Skocz do zawartości

Poradnik dla nooba...


Andree

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że to mój pierwszy post na Forum - witam serdecznie wszystkich Stalkerów.

Poszukuję jakiegoś poradnika na temat prostego modowania gry Stalker Cień Czarnobyla. chodzi mi dokładnie o dobranie się do plików gamedata i troszkę namieszanie w nich (zmiany charakterystyk postaci , broni itp.) przepatrzyłem na ile mi cierpliwości starczyło mnóstwo tematów na Forum , gdzie spodziewałem się znaleźć potrzebne informacje , ale niestety nie udało się.... wszystko co znalazłem to już wyższy poziom wiedzy. 

Interesuje mnie coś tak prozaicznego jak: czym , w jaki sposób i gdzie wypakować potrzebne do prostej zabawy pliki , co w nich ponadpisywać i co z nimi dalej zrobić żeby zmiany parametrów zaistniały w grze a przy okazji żeby sobie nie rozwalić tej gry.... 

Bardzo proszę o jakiś odnośnik do takiego poradnika albo treściwy tutorial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy. Dziękuję za odpowiedzi , tylko że próbowałem przedwczoraj i wczoraj przekopać się przez te właśnie działy i albo ja jakiś ślepy już na starość się zrobiłem albo po prostu nie trafiłem tam gdzie trzeba. Parę lat temu zakupiłem sobie wszystkie "Stalkery" razem (to przez sentyment do braci Strugackich i pewnego starego ale świetnego filmu prod. ZSRR z 1979 roku pt. Stalker...). Jakoś wtedy udało mi się zdobyć wszystkie potrzebne wiadomości odnośnie modowania tych gier i z pełnym sukcesem poprzerabiałem co chciałem. Teraz po paru latach mam znów czas na Stalkera tylko , że wywietrzało mi z głowy jak to robiłem (jestem już nie pierwszej młodości :D). Sama zabawa z nadpisywaniem zawartości plików przez notatnik jeszcze mi się gdzieś tam po pamięci błąka tylko , że nie pamiętam zupełnie jak to zacząć...

Proszę o jakiś treściwy i zwięzły tutorial albo linka do konkretnego poradnika , gdzie mogę znaleźć podstawowe informacje , a konkretnie :

-co dokładnie wypakować (wszystkie gamedaty czy tylko te w których mam zamiar ingerować) , gdzie to wypakować i po przeróbce gdzieś przenieść czy co z tym zrobić ?

-co z oryginalnymi plikami *.db (które były źródłem wypakowania) - zostawić / skasować / przemianować ?

-co i gdzie jeszcze nadpisać żeby te przerobione pliki "zadziałały" a jednocześnie gra się nie posypała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypakuj te których potrzebujesz.

Oryginalne pliki .db MUSZĄ BYĆ W FOLDERZE GRY. Stalker działa tak że pliki .db są wczytywane jako pierwsze, potem folder gamedata w którym masz moda.

Co masz nadpisywać? Edytujesz config, wrzucasz do odpowiedniego folderu i tyle. Gra sama nadpisze oryginalny plik z pliku .db tym który edytowałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi już zabrakło cierpliwości do latania po forum bo nawet się nie zbliżyłem do tematu który mnie interesuje więc jeśli ktokolwiek wie gdzie jest taki poradnik dla totalnie niekumatych to będę zobowiązany za linka lub konkretną wskazówkę.

@Testolityczny : bardzo proszę o wyrozumiałość ale potraktuj mnie jak kompletnego ignoranta w temacie jakiegokolwiek modowania , ale tak zawzięcie ambitnego , że chce osobiście zrobić "coś" żeby można było np. biegać w egzoszkielecie... Jeśli nikt nie może mnie dokładniej naprowadzić na taki poradnik to może mógłbyś mi opisać krok po kroku co i jak oraz czym zrobić żeby można było np. biegać w egzo... jakbyś zechciał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andree Ze mnie taki modder, jak z koziej dupy trąba. Zaznaczam na początku, żebyś potem nie traktował mnie jako źródło specjalistycznej wiedzy. Coś tam wiem, coś tam się orientuję i - przede wszystkim - korzystam z wyszukiwarki.

Na tym forum jest bardzo dużo treści dla "zielonych", ale nie są one zaprezentowane w tak atrakcyjny sposób, jak mogłyby być. W niedługim czasie to się zmieni. A na razie, żeby nie rzucać słów na wiatr:

3 godziny temu, Andree napisał:

co dokładnie wypakować

Wszystko, co ma w nazwie słowo "gamedata". Używasz do tego uniwersalnego unpackera. Np. takiego, żebyś nie musiał szukać: https://mega.nz/#!wLABETrY!EyrrtCzxqxmUzuYd3dc_Aoz3wWJY-gynl7aQGddc418

Z obsługą sobie poradzisz. Wybierasz konkretny plik w pierwszym oknie, w kolejnym - miejsce, w którym chcesz go zapisać. Utwórz sobie osobny folder z nazwą np. "Rozpakowany Stalker Cień Czarnobyla" i tam pokieruj program. Operację powtórz dla wszystkich ww. plików.

4 godziny temu, Andree napisał:

co z oryginalnymi plikami

Na razie nie ruszaj. Niech sobie tam będą, nie interesują Cię.

I teraz kwestia poradników: jak u Ciebie ze znajomością rosyjskiego? Piszesz, że nie jesteś pierwszej młodości, więc jeśli załapałeś się na lekcje języka w szkole, to najwyższy czas przypomnieć sobie to i owo; wschodnie strony to OGROMNA kopalnia wiedzy w kwestii modowania Stalkera, w której dokopiesz się praktycznie do wszystkiego, co sobie zamarzysz. Po "polskawemu" jest StalkerTeam. Jeśli czegoś tu nie znajdziesz, to prawie nierealne jest, byś trafił na to u konkurencji :P

1 godzinę temu, Andree napisał:

chce osobiście zrobić "coś" żeby można było np. biegać w egzoszkielecie

Mówisz - masz: 

Poradnik dotyczy co prawda Czystego Nieba, ale struktura plików w Cieniu jest taka sama. Sprawdziłem.

Ogólnie ustalmy sobie coś: modowanie tej gry to robota dla cierpliwych. Proste zmiany w rodzaju udźwigu, kołysania kamery, obrażeń zadawanych przez broń itd, to kwestia kilku minut. Jak wiesz gdzie szukać tego, co Cię interesuje, to edytowanie tego nie stanowi najmniejszego problemu. Dlatego zaraz po rozpakowaniu udaj się do gamedata/config/ i rozejrzyj się. Żeby Ci oczy nie wypadły od systemowego notatnika, polecam ściągnąć https://notepad-plus-plus.org - wszystko zrobi się bardziej przejrzyste. Pootwieraj sobie pliki na razie bez edycji, pooglądaj je, oswój się z tym, sprawdź czy mniej więcej rozumiesz co do czego służy, z czym to się je.

W gamedata/config/text masz opisy, dialogi i różne teksty. Możesz zmienić Sidorowi kilka linijek, sprawdzić czy i jak działa.

W tym samym folderze, do którego kieruje Cię podlinkowany wyżej temat, masz mnóstwo innych plików, które pozwolą edytować różne inne przedmioty w grze, np. artefakty.

W gamedata/config/creatures znajduje się ciekawy plik actor.ltx, w którym zmienisz sobie udźwig. Oprócz tego, jak nazwa folderu wskazuje, masz tam ustawienia wszystkich kreatur. Chcesz, żeby Kontroler "łapał Cię" z drugiego końca mapy? Okej, zwiększ mu zasięg ataku. W game_relations.ltx zmienisz nastawienie frakcji względem Ciebie lub... względem siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś zmienił wszystkie wartości i zorganizował wielką wojnę wszystkiego co się rusza.

Pewnie nie wytrzymałeś i pozmieniałeś już coś? Okej, to teraz utwórz sobie w katalogu gry folder o nazwie "gamedata". Załóżmy, że edytowałeś sobie udźwig we wspomnianym actor.ltx, więc w tym folderze utwórz kolejny i nazwij go "config", a w nim jeszcze jeden o nazwie "creatures". Wrzuć tam plik, który edytowałeś i wróć do katalogu głównego. Tam znajdź fsgame.ltx i zrób z nim to, o czym pisałem tutaj w części "Instalacja modyfikacji": 

Masz? No to jazda, odpalaj grę i sprawdź czy działa tylko po to, żeby dowiedzieć się, że nie działa :D Wróć do folderu z wypakowanymi gamedatami, znajdź w gamedata/config plik system.ltx i tam dokonaj zmian w sekcji odpowiedzialnej za udźwig. Tak zmodyfikowany plik zapisz w odpowiednim miejscu, żeby struktura się zgadzała (czyli w utworzonym niedawno folderze "config"). I sprawdź czy działa...

... i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej... 

Najważniejsze to nie zrazić się i nie poczuć przytłoczenia ogromem możliwości, których możesz nie rozumieć. Jak pisałem na początku - jestem modderską trąbą z koziej dupy, ale takie podstawy nawet bez odpowiednich umiejętności przychodzą po oswojeniu się ze środowiskiem gry.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Andree napisał:

Mi już zabrakło cierpliwości do latania po forum bo nawet się nie zbliżyłem do tematu który mnie interesuje więc jeśli ktokolwiek wie gdzie jest taki poradnik dla totalnie niekumatych to będę zobowiązany za linka lub konkretną wskazówkę.

