Jump to content

[Tutorial] - Tworzenie ikon przedmiotów.


Recommended Posts

Tytułem wstępu...

Ostatnio kol. z forum zwrócił mi uwagę na brak odpowiedniego poradnika dot. tworzenia ikon, co prawda istnieją poradniki w wersji ang., które napisano z myślą o edycji w Photoshop'ie - jednakże nie każdy ma dostęp do w/w programu - stąd rodzi się pytanie - jaki program, prócz wspomnianego będzie odpowiedni do modyfikacji tekstur czy pliku ikon?
Na rynku prócz wspomnianego Photoshopa istnieje również narzędzie zaopatrzone w szereg funkcji, które swoim szerokim spektrum wyposażenia - zadowolą niejednego twórcę grafiki, a co ważniejsze - jest na licencji GNU, tak jest - mówimy o GIMP'ie.

___________________________________________

Tutorial w oparciu o modyfikacje .dds w GIMP 2.8

 

 

Nie mając tekstury przedmiotu/obiektu postępujemy w sposób następujący:

 • Pobieramy OGF Viewer i konfigurujemy ścieżkę do tekstur, czyli otwieramy plik OGFViewer.cfg i wprowadzamy lokalizację.
  Spoiler

  Mój OGF Viewer posiada błąd, ponieważ po ustawieniu ścieżki wyświetla komunikat, zgodnie z którym łączy w nazwie foldery tekstur, dlatego zmieniam nazwę folderu tekstur - na ten z komunikatu. tj. -

  texturesitem (w nim umieszczam teksturę). Zwracam uwagę na ten błąd w wersji 1.04.

   

   

  post-3466-0-64209900-1370959160_thumb.jp

 • Pobieramy GIMP'a 2.8, instalujemy.
 • Pobieramy plugin .dds i umieszczamy w folderze C:Program FilesGIMP 2libgimp2.0plug-ins (oczywiście ścieżka zależy od docelowej instalacji programu). Plugin powinien posiadać rozszerzenie .exe [link dla Win. -64 bit]
  Link: http://code.google.com/p/gimp-dds/downloads/detail?name=gimp-dds-win32-2.2.1.zip&can=2&q=
 • Otwieramy model (OGF Viewer'em), którego ikonę chcemy dodać do pliku ui_icon_equipment.dds
 • Robimy zrzut ekranu (dowolny edytor graficzny) z wyświetlonym modelem, możemy zapisać nasz screen do .jpeg
 • Otwieramy w Gimp'ie plik ui_icon_equipment.dds
 • Wchodzimy w Edycja Preferencje Domyślna siatka i ustawiamy odstępy pomiędzy liniami siatki na 50 pikseli, oraz kolor na wyrazisty np. czerwony. (domyślnie jest czarny)

   

  post-3466-0-87437700-1370960475_thumb.jp

 • Otwieramy plik ze screenem i za pomocą narzędzia zaznaczenia - aktywowane klawiszem F, zaznaczamy obrys naszego przedmiotu, ja w przykładzie stworzyłem teksturę maski gazowej.
 • Po zaznaczeniu obiektu klikamy w Obraz Kadruj według zaznaczenia
 • Po wykadrowaniu skalujemy nasz obrazek do wartości max. 50 px tj. rozmiar okienka. Należy włączyć siatkę o ustawieniu oczek 50x50 px.Obrazek nie musi być symetryczny rozmiarowo, tzn. u mnie po przeskalowaniu miałem 50x33 px. Uwaga - skalujemy z użyciem strzałek, ponieważ wtedy odwzorowanie będzie prawidłowe zarówno w pionie i poziomie. Nie wpisujemy wartości, chyba że przeliczymy skalowanie na osi X i Y. Klikamy przeskaluj.

   

  post-3466-0-82722100-1370960790_thumb.jp

 • Następnie kopiujemy przeskalowany obrazek z aktywnym zaznaczeniem konturu, do pliku ui_icon_equipment.dds - mając ustawioną siatkę 50x50 px. i zaznaczając pusty obszar siatki (klawisz R - zaznaczenie prostokątne)

   

  post-3466-0-62762400-1370961044_thumb.jp

 • Wybieramy z paska menu: Okna Dokowalne okna dialogowe  Kanały. Tym samym sprawdzamy, czy dodany jest kanał alpha (ale nie modyfikujemy - jeśli istnieje). Kanał został skopiowany wraz z obrazkiem, który wcześniej został przeskalowany.
 • Klikamy Plik Wyeksportuj (skrót klawiszowy Ctrl+Shift+Ewybieramy rozszerzenie .dds i zatwierdzamy wyeksportuj. Program wyświetli menu z opcjami zapisu, wybieramy z paska Compression BC3/DXT5 oraz uwaga, odznaczamy opcję Generate mipmaps.

   

  post-3466-0-62314200-1370961539_thumb.jp

 • Zanim plik umieścimy w katalogu z grą, poświęćmy chwilę na kwestię definiowania współrzędnych obiektu.

  Dla przykładu w pliku dot. karabinu gaussa tj. w_gauss.ltx mamy wpisy ze współrzędnymi obiektu. Współrzędne dla osi Y nalicza się od górnej części pliku, zaś na osi X od jego lewej strony. Współrzędne definiują ilość kratek do obszaru docelowego obiektu, wystarczy z poniższego screena policzyć ilość oczek siatki na osi Y i X. Mamy 6 oczek siatki do obszaru w którym zawiera się ikona gaussa w osi Y oraz 10 oczek siatki w osi X

  inv_grid_x   = 10inv_grid_y   = 6	

  Rozmieszczenie ikon - screen

  post-3466-0-05022500-1370961873_thumb.jp 

   

  Należy mieć na uwadze powyższą wskazówkę przy określaniu współrzędnych obiektu - dotyczy  ui_icon_equipment.dds, ponieważ inne pliki np. ikony postaci mają inne ustawienia oczek siatki.

 • Ważna informacja, otóż niektóre z plików np. wspomniany gauss posiada również wpisy:

  inv_grid_width         = 5inv_grid_height         = 2	

  Wpisy te posiadają również kombinezony czy inne obiekty ekwipunkowe, nie należy ich mylić ze współrzędnymi obiektów ponieważ definiują obszar jaki zajmuje ikona w osi X i Y. - zwracam na to uwagę, zwłaszcza początkującym modderom.

 • Kopiujemy plik ui_icon_equipment.dds do gamedatatexturesui, pamiętając iż pracujemy zawsze na kopii pliku.

Tutorial częściowo w postaci załączników, więc zapraszam do odwiedzin strony.

 

gasmask.jpg

 

Prawa autorskie na podstawie regulaminu, pkt.1.6. - The Emperor, wyłączność: StalkerTeam.

__________________________

Autor: The Emperor dla StalkerTeam

 • Positive 6
Link to comment
Share on other sites

Od siebie dodam, że do wyznaczania X i Y jest dobry program STALKER Icon Editor 0.6.3, program jest w wersji RUS, ale łatwy w obsłudze myślę, że nawet początkujący sobie poradzi. Program pokazuje osie X i Y jak i ilość kratek na dany przedmiot np. Bandaż [1 na 1] SVD [6 na 1]. W razie pytań piszcie to wyjaśnię.

 

Download: http://stalkerin.gameru.net/modules.php?name=Downloads&d_op=getit&lid=418

 • Positive 4
Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...
 • Meta locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.