod ten procek) bo jest do dup... Grafika PCI-E a ram to DDR2 Socet to 775

Edited by Jozio
Link to comment
Share on other sites

Wymiana baterii nic nie pomogła.

Tu nie chodzi o wymianę baterii tylko o całkowite rozładowanie płyty. Wyjmij baterię, przełóż zworkę na Clear i pozostaw PC na 15 minut bez baterii. Potem przywróć wszystko. Po takim resecie stary BIOS i tak będzie miał ustawiony boot z dyskietki, ale może uda się przynajmniej wejść i coś zmienić. Tak jak pisał @Kpuc klawiatura na PS2 mile widziana jeżeli nie zaskoczy z USB.

Jeżeli pomieszały się pliki systemowe to tak czy inaczej lepszy format, niż przywracanie systemu.

//

Wchodząc do bios przycisk naciskaj wiele razy nie trzymaj wciśnięty..czasem to pomaga.

Nie wiem jak ma ta płyta ale można również spróbować F12 i dostać się do boot menu, wyłączyć dyskietkę i wskazać dysk systemowy jako pierwszy.

Próbował bym również zmienić klawiaturę na inną.

Link to comment
Share on other sites

Wyjmij baterię, przełóż zworkę na Clear chodzi o przekręcenie bateryjki górą do dołu ?

Nie warz się tak robić bo to może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, nie tylko sekcji podtrzymania ale ogólnie płyta nie wstanie.

Ja spotkałem się jeszcze z przypadkiem gdzie do biosu wchodziło sie ctrl+del ale dopóki nie napiszesz dokładnie jaka posiadasz płytę ...

Link to comment
Share on other sites

Płyta to Dell OptiPlex GX280

Zdążyłem naciskać F12 w trakcje że ta powiem ładowania ale nie wszedł do biosa :/ nie wiem czemu (próbowałem kilka razy)

Nie założysz innej płyty do tego modelu. A już bez wątpienia innej, niż Dell. Podobne są w 270-ce.

Ma inaczej wyprowadzone wyjścia, inne mocowania etc.

Płyty tego typu czasem miewam, ale szkoda chyba kasy i czasu na naprawę tego staruszka.

O ile pamiętam, na tych płytach zwora jest oznaczona "cmos", a do biosu wchodzi się przez F2, lub Del

Link to comment
Share on other sites

Ale mam jeszcze 2 obudowy (jakieś starsze ale można coś skręcić w nich) U mnie do biosu wchodzi się F2 i F12 Na razie nie stać mnie na kompa lepszego, dlatego chce ten jakoś postawić na nogi i pograć sobie w stalkera :P

Edited by Jozio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.