Skocz do zawartości

Nietypowy AK Krebs Custom


Rekomendowane odpowiedzi

Na stanowisku Wolf Performance Ammunition podczas SHOT Show 2019 zaprezentowano prototyp karabinka AK autorstwa Krebs Custom, dostosowany do rzadkiej amunicji 9 mm x 39 znanej z rosyjskich konstrukcji takich jak WSS Wintoriez i AS Wał. Wolf rozpoczął import tego naboju do Stanów Zjednoczonych w lecie 2017.

AK.jpg

Krebs Custom zaprezentował podczas SHOT Show 2019 prototypowy karabinek AK-9 do rzadko spotykanej rosyjskiej amunicji 9 mm x 39.

 

Prototyp AK-9, bo taką roboczą nazwę nadano broni, skompletowano z chwytem Magpul MOE i stabilizatorem przedramienia Tailhook PSB (ze względu na lokalne przepisy ograniczające m.in. dostęp do broni z krótkimi lufami). Krebs Custom opracowało do niego 30-nabojowy magazynek z aluminiowym korpusem.

AK1.jpg

O prototypowej fazie projektu świadczy podstawa celownika mechanicznego i brak muszki.

 

AK-9 wyposażono w aluminiowe łoże z długą grzbietową szyną Picatinny i krótszą umieszczoną od spodu. Całość wykończono w kolorze oliwkowym, a na lufie osadzono jednokomorowe urządzenie wylotowe przygotowane do współpracy z tłumikiem dźwięku. Ten ostatni zabieg nie dziwi, biorąc pod uwagę, że amunicja 9 mm x 39 jest w większości przypadków poddźwiękowa. Obecnie brak jest informacji na temat planowanej premiery i ceny.

 

Źródło: https://www.milmag.pl/news/view?news_id=1891

 

  • Dodatnia 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ten prototyp i porównując długość lufy do komory zamkowej i całej reszty, to taka unowocześniony AKu. A wszystkie dodatki, to bajery. 

Jednak sam fakt przeróbki na amunicję 9mm, świadczy o genialności rozwiązania zawartości komory zamkowej w kałachu. Trudno będzie w tej materii coś lepszego wymyślić.

A że ciągle trwa jego udoskonalanie, zobaczmy na tym filmiku.

https://fakty.interia.pl/rosjanie-pokazali-nowy-model-kalasznikowa-video,vId,2641892

  • Dodatnia 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze trochę danych technicznych dotyczących RPK - 16, którego zaprezentował @kondotier :)
Pochodzą sprzed dwóch lat, zanim karabin przeszedł próby poligonowe, dlatego niektóre parametry mogą być teoretyczne.

RPK.jpg

Karabinek maszynowy RPK-16 zasilany amunicją 5,45 mm x 39 w odmianie z 550-mm lufą. Długość broni z kolbą złożoną/rozłożoną to 831/1076 mm. Broń może być zasilana z 30- i 45-nabojowych magazynków pudełkowych lub 96-nabojowego bębna. RPK-16 może strzelać amunicją 7N6, 7N10, 7T3 i 7T3M, dla 550-mm lufy prędkość wylotowa wynosi 930 m/s. Szybkostrzelność teoretyczna to 700 strz./min.
 

Karabinek maszynowy RPK-16 (Rucznoj Puliemiot Kałasznikowa) zasilany nabojem 5,45 mm x 39 powstał na bazie doświadczeń z współczesnych konfliktów zbrojnych. Broń zadebiutowała w sierpniu 2016 na wystawie Armia-2016, która odbyła się w podmoskiewskim centrum Patriot. RPK-16, podobnie jak karabinki rodziny AK, działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez otwór w lufie, do położonej nad nią komory gazowej. Nowa konstrukcja ma być wykorzystywana do walki z siłą żywą i do niszczenia środków ogniowych przeciwnika. Zaprojektowano go jako lekką broń wsparcia, do zastosowania podczas operacji bojowych w terenie zurbanizowanym, także w pomieszczeniach zamkniętych.

RPK1.jpg

Karabinek maszynowy RPK-16 w odmianie z 370-mm lufą, przeznaczony dla pododdziałów specjalnych. Długość broni wynosi 651/896 mm z kolbą złożoną/rozłożoną. Masa broni bez magazynka, dwójnogu i celownika to 4 kg, załadowanego z 96-nabojowym bębnem 6 kg. Prędkość wylotowa z 370-mm lufy wynosi 840 m/s 

 

RPK-16 zachowuje ogólny układ karabinka maszynowego RPK-74, choć w przeciwieństwie do modelu z lat 1970. został wyposażony w wymienną lufę. Nie jest to jednak bardzo szybka operacja, wymaga rozłożenia broni. Położenie i kształt manipulatorów – rękojeści napinania, przełącznika rodzaju ognia, zatrzasku magazynka – pozostały bez zmian. RPK-16 wyposażono w kolbę składaną na lewą stronę komory zamkowej. Zgodnie z najnowszymi trendami, ma ona wysuwaną stopkę, która można zablokować w kilku położeniach. Karabinek maszynowy jest wyposażony w ergonomiczny chwyt pistoletowy, z wbudowanym schowkiem na przybory do czyszczenia lub na baterie.

RPK-16 jest oferowany w dwóch odmianach. Pierwsza, to dokładny następca RPK-74, czyli wyposażony w 550-mm ciężką lufę karabinek maszynowy zasilany z 96-nabojowego magazynka bębnowego (można go też użyć w AK-74, AK-12 i RPK-74). Zastosowanie lufy o grubym profilu umożliwia lepsze rozpraszanie ciepła podczas prowadzenia intensywnego ognia. Druga odmiana to karabinek standardowy wyposażony w krótszą, 370-mm lufę o cieńszych ściankach i mniejszej masie. W tej wersji broń zasilana jest z 30-nabojowych magazynków AK-74 lub 45-nabojowych RPK-74. Na lufie można szybko zamontować tłumik dźwięku PMS (Pribor Małoszumnoj Strielby).

Nowością jest długa, uniwersalna szyna montażowa standardu Picatinny (MIL-STD-1913) umieszczona na grzbiecie pokrywy komory zamkowej. Sama pokrywa, aby zachować ustawienia zamocowanych na niej celowników, nie jest całkowicie demontowana. Na wzór subkarabinka AKSU-74 zamocowano ją na przednim zawiasie. Przy rozkładaniu broni, należy zwolnić zatrzask i unieść ją, aby zdemontować zespół ruchomy i urządzenie powrotne oraz mieć dostęp do wnętrza komory zamkowej. Umieszczony na identycznej wysokości odcinek szyny znajduje się też w górnej części łoża z tworzywa sztucznego. Na jego bokach umieszczono także krótsze listwy Picatinny do latarek i laserowych wskaźników/podświetlaczy celu. Dłuższy odcinek uniwersalnej szyny montażowej znajduje się z dołu i służy do mocowania chwytu przedniego lub dwójnogu

 

By nie zakładać nowego tematu, jeszcze jedno z młodszych "dzieci" koncernu Kałasznikow, które weszło na wyposażenie armii rosyjskiej.


 Karabinek szturmowy AK-12 wszedł do służby

Jak podają przedstawiciele MON Federacji Rosyjskiej nowy automatyczny karabinek po dokonanych zmianach i końcowych testach wydaje się idealną konstrukcją dla rosyjskiej armii, a przy tym zachowuje również znaczny potencjał modernizacyjny. Sam Koncern Kałasznikow zadeklarował gotowość do rozpoczęcia pełnej produkcji, jej stopniowy wzrost i ścisłą współpracę z MON.

ak12.jpg

Cena karabinka (rozwijanego od 2011 roku) jest szacowana na ok. 3800 zł a w ostatecznej rywalizacji pokonał on konkurencyjne modele od ZID Degtariewa A-545 i A-762. Jednak ta pierwsza patia nie trafiła do jednostek, ale do magazynów armii, a ostateczna decyzja o wydania broni dla konkretnych poddziałów nastąpi w pierwszym kwartale 2019 roku.

W czerwcu zeszłego roku zakończono próby wojskowe tej broni. Poinformowano wówczas, że AK-12 spełnia wszystkie założenia konstrukcyjno-eksploatacyjne i może zostać przyjęty jako podstawowa broń indywidualna, w tym wykorzystywana w systemie żołnierza przyszłości Ratnik. AK-12 (indeks GRAU 6P70) jest dostosowany do amunicji 5.45mmx39, ponadto proponowany jest model AK-15 (indeks GRAU 6P71) zasilany nabojem 7,62mmx39. W zasadzie broń ta to głęboka modyfikacja AK-74M (rozwijana w ramach serii określanej jako AK-400). Karabinek w standardowej wersji wyposażono w lufę o długości 415 mm, ma masę 3,5 kg i jest zasilany z magazynków o pojemności 30 nabojów. Broń zapewnia szybkostrzelność do 650 strz./min. ogniem ciągłym i do 1000 strz./min. w trybie 3-strzałowym. Wyposażono ją w składaną, teleskopową kolbę i system montażu dodatkowych akcesoriów. Można pod nią podwiesić granatniki takie jak GP-25 lub GP-34 a na końcu lufy dodano skuteczny mechanizm wylotowy kompensująco-tłumiący.

 

Źródło: https://www.milmag.pl/news/view?news_id=234

           https://www.defence24.pl/karabinek-szturmowy-ak-12-wszedl-do-sluzby

  • Super 1
  • Dodatnia 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.