Jump to content

Co znaleziono w zamku Czocha?


Recommended Posts

W trakcie remontu dachu zamku Czocha koło Leśnej (Dolny Śląsk) w podłodze strychu odnaleziono skrytkę, zbudowaną w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców.

czocha.jpg

Zamek Czocha wzniesiono w XIII wieku. W późniejszych stuleciach był przebudowywany
 

 

Co odkryto w schowku? O zawartości skrytki Radiu Wrocław opowiedział dyrektor zamku Jarosław Kuczyński. "Były to książki, mundury, pompy, a także aparat tlenowy jedyny taki w Polsce. Prawdopodobnie odnaleźliśmy także element silnika rakietowego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Me 163 Komet" - zdradził. Ostatnie znalezisko wywołało najwięcej emocji i potwierdziło, że w czasie drugiej wojny światowej w sąsiedztwie zamku Czocha, a być może i w podziemiach budowli, produkowano zaawansowane technologicznie mechanizmy. Tajne podziemne obiekty niemieckie w pobliżu Leśnej nosiły kryptonimy "Eisenglanz" i "Türkis". Ich przeznaczenie nie jest jednak do końca jasne dla historyków i do dziś budzi podniecenie poszukiwaczy. Zwłaszcza, że podziemia zamku Czocha wciąż nie zostały odkryte. Jak twierdzi w rozmowie z Radiem Wrocław Piotr Kucznir, autor książki "Tajny Zamek Czocha", odkryte w skrytce na strychu urządzenie to turbina od silnika rakietowego produkcji Waltera. W trakcie wojny Niemcy wykorzystali około 320 samolotów rakietowych Me 163. Nie miały jednak one wpływu na przebieg działań militarnych.

 

Źródło: http://fakty.interia.pl/dolnoslaskie/news-sensacyjne-odkrycie-na-zamku-czocha,nId,2456349


 

 

 

  • Dodatnia 3
Link to comment
Share on other sites

Zamek Czocha (Tschocha) to pozostałość po warowni na styku państwa Wielkomorawskiego i Związku Ślaskiego( 5 plemion w tym Serbowie zwani Lubuszanami)(bez tzw. górnego bo ten nie istniał wtedy, a jego ziemie wchodziły w skład Państwa Wiślan).

Następnie był warownią potem murowanym zamkiem na styku Kr. Polski, Kr. Czech i Niemiec(tzw. Cesarstwo Rzymskie - niemieckie).

Jak każda tego typu budowla "kryje w sobie wiele zagadek i tajemnic" - wersja dla poszukiwaczy zaginionej barki ;).

Do tej pory niedouczeni w kontekście historycznym i etnicznym "specjaliści" szukają w nim i okolicy "skarbów".

Atrakcje: zamek, rzeka, zalew, tama, blisko granica z Czechami.

Tam kiedyś - w zamku - była filia Archiwum Państwowego we Wrocławiu, polecam dokumenty z i o zamku znajdujące się w Archiwum - Konserwator Zabytków Prowincji Śląskiej we Wrocławiu (Konservator der Denkmäler von Provinz Schlesien zu Breslau), parę lat wstecz bylem tam z ekipą służbowo spojrzeć na "sensacyjne" odkrycia, wycieczka fajna, ognicho i kiełbasy z ogniska, buda kamienna, nieogrzewana, jedyną sensacją byliśmy my i jakieś kmiotki z tv.

"Gold zugu" tam nie było, teraz jest miejscem do kręcenia seriali o "skarbach" które zostały ukryte przez służby III Rzeszy.

Milej wycieczki, zimę odradzam, tamże panuje wtedy "żeńska pogoda".

 

Edited by vidkunsen
  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity