Skocz do zawartości

Sposoby na tzw. krzaki/robaki w programach, instalatorach itp.


Meta

Rekomendowane odpowiedzi

Jest już w dziale podobny temat, ale dotyczy Win XP, a nie znalazłam takiego, który odnosi się do nowszych wersji systemu, no więc zakładam nowy.
Właściwie miałam to zrobić jakiś miesiąc temu, ale zapomniałam : )
Wcześniej problem z "krzaczkami" zamiast grażdanki występował u mnie rzadko, w instalatorach i wtedy korzystałam z pierwszej znalezionej metody, która polegała na zmianie regionu dla programów nieobsługujących Unicode w Panelu sterowania. Kiedy doszły programy, stało się to o tyle niewygodne, że jako iż w zamian pojawiają się czasem problemy z polskimi znakami, trzeba by ten niestandardowy region co chwilę zmieniać, bo może być tylko jeden naraz.


Nie szukając długo, dowiedziałam się, że istnieją emulatory pozwalające na otwieranie programów z symulacją dowolnego regionu, m.in. MS AppLocale, NTLEA oraz Locale Emulator. Tego ostatniego obecnie używam.

Dla przykładu Universal Extractor uruchomiony bez i przy użyciu narzędzia:

bez LE.jpg   z LE.jpg

Locale Emulator można pobrać tutaj - pod "Assets" wybieramy plik z rozszerzeniem .zip (aktualna wersja - Locale.Emulator.2.5.0.1.zip).

Instalacja/aktualizacja/dezinstalacja:

Spoiler

Oryginalna instrukcja po angielsku

Instalacja:
Wymagany system: Windows 7-10 (32- lub 64-bitowy)

  1. Zawartość pobranego archiwum wypakuj do folderu, który jednocześnie stanie się folderem docelowym, którego nie należy ruszać.
  2. Uruchom LEInstaller.exe i wybierz jedną z opcji:
    • Install for current user - Zainstaluj dla bieżącego użytkownika
    • Install for all users - Zainstaluj dla wszystkich użytkowników
  3. Po zakończeniu instalacji "Locale Emulator" będzie pojawiać się w menu kontekstowym po kliknięciu PPM pliku/aplikacji.
    LE.jpg

Aktualizacja:

  1. Pobierz aktualną wersję narzędzia.
  2. Wypakuj pliki ze zgodą na zamianę do folderu docelowego utworzonego dla poprzedniej wersji.
  3. Uruchom LEInstaller.exe i wybierz jedną z opcji instalacji.

Dezinstalacja:

  1. Uruchom LEInstaller.exe.
  2. W zależności od wybranej opcji instalacji wybierz jeden z przycisków "Uninstall".

Jak używać narzędzia:

Spoiler

Mając zainstalowany LE, po kliknięciu jakiejś aplikacji prawym przyciskiem myszy w menu kontekstowym będzie wyświetlał się segment "Locale Emulator", a dalej kilka opcji.

  • Wybierając "Zmodyfikuj Profil Aplikacji" można pod "Ustawienia lokalizacji" wybrać dedykowany region dla tej konkretnej aplikacji, a potem używać opcji "Uruchom z Profilem Aplikacji".
  • Chcąc otwierać wiele programów z ustawionym np. regionem rosyjskim najlepiej utworzyć nowy profil ogólny. Domyślnie po instalacji istnieją już 2 takie profile do jęz. japońskiego.
    Tworzenie regionu ogólnego pod jęz. rosyjski:
    Spoiler

    1.jpg

    2.jpg

    3.jpg

    4.jpg

    5.jpg

Jeśli ktoś korzysta z innego narzędzia albo zna inne sposoby, może się podzielić poniżej :)

  • Dodatnia 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, portals napisał:

Jak dobrze pamiętam można też zrobić tak jak ktoś nie chce instalować dodatkowych programów.

Zgadza się, o ten sposób mi chodziło pisząc o "zmianie regionu dla programów nieobsługujących Unicode w Panelu sterowania". Z tym, że wtedy zdarzają się problemy z polskimi znakami i zamiast zmieniać tego co chwilę, wolałam ściągnąć takie narzędzie. Jeśli to jest jednorazowy przypadek, to w istocie nie ma sensu instalować dodatkowych programów.
 

39 minut temu, portals napisał:

Przy okazji? Czy ktoś próbował zapisać pliki jako utf8?

Z tego, co widziałam do tej pory, to nie ogarniał utf, ale sprawdzę kiedyś przy bardziej przerobionych silnikach. Na ogół nawet przy nowszych modach zdarzają się problemy ze znakami jeśli użyć 1250, a nie 1251.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.