Jump to content

Transport autobusowy


Recommended Posts

avt_cover.jpg


W serii S.T.A.L.K.E.R. często możemy się natknąć na całą masę porzuconych pojazdów, których Zona, a także czas nie oszczędziły. Autobusy stanowiły ważny węzeł komunikacyjny dla mieszkańców Prypeci, a po awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zostały ściągnięte w celu ewakuacji jej mieszkańców, później do transportowania likwidatorów do walki ze skutkami katastrofy.

W Strefie Wykluczenia na tle pozostałych maszyn tak naprawdę niczym szczególnym się nie wyróżniają - ze względu na swoje rozmiary, autobusy mogą czasami posłużyć za relatywnie dobrą osłonę przed wrogim ostrzałem lub nawet uniknięciem ataku mutantów. Zdarza się również, że niektórzy stalkerzy ukrywają w autobusach swoje łupy przed chciwymi towarzyszami niedoli lub z myślą o kolejnym wypadzie i nadejściu czarnej godziny. Tak czy inaczej, obok rdzewiejących i często mocno napromieniowanych pojazdów większość stalkerów przechodzi obojętnie.
 


 • LAZ-4202
  (z ros. ЛАЗ-4202)

LAZ 4202_StalkerTeam.jpg
Zrzut podchodzi z modyfikacji Złe Towarzystwo/Bad Company: Remaster + Edycja Rozszerzona

Producent: Lwowska Fabryka Autobusów (LAZ)
Pojemność znamionowa: 69 os.
Moc silnika: 180 KM

Ten autobus miejski był produkowany w ZSRR (a później w niepodległej Ukrainie) od 1978 roku. W trakcie produkcji przechodził drobne modyfikacje, ale zasadniczo do końca produkcji zachował swój pierwotny wygląd. W grze występują następujące modele:

 1. Z przebitymi oponami i uszkodzonymi drzwiami.
 2. Podobny stan do wyż.wym., ale ze śladami po ogniu/pożarze.
   

 • KAwZ-685
  (z ros. КАвЗ-685)

KAwZ-685_StalkerTeam.jpg
Zrzut pochodzi z modyfikacji Łącznik

Producent: Kurgańska Fabryka Autobusów (KAwZ)
Pojemność znamionowa: 21 os. 
Moc silnika: 115 KM 

Tekstura owego pojazdu bazuje na porzuconym autobusie o numerze 59 82 ХМО, który zgodnie z rozkładem jazdy na przedniej szybie pokonywał trasę Starokonstantynów (Старокостянтинів) → Paszkowce (Пашківці) → Czerniatyń Mały (Малий Черняти) → Maniowce (Манівці) (z ua.).

Nazwa producenta prototypu autobusu nie zgadza się z nazwą tekstury (veh_avtobus_gaz), według której autobus należał do Gorkowskiej Fabryki Samochodów (GAZ).

Źródło: Site-logo.jpg


Ciekawostki: 

W buildzie 1114 możemy natknąć się na autobus LAZ-697M/N (model tymczasowy) (z ros. ЛАЗ-697М/Н), który był jednym z pierwszych pojazdów, jakie pojawiły się w grze na równi z GAZ-3308 (Trupiarka). Można go znaleźć na Kordonie, przy elektrowni węglowej, w pobliżu miejsca, w którym pojawia się gracz po rozpoczęciu rozgrywki. Aby go zobaczyć, trzeba zajrzeć do wnętrza garażu.

LAZ-697M_N.jpg

Pojazd ten wykorzystuje tekstury i modele kilku autobusów, co utrudnia jego identyfikację. Wcześniej założono, że był to trolejbus Skoda-9, ale potem okazało się, że to LAZ-697M/N "Turysta", jednak wykorzystuje teksturę późniejszego autobusu - przypuszczalnie LiAZ-6212 (z ros. ЛиАЗ-6212).

Producent: Lwowska Fabryka Autobusów (LAZ)
Wzór koła: 4x2 (dwa koła napędowe)
Moc silnika: 180 KM

Został zaprezentowany w grze jako wycofany model z połamanymi włazami i uszkodzoną tylną osią.

Źródło: Site-logo.jpg


Dworzec autobusowy w Prypeci (Cień Czarnobyla):

dworzec autobusowy.jpg

Dworzec autobusowy to budynek położony w zachodniej części Prypeci. Po odkryciu przejścia do Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu, wojsko ruszyło w jej kierunku, ale po drodze straciło dwa helikoptery, z których jeden rozbił się w pobliżu budynku. Niewielka grupa żołnierzy, którym udało się przeżyć, próbowała utworzyć w tym miejscu chwilowy przyczółek, jednak znaleźli się pod ciężkim ostrzałem bojowników z Monolitu.

Uwagi:

 • W budynku dworca panuje podwyższony poziom promieniowania. 
 • W lewej części miasta gracz natknie się na oddział z Wolności złożony ze stalkerów o najwyższej radze (Mistrz), który zmierza w kierunku dworca autobusowego. Bardzo możliwe, że ci bojownicy należą do grupy Mikłucha - dowódcy oddziału, który został wspomniany w Cieniu Czarnobyla.
 • Wejście do budynku uniemożliwiają anomalie, jednak jest możliwe ich obejście.
 • Podążając przez dworzec, można - w miarę - bezpiecznie dotrzeć do stadionu, omijając jednocześnie wszystkie posterunki Monolitu.
 • O dworcu wspomina dowódca grupy samotników w Prypeci.

Ciekawostki: 

 • W zagłębieniu, w którym płonie ognisko, można znaleźć kombinezon Strażnik Wolności, a we wcześniejszych wersjach Powiew Wolności. We wczesnych buildach w tym miejscu znajdował się egzoszkielet, jednak posiadał teksturę skórzanej kurtki.
 • W buildach dworzec autobusowy był powiązany z główną fabułą, w której Barman poprosił o pomoc wojsko jakie miało w tym miejscu niewielką bazę (nie chodzi o wspomniany wyżej oddział, który stracił dwa helikoptery).
 • W buildzie z 2005 roku w pobliżu helikoptera można było znaleźć kombinezon Beryl-5M oraz 330 sztuk amunicji kalibru 9x39. W wersji 1.0006 pod ogonem Mi-24 również znajduje się kombinezon wojskowy Beryl.
 • W tej części miasta powinna się spawnować grupa Kontrolerów, ale z powodu błędu w pliku all.spawn mutanty się nie pojawiają.

Źródło: Site-logo.jpg


Dworzec autobusowy w trybie multiplayer: 

Avtostanciya.jpg

Dworzec autobusowy to mapa w trybie wieloosobowym Czystego Nieba i Zewu Prypeci. 

Opuszczony budynek dworca autobusowego z niewielkim terenem wokół niego. Musisz uważać na silne anomalie i snajperów wroga. - z opisu w grze.

Mapa jest fragmentem lokacji Prypeć z oryginalnej gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, gdzie dworzec autobusowy w mieście był jednym z najważniejszych obiektów. Początkowo mapa została zaprojektowana jako centralna część Prypeci i była niemal kompletną, tytułową lokacją w trybie dla pojedynczego gracza w CCz. Niemniej jednak ani w finalnym wydaniu, ani przy sześciu kolejnych łatkach lokacja nie trafiła do gry. Przypuszczalnie powodem tego był jej zbyt duży rozmiar. Dworzec autobusowy, okrojony i dość mocno przeprojektowany, finalnie pojawił się w Czystym Niebie, a następnie w niemalże identycznej formie w Zewie Prypeci.

 • Minimapa ukazująca lokację: 

Map_mp_autostation.jpg

Źródło: Site-logo.jpg


Przystanki autobusowe w serii S.T.A.L.K.E.R.

Spoiler
 • Kordon 

XrEngine_2012-06-16_16-42-58-01.jpg

Podlokacja na Kordonie w Cieniu Czarnobyla i Czystym Niebie. Znajduje się ona na drodze pomiędzy ATP a elewatorem. W CCz jest opuszczony, zaś w CzN przebywają na nim samotnicy, którzy co jakiś czas są atakowani przez żołnierzy lub mutanty.

W Czystym Niebie, gdy gracz po praz pierwszy zbliża się do przystanku, automatycznie otrzymuje zadanie polegające na obronie stalkerów przed atakiem ze strony żołnierzy przebywających w pobliskim elewatorze. Występują także zadania cykliczne, związane z ochroną przed mutantami stalkerów, którzy zatrzymali się na obszarze podlokacji. Po ukończeniu fabuły na Kordonie samotnicy opuszczają ten punkt, pozostawiając go mutantom. W CCz obok przystanku mogą od czasu do czasu przechodzić samotnicy, bandyci lub wojskowi.
 

 • Wysypisko 

XrEngine_2013-07-13_14-31-58-85.jpg

Przystanek znajduje się naprzeciwko głównego wejścia do Zajezdni, do której brama jest zamknięta w CzN, a w CCz otwarta. 

W Czystym Niebie podlokacja odgrywa niewielką rolę w jednym z zadań, które zleca herszt bandytów. W Cieniu Czarnobyla miejsce to szczególnie upodobali sobie samotnicy, którzy często przesiadują pod dachem przystanku.
 

