Jump to content

NLC 7 build 3.9


Recommended Posts

JUraf4.jpg

Platforma: Cień Czarnobyla (repack - wersja samodzielna)
Data premiery: 07.07.2023 r.
Autorzy: Sn1ck, waylander, Оружейник
Śr. długość rozgrywki: (ok. 80 godzin)


OPIS:

Spoiler

Build bazuje na wersji 3.8.2 i działa jedynie na silniku 7520. Dodano alternatywne zakończenie oraz wprowadzono zmiany w silniku i rozgrywce. Ponadto pojawiły się nowe zadania, a wiele już istniejących przebudowano. Warto również wspomnieć o zaktualizowanej paczce broni. 


Zmiany:

Spoiler

Dodatki: 

 • Do kompilacji dodano 2 „oficjalne” dodatki, które można zainstalować według własnego uznania: dostosowane wersje HD interfejsu i pogody CGIM 2.

Silnik: 

 • Zawartość sekcji „Encyklopedia” jest od tej chwili całkowicie usuwana i ponownie wczytywana podczas kolejnego przejścia do danej zakładki w PDA. W ten sposób rozwiązano 2 problemy, jakie często pojawiały się wcześniej: niektóre artykuły nie były "wymazywane" po ponownym uruchomieniu oraz występował brak świeżo uzyskanych artykułów (na przykład przepisów) przed ponownym włączeniem gry.
 • Wprowadzono brak możliwości zapisu gry i przemieszczania się między lokacjami podczas emisji oraz chwilę po niej. 
 • Dodano obsługę dźwięków podczas przełączania trybów strzelania.
 • Uszkodzenia i rozładowanie broni z aktywnego slotu NPC w chwili jego śmierci. W związku z tym nie ma już sensu sprawdzanie każdej podniesionej broni, aby upewnić się, czy pozostała w jej magazynku amunicja.
 • Ciała ognistych Poltergeistów są widoczne po ich śmierci - tak jak w przypadku zwykłej odmiany owego mutanta. 

Rozgrywka: 

 • W przypadku większości artefaktów wprowadzono czas transmutacji w zależności od ich typu: znacznie skrócono czas transmutacji wszystkich zmodyfikowanych artefaktów oraz tylko „naturalne” artefakty mogą zadać obrażenia protagoniście podczas ich podnoszenia. 
 • Dodano nowe miejsca ze schowkami z ich opisem: każdy schowek posiada 3 miejsca spawnu. 
 • Większość handlarzy podczas transakcji barterowej zaczęła stawiać wyższe wymagania co do jakości towarów, o czym informują dialogi. Na przykład artefakty w stanie 90% wartości zużycia nie są akceptowane podczas wymiany. Ta sama zasada dotyczy niektórych zadań, jakie oferują NPC i są związane z dostarczeniem przedmiotów. 

Zadania: 

 • Alternatywne - sekretne - zakończenie. W rzeczywistości odblokowanie takowego zakończenia nie jest aż tak skomplikowane: w tym celu wystarczy konsekwentnie wykonywać zadania poboczne. Niektóre zadania z ich nowej gałęzi można wykonać na kilka sposobów i zależą od wcześniej podjętych przez gracza decyzji. 
 • Dodano nowe zadania poboczne, a niektóre w różnym stopniu zmodyfikowano. 
 • Zmieniono system zdobywania/utraty reputacji. Niewykonanie zadań z kategorii innej niż kurier nie ma już tak poważnych konsekwencji dla reputacji. Ponadto ogólna reputacja nie wpływa na stosunek frakcji do protagonisty (community_goodwill).
 • Zadania cykliczne nie będą zaliczane do nieudanych, jeżeli gracz nie zdążył zgłosić zleceniodawcy ich wykonania na czas. Natomiast takowe zadanie zostanie ukończone. 

Broń: 

 • Pakiet broni w modyfikacji został gruntownie odświeżony. Szczegółową listę zmian można znaleźć w folderze "Pliki dodatkowe".

Inne: 

 • Dla najbardziej wrażliwych graczy opcje gry zawierają teraz możliwość wyłączenia kołysania kamery podczas poruszania się, a ustawienia graficzne zostały usunięte z niepotrzebnych elementów, które nie działają:
  1. Naprawiono błąd, kiedy to w niektórych rzadkich przypadkach emisja nie następowała zgodnie z harmonogramem; odstęp między emisjami jest od teraz zwiększany o 2 godziny co każdy tydzień.
  2. Naprawiono błąd, który powodował, że bateria w losowych momentach przestawała się rozładowywać, co powodowało nieprawidłowe działanie niektórych parametrów artefaktów na pasku.
  3. Wprowadzono fix związany z granatem: od tego momentu na stałe zostało zagwarantowane podniesienie granatu, a nie tylko wtedy, gdy odpowiedni klawisz zostanie naciśnięty po raz pierwszy po (ponownym) wczytaniu (uwzględnia się jego ewentualną zmianę przypisania przez gracza).
  4. Od teraz można negocjować z NPC przy moście w Czerwonym lesie. Bez względu na to, w jakim kierunku protagonista zbliża się do niego. 

  Reszta z powyższej części zmian w języku rosyjskim: 
  Spoiler

  5. Исправлено получение бездановой "НЗ" вместо правильного арта в случае, если игрок одновременно сдавал несколько капсул на вскрытие разным торговцам.
  6. С братками в РЛ теперь можно договориться независимо от того, со сотороны какого перехода ГГ подходит к мосту — добавлен второй "привратник".
  7. Компас при телепортации теряет дан, а не кондицию, что более соответствует игровому лору ("зарядка" в РЛ).
  8. Полностью вырезан онлайновый бой между Свободой и Долгом на АС (что не отменяет последствий решения принять чью-либо сторону, равно как и остаться в стороне).
  9. Отремонтирован и перенастроен гулаг зомбированных на Барьере. Задание Кэпа теперь будет считаться выполненным только после полного обнуления всех обитателей данного гулага.
  10. При получении разряда от ЭХи, аккумулятор на поясе ГГ может полностью разрядиться. Чем ближе до моба, тем выше вероятность, вплоть до единицы.
  11. Изменён механизм перезарядки огнемёта: теперь это делается вручную, у Сидора/Шурупа приобретается только баллон со смесью (не чаще, чем раз в сутки, зато сразу, без ожидания).
  12. Вырезан гулаг монолитовцев на Радаре, обитатели которого иногда мешали встрече с наймами на дороге к Х-12 в ходе прохождения сюжетной линии.
  13. При попытке активировать сгоревший ПДА, будет отображаться неработающий девайс (адаптация из аддона "Stancia PDA off"); старая схема с анбиндом соответствующих клавиш убрана.
  14. Переделан механизм телепортации к переходу в БУМ на ЧАЭС2: нужно единожды обойти в любом порядке все области, отмеченные в ПДА; последняя окажется искомой.
  15. Костыль для бага с появлением у НПС в продаже вещей за 0 рублей.
  16. ... и многое другое.

   

Podziękowania: 

Spoiler

Praca nad buildem: 

 • Sn1ck, waylander, Оружейник.

Serdeczne podziękowania: 

 • Paradox - za pomoc z ikonami.
 • Sleepᴿᵁ - za adaptację dodatków.
 • Wszystkim, którzy pomogli w testach.

 

PORADY:

Spoiler

Wskazówki dot. rozgrywki:

Kilka słów o wymaganym stanie przedmiotów. Aby nie zakłócać atmosfery, NPC nie będą bezpośrednio wymieniać dokładnych liczb, ale zastąpią je różnymi przymiotnikami. Poniżej znajduje się lista najczęściej używanych słów i ich zgodność z oczekiwanym stanem przedmiotu:

 • doskonały/perfekcyjny stan, nowy: >= 99%
 • stan dobry: >= 90%, rzadziej >= 95%
 • zdatny/nadający się do użytku: >= 75%
 • nie całkowicie martwy/zniszczony, nie całkowicie bezużyteczny: >= 50%, rzadziej >= 75%

Na szczególną uwagę zasługuje handel wymienny u Żyły: 

 • chleb i zwykła kiełbasa >= 50%
 • kiełbasa myśliwska >= 75% (dla PDA >= 90%)
 • suche racje żywnościowe - wyłącznie w całości

F.A.Q.:

P: Kiedy zostanie opublikowana rozpakowana wersja kompilacji?
O: Nie wiem. Prawdopodobnie nigdy.

P: Co będzie dalej z modem?
O: W odległej przyszłości planowane jest wydanie dużej łatki zawartości - 3.9.1. I to wszystko.

P: A wsparcie?
O: Niektóre błędy prawdopodobnie nadal będą się pojawiać, więc będą dostępne tymczasowe poprawki i pomoc techniczna (zgodnie z zasadami dotyczącymi raportów).

GALERIA:

Spoiler

ss-sleep-04-15-23-10-36-41-marsh.jpg  xr-3da-2023-04-23-16-40-20-485.jpg

g17custom-1.jpg  ss-sleep-03-31-23-11-00-28-l07-military.jpg

ss-rahhh-04-16-23-19-11-51-l01-escape.jpg  xr-3da-2023-04-23-16-41-24-671.jpg

INSTALACJA:

Spoiler

Zalecana kolejność instalacji:

1. Rozpakuj zawartość archiwum. Ścieżka do folderu z grą nie może zawierać znaków cyrylicy.


2. Rozpakuj dodatki z odpowiedniego folderu do katalogu głównego gry.


3. Zainstaluj (sprawdź obecność) biblioteki Visual C++ Redistributable 2013 (x86), Visual C++ Redistributable 2013 (x64) firmy Microsoft, a także sterownik dźwięku OpenAL. Dla wygody instalatory wymaganego oprogramowania zostały umieszczone w załączonym archiwum - Libraries.rar.


4. Uruchom plik "launch.bat", który znajduje się w głównym katalogu gry. W przyszłości zalecamy uruchamianie gry za pomocą tego pliku, chociaż można również użyć bin\launch.exe lub bin\XR_3DA.exe.


5. Utwórz profil, którego nazwa musi zawierać co najmniej pięć znaków. Następnie bez wchodzenia w opcje, rozpocznij nową grę, dotrzyj do pierwszego ogniska, zapisz (domyślnie klawisz "F6"). Po przejściu do opcji wprowadź zmiany i uruchom grę ponownie.


6. Podczas gry na statycznych lub z dodatkowymi pakietami teksturach (z wyjątkiem oficjalnie zatwierdzonych), a także na Windows 11, stabilność nie jest gwarantowana.

Oryginalna gra nie jest wymagana, archiwum zawiera już wszystkie niezbędne pliki.

LINKI DO POBRANIA:

Spoiler

Mod:


Źródła: new_AP-PRO_LOGO.png.aba0a3e476d400f89ebcc83f4ed08bdb.png  NLC-ZONE.RU_LOGO.png.1c7be3cd26d8a0df92b6823075f9ad53.png
 

 • Positive 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.