@Testolityczny : bardzo proszę o wyrozumiałość ale potraktuj mnie jak kompletnego ignoranta w temacie jakiegokolwiek modowania , ale tak zawzięcie ambitnego , że chce osobiście zrobić "coś" żeby można było np. biegać w egzoszkielecie... Jeśli nikt nie może mnie dokładniej naprowadzić na taki poradnik to może mógłbyś mi opisać krok po kroku co i jak oraz czym zrobić żeby można było np. biegać w egzo... jakbyś zechciał...

1. Wypakuj folder config (Cień czarnobyla) lub configs (zew prypeci)
2. Utwórz folder gamedata w folderze gry
3. Wklej ten folder config/configs do gamedata
4. Otwórz plik "outfits.ltx" notatnikiem. Jest w folderze config/misc/
5. Znajdź sekcję z egzoszkieletem
6. Zmień wartość "sprint_allowed = false" na "sprint_allowed = true"

To wszystko. co do punktu szóstego nie jestem pewien bo nie mam gry pod ręką 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...oj nie kuś , nie kuś :D ...

Ogromie się cieszę że mogę na was liczyć. Jeszcze pewnie nie raz zawrócę gitarę komu będę mógł. A tak sobie przypomniałem: "uczyłem" się tego języka przez całą podstawówkę i liceum i , powiedzmy , nie był to mój konik... Coś tam poczytam czy powiem ale żeby ryć fachowe fora to nie ma takiej możliwości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andree jak będziesz potrzebował pomocy przy Czystym niebie/Zewu Prypeci albo Zew Czarnobyla wal do mnie śmiało bo siedzę w tym od praktycznie początku, koledzy potwierdzą. W cieniu Czarnobyla nierobiłem za dużo więcej nie pomogę Ci, ale myślę, że podstawy jakoś tam umiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką chęcią skorzystam z wiedzy Kolegi. Dzięki za ofertę i w związku z tym takie pytanie tyle że o Lost Alpha: pobrałem całość , zainstalowałem i okazało się że przy próbie uruchomienia czarny ekran i w momencie zamykania (przez systemowy manager - bo inaczej się nie dało) wyskakuje info : Your video card doesn`t meet game requirements ... czy jakoś tak. Być może faktycznie moja grafika tego nie ugryzie ale nie znalazłem konkretnej informacji n/t wymagań tego moda , a raczej znalazłem kilka "delikatnie" się pomiędzy sobą różniących... ;) i teraz do rzeczy laptop Dell z i5 2540M 2.6GHz (3GHz-turbo) , 2x 2GB PC3 12800 Elpida i grafika (oprócz tej intelowskiej HD3000) nVidia GT 525M (1GB VRAM) - czy to faktycznie za cienko na LA? ...a gra zainstalowana na partycji systemowej na SSD Hynixa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tylko że ja już to wszystko co tylko wiedziałem to zrobiłem : w akcie desperacji to nawet zgodność z winXP zapodałem :D (a mam świeżutką 7-kę świeżo przeinstalowaną z racji wymiany dysku na SSD ze wszystkimi aktualizacjami) 

Pytanie więc zostaje otwarte : ten mój zabytek to pociągnie LA czy raczej nic z tego?

 

Edytowane przez Andree
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik od nvidii sam sobie przypisał tę grę - to było pierwsze co sprawdziłem...

sterowniki do grafy najnowsze , frameworki też poinstalowane , audio drivery też takie jal trzeba....

a jeszcze coś: jak nie chciał się LA odpalić to wsadziłem mu patcha v.13000- efekt ten sam to jeszcze v14002 to coć niby zaczęło się robić , ale efekt j.w. 

Edytowane przez Andree
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andree No to po kolei: 

Directx jest? Zainstaluj koniecznie! 

Sprawdź czy hula. Jeśli nie, to przeinstaluj grę. Jeśli i to nie pomoże, to: 

- Poradnik który podlinkowałem Ci wyżej zawiera spis bibliotek VC++, zainstaluj te, których nie masz.

- Skasuj user.ltx i odpal grę jeszcze raz. Jeśli nie pomoże, zmień w tym samym pliku renderer na r1.

Ale coś mi się wydaje, że powyższe sposoby rozwiążą problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze wracając do wypakowanych plików do SoC... czy to jest tak , że te wszystkie wypakowane gamedaty wraz z całą strukturą folderów i plików pakuję do folderu , który tworzę w katalogu głównym gry pod nazwą gamedata i wystarczy tylko zedytować plik o ile się orientuję fsgame żeby wszystkie przeedytowane wartości zadziałały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.