 • Instytut Naukowo-Badawczy Agroprom

ss_daniel_08-02-22_20-11-50_(agroprom).jpg

Przystanek autobusowy występuje na Agropromie jedynie w prequelu serii. Nie odgrywa żadnej roli w fabule.
 

 • Dolina Mroku 

%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F33.jpg

Przed awarią w Czarnobylu był to niczym niewyróżniający się przystanek, na którym zatrzymywały się autobusy obsługujące pracowników pobliskich obiektów.

W Cieniu Czarnobyla miejsce to odgrywa pewną rolę w fabule - Naznaczony wraz z Nabojem, bojownikiem przynależącym do Powinności, urządzają zasadzkę na bandytów w pobliżu przystanku i tym samym ratują przyjaciela Naboja - Kudłatego Siergieja. W Czystym Niebie przystanek nie odgrywa żadnej roli w fabule.
 

 • Magazyny Wojskowe 

ss_daniel_08-02-22_20-35-29_(military).jpg

W przeszłości na przystanku najprawdopodobniej zatrzymywał się autobus, z którego korzystali okoliczni mieszkańcy wioski.
 

 • Radar 

Ss_home_08-12-16_11-28-16_%28l10_radar%29.jpg

To właśnie w pobliżu tego przystanku w Cieniu Czarnobyla miała miejsce potyczka pomiędzy oddziałem Powinności oraz Wolności. Obie frakcje po wyłączeniu Mózgozwęglacza przez Striełoka chciały przedrzeć się do centrum Zony.
 

 • Czerwony Las

ss_daniel_08-02-22_21-21-47_(red_forest).jpg

Przystanek w Czerwonym Lesie nie odgrywa żadnej roli w fabule. Możliwe, że przed katastrofą w Czarnobylu zatrzymywały się tutaj autobusy, które kursowały do Limańska.

Źródło (częściowe): Site-logo.jpg

data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAPABAP///wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==

Rzeczywistość: 

 • LAZ-4202 (z ros. ЛАЗ-4202) - Produkcję średniego autobusu miejskiego LAZ-4202 rozpoczęto w 1978 roku. Model ten powstał jako część nowej grupy, w skład której wchodziło kilka typów autobusów: średniomiejskie, wielkomiejskie (LAZ-5256), podmiejskie, turystyczne (LAZ-5255).

laz_4202_1.jpg

LAZ-4202 dysponował 25 miejscami siedzącymi. Autobus wyposażony był w ośmiocylindrowy silnik wysokoprężny KamAZ-740 o pojemności 10,9 litra, trzybiegową automatyczną skrzynię biegów oraz wspomaganie kierownicy.

Eksperymentalne wykorzystanie ujawniło istotne wady LAZ-4202: niedostateczną wytrzymałość podwozia i niską niezawodność przekładni. Tabor autobusowy miał także problemy z utrzymaniem najnowszego wówczas silnika diesla KamAZ.

W 1985 roku miejską wersję LAZ-4202 zastąpiła podmiejska wersja LAZ-42021: miała praktycznie ten sam wygląd zewnętrzny, ale posiadała wzmocnione nadwozie i ręczną skrzynię biegów zamiast automatycznej. W pojeździe znajdowało się 35 miejsc siedzących. Jego seryjna produkcja trwała do 1993 roku i łącznie powstało około dziewięciu tysięcy egzemplarzy. Na podwoziu LAZ-4202 wyprodukowano mobilną stołówkę LAZ-4969.


 • KAwZ-685 (z ros. КАвЗ-685) - Autobus małej klasy KAwZ-685, który zastąpił model 651, powstał na podwoziu ciężarówki GAZ-53. Początkowo planowano wykonać oryginalny projekt przedniej części autobusu z czterema okrągłymi reflektorami i inną maskownicą, ale ostatecznie projekt pozostał taki sam jak w przypadku ciężarówki. Pierwsze egzemplarze 685 powstały w 1971 roku, a produkcja na pełną skalę rozpoczęła się w 1973 roku.

kavz_685_1.jpg

Autobus miał całkowicie metalowe nadwozie na ramie (była dodatkowo wzmocniona), zależne zawieszenie kół sprężynowych, a pod maską ośmiocylindrowy silnik benzynowy GaZ-53a (4,3 litra, 115 KM) w połączeniu z czterobiegową skrzynią biegów. Pojazd posiadał 28 miejsc siedzących.

W 1984 roku do produkcji wszedł zmodernizowany KAwZ-685M. Zakład wyprodukował również wersję 685G - dla regionów górskich, 685B i 685C dla regionów północnych oraz 685Ю - do pracy w gorącym klimacie. W 1986 roku model został przemianowany na KAwZ-3270.

Źródła: [KLIK] [KLIK]


 • Dworzec autobusowy „Prypeć”:

Dworzec_autobusowy.jpg

Szybko rozbudowujące się, w cieniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, miasto Prypeć liczyło pod koniec 1985 roku ponad 47 tysięcy mieszkańców (w tym przeszło 25 narodowości). Na początku lat 80. średni roczny przyrost populacji wynosił około 1500 osób, z czego każdego roku przybywało na stałe z różnych części Związku Radzieckiego około 500-600 osób. Docelowo planowano rozbudowę miasta do 75-78 tys. mieszkańców.

Autobus stał się jednym z symboli Prypeci. Setki autobusów, przyjeżdżających z Kijowa i okolic, zapewniły ewakuację mieszkańców miasta po południu 27 kwietnia 1986 roku.

W samej Prypeci przed awarią funkcjonował dworzec autobusowy „Prypeć” (ros. Автовокзал „Припять”). Prypecki dworzec był całkiem sporym, regionalnym węzłem komunikacyjnym. Obsługiwał połączenia podmiejskie (пригородные сообщения) do okolicznych wiosek (Nowe i Stare Szepielicze, Rzeczyca, Beniówka, Buda, Czystogłówka), a także kursy międzymiastowe i regionalne (Kijów, Czarnobyl, Owrucz, Mozyrz, Brahin).

IMG_4656-1024x742.jpg

Budynek dworca autobusowego przy ulicy Entuzjastów 2 funkcjonował od roku 1974. Położony jest na obrzeżach w południowej części miasta, zaledwie 200 metrów od głównego wjazdu do Prypeci, gdzie obecnie znajduje się punkt kontroli policyjnej – KPP „Prypeć”. Budynek dworca wyróżnia się ciekawą, niezwykle nowoczesną architekturą, z dominującą obszerną przeszkloną poczekalnią. W celu maksymalnego doświetlenia wnętrza wykorzystano szklane ściany osłonowe, bardzo podobne rozwiązanie jak w kawiarni „Prypeć” przy dworcu rzecznym nad Zalewem Janowskim.

Wewnątrz znajdowało się sześć kas biletowych i pomieszczenie dla dyżurnego kontroli ruchu. Dla pasażerów przygotowano trzy metalowe szafki (łącznie 27 schowków) będące przechowalnią bagażu, a dla najmłodszych – pokój gier i zabaw. W centralnej części poczekalni umiejscowiono schemat siatki połączeń autobusowych, który zachował się w całości do 2014 roku. Obecnie schemat jest zniszczony i niekompletny. Duży fragment wisi na oryginalnym miejscu, a pozostałe leżą przy ścianie poczekalni. Przy głównym wejściu jest nadal widoczny napis na szybie informujący o funkcjonowaniu dworca: siedem dni w tygodniu w godzinach 5:00-22:00. Przed budynkiem znajdowały się trzy stanowiska odjazdowe dla autobusów.

Autobus_relacji_Prypeć_–_Kijów.jpg
Autobus relacji Prypeć - Kijów (1984)

Rok 1982 był szczytowym okresem natężenia ruchu na prypeckim dworcu autobusowym. 21 maja tego roku dworzec obsługiwał 52 linie autobusowe w 14 kierunkach.  Oprócz zwykłych pasażerów do Prypeci, jako wzorowego radzieckiego miasta, przybywali liczni zwiedzający oraz różne komisje i delegacje. Transportem publicznym w Prypeci zajmowało się Przedsiębiorstwo Transportu Samochodowego nr 31015 (ros. Автотранспортная компания № 31015). Zajezdnia oraz warsztaty remontowe znajdowały się w Czarnobylu przy ul. Radzieckiej 67 (Советская 67). Tabor autobusowy składał się z autobusów LiAZ-677, LiAZ-677M, LAZ-695H oraz PAZ-672M. Dworzec funkcjonował do czasu ewakuacji mieszkańców Prypeci w dniu 27 kwietnia 1986 roku. Sporadycznie był także wykorzystywany podczas likwidacji skutków czarnobylskiej awarii w maju 1986 roku. Po otoczeniu wysiedlonego miasta ogrodzeniem z drutu kolczastego (1986/1987) znalazł się po zewnętrznej stronie (płot przebiegał wewnętrzną krawędzią ulicy Entuzjastów).

Źródła: [KLIK] [KLIK]
 

Korekta tłumaczenia i tekstu, kosmetyczne poprawki: @Meta

 • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity