Skocz do zawartości

POMOCY !!!


Yurek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam poważny problem i nie wiem jak go ruszyć...

Kupiłem procesor Intel Core 2 Quad Q9550 i zamontowałem go do swojego kompa. (przedtem sprawdziłem, że moja płyta główna taki typ procesora obsługuje - możliwy jest tylko 5% spadek FSB)

Upgradowałem BIOS płyty głównej do najwyższego możliwego (ze strony producenta).

I od tego momentu jest tylko gorzej.

Po włączeniu kompa wszedłem do BIOSU, sprawdziłem czy płyta "widzi" nowy procesor (i bardzo dobrze go widzi :D), załadowałem Defaultowe ustawienia BIOSU, zapisałem zmiany i zrestartowałem kompa.

Uruchamia się ekran startowy, komputer przechodzi pomyślnie POST (co sygnalizuje mi pojedynczym "piknięciem") i potem zamiast wczytywać Windowsa, komputer wyświetla mi czarny ekran z migającym w lewym górnym rogu kursorem (DOSowym myślnikiem).

 

Nadmienię, że po włożeniu poprzedniego procka (dwurdzeniowy Intel Core 2 Duo E4400), komputer uruchamia sie bez najmniejszych problemów.

 

Pomóżcie, bo nie mam pojęcia co robie nie tak i gdzie tkwi błąd,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dogłebnej analizie i poradzeniu się kilku znajomych, którzy się znają na rzeczy, wychodzi jednak na to, że ten procesor może jednak nie współpracować z moją płytą główną (pomimo tego, że BIOS go widzi). 

Na jutro umówiłem się ze sprzedawcą na wymianę procka na niższy model. 

Dam znać jak zakończyło się całe to zamieszanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu się Yurek pośpieszyłeś, do tego nie podałeś modelu płyty głównej. Raczej to jest mało możliwe by system nie współpracował po wymienię CPU z 2 na 4 rdzeniowy (patrząc na architekturę to są dwa duo sklejone razem) Nie trzeba od razu robić formatu by to sprawdzić wystarczy jakaś płyta z linuxem lub windows live. do tego domyślne ustawienia biosu nie zawsze są dobre a nawet wręcz przeciwnie są często złe, powinieneś sprawdzić czy płyta dobrała dobre parametry, napięcie, szynę i przelicznik.

 

I tylko nie pisze wiozłeś q6600 bo to się nie nadaje do gier! ZEW jest niegrywalny, co sekunda na sekundę są ścinki, q6600 to najgorszy procesor jaki miałem, bez porządnego OC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli bios widzi procesor i jest na liście obsługiwanych to musi działać. Zmiana procesora może spowodować nie ładowanie się systemu, to się zdarza. W przypadku win XP mógłbyś spróbować naprawić system używając płytki windowsa, a jak to nie pomoże to nainstalować nowy system na stary. Ja bym się wstrzymał z wymianą, skoro masz starego procka, zawsze możesz zrobić backup danych na partycji c: i postawić nowy system. W sumie to jak odpalisz instalator windows to zawsze możesz anulować instalację, a będziesz widział że proc śmiga - poza tym jak możesz wejść do biosu i widzisz POST to znaczy, że procesor działa. Jakby nie był obsługiwany to komp nie ruszy, tylko będą się wiatraczki kręcić i ewentualnie płyta zasygnalizuje to pikaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mamy winowajce, twoja płyta lata na szynie do 1066 a procesor na 1333MHz

 

Za 510zł + ~50zł na kości RAM 4GB - starą płytę z Prockiem i pamięciami możesz sprzedać i odzyskać z 180-220zł

 

Za 280zł masz  PhenomII x4 955 http://allegro.pl/procesor-amd-phenom-ii-x4-955-3200mhz-sam2-sam3-i3242782569.html - Mam go osobiści i teraz bym go nie kupił ale ty masz organiczny budżet.

Do tego płyta (ja nie lubię doradzać płyt bo jestem strasznie wybredny):http://allegro.pl/asrock-970-extreme4-amd-970-socket-am3-i3284309390.html AsRock 970 Extreme4 /AMD 970GX, AM3+/ lub Gygabyte GA-970A-UD3 - te płytkę taż mam, jest bardzo dobra oparta o 970 jedynie mogła by tylko lepiej obsługiwać SSD

 

Na tym powyżej spokojnie zagrasz w każdą nową grę. Ale można zbudować coś przyszłościowego opartego na Intelu... Tylko tutaj 1000zł musisz wywalić ale jest sens tego. bo i5 nadaje się do wszystkiego i starczy na kilka kolejnych lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kpuc...

Niestety wymiana procka nie pomogła na działanie Metra. Komp nadal nie wyrabia. Ciekawe, ze niektóre levele chodzą płynnie, niektóre tylko lekko tną a na levelu "skażenie" musiałem przestać, bo się po prostu nie dało... 

No cóż, będę musiał odłożyć grę na półkę do czasu aż kupię sobie coś nowego :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem za co minusy dla @Jaco. Ja używam AMD o czasu Duronów i uważam, że są to procesory co najmniej tak dobre jak Intela. Faktem jest, że od czasów premiery procesorów i3 i5 i7 AMD nie wydało konkurencji i Intel prowadzi w wyścigu. Na korzyść zielonych pracuje przede wszystkim cena: mój Phenom II 965BE kosztował 400zł, a intel i5 aż 800zł kiedy zmieniałem platformę. Logika nakazuje nie płacić 400zł za możliwy przyrost w grach rzędu 10% lepiej dołożyć do GPU i mieć na pewno przyrost FPS. Oczywiście wersja BE nieźle się kręci i 4ghz x 4 rdzenie to wcale nie rzadkość, a wtedy i5 już nie jest taki "lepsiejszy"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.