Jump to content

Nietypowy AK Krebs Custom


Recommended Posts

Na stanowisku Wolf Performance Ammunition podczas SHOT Show 2019 zaprezentowano prototyp karabinka AK autorstwa Krebs Custom, dostosowany do rzadkiej amunicji 9 mm x 39 znanej z rosyjskich konstrukcji takich jak WSS Wintoriez i AS Wał. Wolf rozpoczął import tego naboju do Stanów Zjednoczonych w lecie 2017.

AK.jpg

Krebs Custom zaprezentował podczas SHOT Show 2019 prototypowy karabinek AK-9 do rzadko spotykanej rosyjskiej amunicji 9 mm x 39.

 

Prototyp AK-9, bo taką roboczą nazwę nadano broni, skompletowano z chwytem Magpul MOE i stabilizatorem przedramienia Tailhook PSB (ze względu na lokalne przepisy ograniczające m.in. dostęp do broni z krótkimi lufami). Krebs Custom opracowało do niego 30-nabojowy magazynek z aluminiowym korpusem.

AK1.jpg

O prototypowej fazie projektu świadczy podstawa celownika mechanicznego i brak muszki.

 

AK-9 wyposażono w aluminiowe łoże z długą grzbietową szyną Picatinny i krótszą umieszczoną od spodu. Całość wykończono w kolorze oliwkowym, a na lufie osadzono jednokomorowe urządzenie wylotowe przygotowane do współpracy z tłumikiem dźwięku. Ten ostatni zabieg nie dziwi, biorąc pod uwagę, że amunicja 9 mm x 39 jest w większości przypadków poddźwiękowa. Obecnie brak jest informacji na temat planowanej premiery i ceny.

 

Źródło: https://www.milmag.pl/news/view?news_id=1891

 

  • Dodatnia 4
Link to comment
Share on other sites

Patrząc na ten prototyp i porównując długość lufy do komory zamkowej i całej reszty, to taka unowocześniony AKu. A wszystkie dodatki, to bajery. 

Jednak sam fakt przeróbki na amunicję 9mm, świadczy o genialności rozwiązania zawartości komory zamkowej w kałachu. Trudno będzie w tej materii coś lepszego wymyślić.

A że ciągle trwa jego udoskonalanie, zobaczmy na tym filmiku.

https://fakty.interia.pl/rosjanie-pokazali-nowy-model-kalasznikowa-video,vId,2641892

  • Dodatnia 4
Link to comment
Share on other sites

To jeszcze trochę danych technicznych dotyczących RPK - 16, którego zaprezentował @kondotier :)
Pochodzą sprzed dwóch lat, zanim karabin przeszedł próby poligonowe, dlatego niektóre parametry mogą być teoretyczne.

RPK.jpg

Karabinek maszynowy RPK-16 zasilany amunicją 5,45 mm x 39 w odmianie z 550-mm lufą. Długość broni z kolbą złożoną/rozłożoną to 831/1076 mm. Broń może być zasilana z 30- i 45-nabojowych magazynków pudełkowych lub 96-nabojowego bębna. RPK-16 może strzelać amunicją 7N6, 7N10, 7T3 i 7T3M, dla 550-mm lufy prędkość wylotowa wynosi 930 m/s. Szybkostrzelność teoretyczna to 700 strz./min.
 

Karabinek maszynowy RPK-16 (Rucznoj Puliemiot Kałasznikowa) zasilany nabojem 5,45 mm x 39 powstał na bazie doświadczeń z współczesnych konfliktów zbrojnych. Broń zadebiutowała w sierpniu 2016 na wystawie Armia-2016, która odbyła się w podmoskiewskim centrum Patriot. RPK-16, podobnie jak karabinki rodziny AK, działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez otwór w lufie, do położonej nad nią komory gazowej. Nowa konstrukcja ma być wykorzystywana do walki z siłą żywą i do niszczenia środków ogniowych przeciwnika. Zaprojektowano go jako lekką broń wsparcia, do zastosowania podczas operacji bojowych w terenie zurbanizowanym, także w pomieszczeniach zamkniętych.

RPK1.jpg

Karabinek maszynowy RPK-16 w odmianie z 370-mm lufą, przeznaczony dla pododdziałów specjalnych. Długość broni wynosi 651/896 mm z kolbą złożoną/rozłożoną. Masa broni bez magazynka, dwójnogu i celownika to 4 kg, załadowanego z 96-nabojowym bębnem 6 kg. Prędkość wylotowa z 370-mm lufy wynosi 840 m/s 

 

RPK-16 zachowuje ogólny układ karabinka maszynowego RPK-74, choć w przeciwieństwie do modelu z lat 1970. został wyposażony w wymienną lufę. Nie jest to jednak bardzo szybka operacja, wymaga rozłożenia broni. Położenie i kształt manipulatorów – rękojeści napinania, przełącznika rodzaju ognia, zatrzasku magazynka – pozostały bez zmian. RPK-16 wyposażono w kolbę składaną na lewą stronę komory zamkowej. Zgodnie z najnowszymi trendami, ma ona wysuwaną stopkę, która można zablokować w kilku położeniach. Karabinek maszynowy jest wyposażony w ergonomiczny chwyt pistoletowy, z wbudowanym schowkiem na przybory do czyszczenia lub na baterie.

RPK-16 jest oferowany w dwóch odmianach. Pierwsza, to dokładny następca RPK-74, czyli wyposażony w 550-mm ciężką lufę karabinek maszynowy zasilany z 96-nabojowego magazynka bębnowego (można go też użyć w AK-74, AK-12 i RPK-74). Zastosowanie lufy o grubym profilu umożliwia lepsze rozpraszanie ciepła podczas prowadzenia intensywnego ognia. Druga odmiana to karabinek standardowy wyposażony w krótszą, 370-mm lufę o cieńszych ściankach i mniejszej masie. W tej wersji broń zasilana jest z 30-nabojowych magazynków AK-74 lub 45-nabojowych RPK-74. Na lufie można szybko zamontować tłumik dźwięku PMS (Pribor Małoszumnoj Strielby).

Nowością jest długa, uniwersalna szyna montażowa standardu Picatinny (MIL-STD-1913) umieszczona na grzbiecie pokrywy komory zamkowej. Sama pokrywa, aby zachować ustawienia zamocowanych na niej celowników, nie jest całkowicie demontowana. Na wzór subkarabinka AKSU-74 zamocowano ją na przednim zawiasie. Przy rozkładaniu broni, należy zwolnić zatrzask i unieść ją, aby zdemontować zespół ruchomy i urządzenie powrotne oraz mieć dostęp do wnętrza komory zamkowej. Umieszczony na identycznej wysokości odcinek szyny znajduje się też w górnej części łoża z tworzywa sztucznego. Na jego bokach umieszczono także krótsze listwy Picatinny do latarek i laserowych wskaźników/podświetlaczy celu. Dłuższy odcinek uniwersalnej szyny montażowej znajduje się z dołu i służy do mocowania chwytu przedniego lub dwójnogu

 

By nie zakładać nowego tematu, jeszcze jedno z młodszych "dzieci" koncernu Kałasznikow, które weszło na wyposażenie armii rosyjskiej.


 Karabinek szturmowy AK-12 wszedł do służby

Jak podają przedstawiciele MON Federacji Rosyjskiej nowy automatyczny karabinek po dokonanych zmianach i końcowych testach wydaje się idealną konstrukcją dla rosyjskiej armii, a przy tym zachowuje również znaczny potencjał modernizacyjny. Sam Koncern Kałasznikow zadeklarował gotowość do rozpoczęcia pełnej produkcji, jej stopniowy wzrost i ścisłą współpracę z MON.

ak12.jpg

Cena karabinka (rozwijanego od 2011 roku) jest szacowana na ok. 3800 zł a w ostatecznej rywalizacji pokonał on konkurencyjne modele od ZID Degtariewa A-545 i A-762. Jednak ta pierwsza patia nie trafiła do jednostek, ale do magazynów armii, a ostateczna decyzja o wydania broni dla konkretnych poddziałów nastąpi w pierwszym kwartale 2019 roku.

W czerwcu zeszłego roku zakończono próby wojskowe tej broni. Poinformowano wówczas, że AK-12 spełnia wszystkie założenia konstrukcyjno-eksploatacyjne i może zostać przyjęty jako podstawowa broń indywidualna, w tym wykorzystywana w systemie żołnierza przyszłości Ratnik. AK-12 (indeks GRAU 6P70) jest dostosowany do amunicji 5.45mmx39, ponadto proponowany jest model AK-15 (indeks GRAU 6P71) zasilany nabojem 7,62mmx39. W zasadzie broń ta to głęboka modyfikacja AK-74M (rozwijana w ramach serii określanej jako AK-400). Karabinek w standardowej wersji wyposażono w lufę o długości 415 mm, ma masę 3,5 kg i jest zasilany z magazynków o pojemności 30 nabojów. Broń zapewnia szybkostrzelność do 650 strz./min. ogniem ciągłym i do 1000 strz./min. w trybie 3-strzałowym. Wyposażono ją w składaną, teleskopową kolbę i system montażu dodatkowych akcesoriów. Można pod nią podwiesić granatniki takie jak GP-25 lub GP-34 a na końcu lufy dodano skuteczny mechanizm wylotowy kompensująco-tłumiący.

 

Źródło: https://www.milmag.pl/news/view?news_id=234

           https://www.defence24.pl/karabinek-szturmowy-ak-12-wszedl-do-sluzby

  • Cool 1
  • Dodatnia 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity