Jump to content

Poradnik GAMMA


Recommended Posts

Zaczynamy.

                                                                                                                                       U s t a w i e n i a

TWORZENIE KOPII ZAPASOWEJ KLAWISZY  , USTAWIEŃ  , USTAWIEŃ MODÓW  ITP  .

Ustawienia użytkownika/ustawienia modów / przypisane klucze ........są stale resetowane za każdym razem, gdy coś aktualizujesz  Co można  z tym zrobić i jak zachować ustawienia, które miałeś przed aktualizacją ?

 

G.A.M.M.A.  ma  domyślną listę modów  oraz  domyślną listę skrótów klawiaturowych i ustawień  , aby upewnić się, że  wszyscy mają te same rzeczy  , aby ułatwić nam rozwiązywanie problemów  .

Po  aktualizacji  GAMMY wszystko wraca do  ustawień domyślnych,  jest to normalne  .

 

                                                                                                                                              ==========   USTAWIENIA UŻYTKOWNIKA   ===========

Jeśli chodzi o  ustawienia użytkownika  , takie jak  skróty klawiszowe  etc powinieneś wykonać kopię zapasową  swoich  ustawień, które znajdują się w pliku  user.ltx  .    

Znajdziesz go w swoim  np. D:\S.T.A.L.K.E.R. Anomaly\appdata    

oraz          C:\Users\Admin\Documents\s.t.a.l.k.e.r. anomaly .

Skopiuj te pliki,   zachowaj je.

  PO    zakończeniu  aktualizacji,gry i przed jej odpaleniem, włóż kopie ponownie na swoje miejsca.

 

                                                                                                                                              ============   USTAWIENIA   MODÓW =============

Jeśli chodzi o  ustawienia modów  , wystarczy  :

1. zmienić nazwę  moda o nazwie      G.A.M.M.A. MCM values - Rename to keep your personal changes ,  który znajdziesz w np.   D:\GAMMA\mods   skopiuj go.  skopiuj go,   

2. USUŃ  z nazwy kopii    "-  Rename to keep your personal changes"     zmieniając nazwę kopii na np.       G.A.M.M.A. MCM values

  PO  aktualizacji  GAMMY  znajdziesz  na liście MO2  dwa mody:

  1  )  ten, którego nazwę zmieniłeś   ( G.A.M.M.A. MCM values)

  2  )  i ten z pełną nazwą   ( G.A.M.M.A. MCM values - Rename to keep your personal changes)  .

  Jeśli  nie możesz znaleźć  moda o zmienionej nazwie,  sprawdź na dole listy modów gdzie zwykle się znajduje .

 Teraz będziesz  musiał po prostu    WYŁĄCZYĆ  (odznaczyć)   moda  z  PEŁNĄ NAZWĄ  

…i   WŁĄCZYĆ  (zaznaczyć)  moda ze ZMIENIONĄ NAZWĄ  . 

Uwaga!

Pamiętaj także o zmianie priorytetu.  Jeśli oryginalny mod z pełną nazwą  ( teraz odznaczony, nieaktywny)  ma priorytet  ‘ 200 ‘   …. zaznaczony / aktywowany mod o skróconej nazwie powinien mieć zmieniony priorytet na np.  ‘ 201 ‘

 

 ===================================================================================================================================================================================================

Porady  (nie oczywiste)  :

1. Używaj Beard's Tea  zamiast wody, jedzenia i alkoholu.  Za cenę i wagę butelki wody mineralnej, masz wszystkie 3 efekty  (sytość, zmniejszenie pragnienia, redukcję promieniowania)

2. Kawa to wspaniały napój, który jest łatwy w przygotowaniu. To taki ulepszony napój energetyczny, który łagodzi także zawroty głowy, jeśli użyjesz czegoś takiego jak np. ‘yadulin’ do leczenia kończyn.

3. Woda gazowana jest niesamowitą alternatywą pozbycia się promieniowania, na wczesnym etapie gry.

4. Kup kuchenkę naftową od Huntera na Złomowisku.  W jego sklepie jest najtaniej, a artykuły spożywcze przygotowane przy jej pomocy dają lepsze bonusy.

5. Darmowe leczenie i światło. Kupuj drewno opałowe i umieszczaj paleniska w pobliżu handlarzy/skrytek, obok których spędzasz dużo czasu. .  

6. Otwórz menu Huty artefaktów, aby pozbyć się całego promieniowania za darmo i bez kłopotów.

7. Wszelakie trofea typu  --  ‘Ręka zombie’ czy ‘ Mięso nibypsa’ ---  sprzedawaj  Hunterowi na Złomowisku.  W jego sklepie są najlepsze ceny.

8. Twoi towarzysze zyskują PD za udźwig i zdobywają ich więcej, im bardziej przeciążysz ich wagę.  Po dłuższym czasie zauważysz, że mogą przenosić więcej łupów. 

9. PDA posiadające współrzędne skrytek mają‘???  w ich ikonie,  podczas gdy PDA bez współrzędnych nie.

10. Zbieraj DREWNO toporem :  Możesz kupić topór w połowie i na końcu gry i skorzystać z opcji  Porąb drewno” po kliknięciu go prawym przyciskiem myszy, aby zebrać drewno.

11. Szybkie leczenie artefaktem BLIZNA: Możesz spróbować zamienić zdrowie psychiczne na zdrowie fizyczne, NIE jest to zalecane, chyba że możesz dokonać szybkiego zapisu  …ponieważ istnieje szansa na uruchomienie czegoś, co powoli zniszczy twoje zdrowie psychiczne i.... zginiesz.

12. Artefakt PIŁKA : Wyposaż artefakt umieszczając go w slocie pancerza, naciśnij  ‘F’  i zacznij kopać mutantów. Skop im tyłki.  Polecany przeciwko zombie i powolnych wrogów.  

13. Czytanie PDA:          Kiedy znajdziesz PDA wrogów, wyposaż je i przeczytaj ich zawartość. Zazwyczaj zawierają one dane o nowych skrytkach, które są ważne dla głównej fabuły GAMMA  (znalezienie narzędzi podstawowych/zaawansowanych/eksperckich)

14. Zdemontuj olej do broni „Rusak”   lub tubkę kleju  „Zviezda”.        Jest to łatwy sposób na zdobycie TEKSTOLITE oraz  MIL-SPEC TEKSTYLIA :

15. Możesz przenosić przedmioty ze swojej postaci do skrytki, a  nawet do towarzysza, nawet jeśli przekroczy to limit wagi w ekwipunku.  Wystarczy dwukrotnie kliknąć na posiadaną broń lub zbroję..

16. Psiblock  + pobyt przy ognisku szybko przywraca zdrowie psychiczne.     Jeśli twoja psychika jest w porządku, możesz z łatwością  wyciągnąć artefakty z anomalii niszczyciela nerwów w Agropromie .    (rozpal ognisko na zewnątrz, zdobądź artefakt z pierwszego piętra, odzyskaj siły, zdobądź artefakt z drugiego piętra).

17. Leczenie psychiczne: Sygnet   chroni przed efektami Blizny, a leczenie fizyczne jest jeszcze szybsze! 

18. Wszelakie trofea typu ‘Ręka zombie’ czy ‘ Mięso nibypsa’  sprzedawaj  Hunterowi na Złomowisku.  W jego sklepie są najlepsze ceny.

19. Ogólnie rzecz biorąc, jest to exploit, ale większość ludzi możesz zabić bez szwanku dla reputacji, jeśli wcześniej pamiętasz o założeniu przebrania lub zerwaniu emblematu frakcji z twojego założonego pancerza.

20. Nieograniczone rozmiary skrytek.:  możesz odblokować aktywując w  MO2 mod, pod nazwą  Unlimited Stashes Weight   

. 

 

  • Positive 3
  • Important 1
Link to comment
Share on other sites

Z tym aktywowaniem nielimitowanych rozmiarów skrytek (punkt 20) bym uważał - nie jest to zalecane i może drastycznie obniżyć wydajność gry gdy przebywamy w lokacjach z wypchanymi skrytkami.

Przykładowo miałem parę skrytek w Barze (tak moja baza) bez nałożonych ograniczeń i przesiadywanie tam było udręką z powodu zauważalnych spadków płynności. Tak było w GAMMA jak i Escape from Pripyat. Mimo zmiany bebechów w komputerze to nadal problem występował.

Problem nie występował gdy miałem masę skrytek (skrzynki, walizki, plecaki etc) rozsianych w Barze w jednym miejscu albo po całej mapie... pod warunkiem że miałem ograniczoną pojemność skrytek aktywowaną.

  • Positive 2
  • Important 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.03.2024 o 09:04, ZapomnialemLoginu napisał(a):

Z tym aktywowaniem nielimitowanych rozmiarów skrytek (punkt 20) bym uważał - nie jest to zalecane i może drastycznie obniżyć wydajność gry gdy przebywamy w lokacjach z wypchanymi skrytkami.

Nikt nie obiecał , że będzie miło , łatwo i przyjemnie  😁  a na poważnie faktycznie na nieco słabszych piecach może być problem z wydajnością  ,  FPS-ami.   Gamma jak by nie patrzeć jakieś wymagania ma jeśli chce się w pełni wykorzystać potencjał.  Nie narzekam chociaż   ......akurat tego moda nie aktywowałem.  Narobiłem sobie pojemników i jest OK. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Posted (edited)

CDN  ...

----------------------------  SLEEP  -------------------------------


Chcesz spać kiedy chcesz, a nie wtedy gdy pozwoli ci na to algorytm ?  myślę, że w grze powinno chodzić głównie o immersję.

Możesz to zrobić  :
1)  Wyłącz te mody na liście MO2 :
-    Immersive Sleep
   FDDA Immersive Sleep Patch
-    G.A.M.M.A. Sleep Balance

....kiedy już to zrobimy  :
2)  Upewnij się, że podczas gry nigdy nie doprowadzisz do  "sleep deprivation"   lub  "water deprivation"      ( pozbawienie snu  /  pozbawienie wody  )

 

To zasadniczo zniszczy zapis co oznacza, że będziesz musiał założyć nową grę, więc bądź ostrożny.
Pamiętaj o tym.

 

 

===============================================================================================================================================

 

-----------------------------  BLACK MARKET MOD   ------------------------------

 

Chcesz kupić - sprzedać broń i pancerze (BEZ całkowitego łamania ekonomii) :

1.)  włącz mod        " Black Market (Buyable Gear) - SalamanderAnder & nox "
2.)  włącz mod        " Trader Destockifier (shrinks  and randomize traders stocks) - Demonized "         
3.)  wyłącz mody     " Gamma Economy "    oraz    " G.A.M.M.A. Economy no BAS injection "              ------------>         korzystając  z  MO2


Mod pozwala handlować w  G.A.M.M.A.  z pewnymi zastrzeżeniami . 

Handlowcy i asortyment podzielone są na :
- frakcje   UW / NATO,
- typy ammo,  
- tier  (na podstawie lokalizacji bazy / lokalizacji handlowca)


Aby przeznaczyć broń na handel powinieneś ją przynajmniej doprowadzić do użytku poprzez przeprowadzenie  konserwacji     (wyczyść lufę, zamki etc.)    ..... i  już.   😁
Stan broni po konserwacji musi być na 100%     (co nie oznacza stanu zużycia poszczególnych elementów broni) .  

W opisach możesz zobaczyć frakcję broni i poziom .  Handlowcy mają opcję okna dialogowego, w której wyjaśniają swoje preferencje dla handlu bronią.
Niektóre frakcje mają handlowców, którzy kupią  broń  UW i NATO.
Losowi stalkerzy są gotowi z tobą handlować  ( jeśli zechcą i mają czym ) .  Zaoferują ci najniższą cenę  za twoją broń w porównaniu z dowolnym handlowcem  - zwykle  ca.10% kosztów podstawowych.


Czarny rynek  rządzi się swoimi prawami.  Dlatego w losowych lokacjach pojawiają się  (zwykle pod osłoną nocy)  paserzy, handlujący losowo okazjonalnym sprzętem w atrakcyjnych cenach.
Wszystko wymienione powyżej  (asortyment! ceny! ) uzależnione jest od jednego.  Twojej reputacja jaką masz z drugą stroną transakcji.

 

Podsumowanie.
- BM   nie  wymaga nowej gry.

- BM NIE jest kompatybilny  z  'Trader Overhaul'
- Zaleca się stosowanie BM na trudności gry Survival   -    'Przetrwanie'

 

===============================================================================================================================================

 

 

Edited by Marcx
korekta kolorystyki
Link to comment
Share on other sites

CDN  ...

 

---------------------------  RF RECEIVER  ---------------------------

 

Jak działa krótkofalówka ?   ...szukanie pakietów .
Musisz mieć odbiornik RF w swoim ekwipunku  (klawisz 6 domyślnie).

Przełączamy/ustawiamy częstotliwości  trzymając odbiornik w ręce :
- naciśnij  lewy/prawy przycisk myszy,     przejdziesz w górę lub w dół o  1hz.
- trzymaj  'L-Shift'  + przyciski myszy L/P,     przejdziesz w górę lub w dół o  10hz.
- trzymaj  'L-Alt'  + przyciski myszy L/P, ,     przejdziesz w górę lub w dół o  50hz.

Radiowe "pakiety”, które można znaleźć w grze to nie kryjówki, to pojemniki widoczne bezpośrednio na ziemi.  Uwielbiają chować się w krzakach.
Kiedy otrzymasz wiadomość o lokalizacji pakietu, musisz przejść do konkretnego miejsca, o którym powiedziano, wyposażyć odbiornik (mieć go w ekwipunku) gdy tam dojdziesz .
Odbiornik będzie dawał sygnał dźwiękowy w zależności od tego, jak blisko lub daleko jesteś od tego pakietu, który musisz znaleźć.  Mniejsza odległość ----> większa częstotliwość dźwięku.
Przytrzymaj    F   będziesz - mógł zobaczyć nazwę pakietu,  jeśli jesteś wystarczająco blisko. