Jump to content

Manowce .... lub rozdroża


boberm
 Share

Recommended Posts

Mając ostatnimi czasy ciut więcej czasu "wolnego" , bo to i mijająca pandemia z przymusową emigracja "wewnętrzną"  i wiek - jestem juz nieaktywny zawodowo ( generalnie) , zabrałem sie za odsłuchiwanie muzyki .Tej z czasów mojej młodości , jak i innych różnych takich. W uszy - i oczy , bo via Youtube - wpadł mi klasyk muzyczny. Dosłownie i w przenośni. Ten Klasyk to "Requiem" W.A.Mozarta . Muzykę znają chyba wszyscy , chociażby poprzez niezapomnianą kreację  Downeya w "Amadeuszu" Milosa Formana. Ale czy ktoś pokusił się na poszukanie tłumaczenia tekstu? Mnie też się nie chciało  , tłumaczenie via jakiś translator tekstu łacinskiego jest niezłym wyzwaniem . Pomocnym okazał się YT na którym znalazłem jak mniemam najlepszą interpretację ( z tych które słyszałem) tego utworu. 

Ale nie o tym chciałem  pisać. Sugeruję zwrócić uwagę na przepaść dzielącą postrzeganie kultury na przestrzeni wieków wraz z postępującą degeneracją pokoleń. Dziś na topie są  "dzieła" o których nikt po chwili nie pamięta , tak w warstwie muzycznej, jak i - przepraszam za nadużycie słowa- lirycznej.

Dla tych którzy chcą sie pokatować klasyką. ( tłumaczenie w  przepięknej polszczyżnie jest też dostępne)

 

Link to comment
Share on other sites

Prawdziwą muzyką jest muzyka ludowa, pokazuje tzw. duszę nacji, plemienia, regionu a muzyka tzw. "poważna" i pochodne to degeneracja stworzona dla garstki snobów żyjących (kiedyś a także dziś) w odrealnionym , swoim świecie.

Muzyka ludowa jest stworzona przez ludzi dla ludzi, nie dla "elyt" i jest nieśmiertelna i wieczna mimo upływu lat.

A w/w tzw. "muzyka poważna" to plagiat muzyki ludowej, takie swoiste disco czy techno stworzone z muzyki ludowej dla garstki odmieńców i degeneratów przekonanych, że słońce świeci tylko na ich sempiterny.

:) ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Wiesz @vidkunsen - ja po prostu lubie muzyke powazną. Szczególnie barokową. I niekoniecznie Mozarta - on jest chyba najbardziej znany - taki muzyczny celebryta.  Wolę Salieriego , Haendla i Telemanna. 

BTW ; przytupy z poświstem też łykam . I to z tej słowianskiej strony mocy - Biełoje Zołoto - i posłuchasz i popatrzysz , a jest na co:-))))

Dla przykładu z dedykacją dla Ciebie:

 

  • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity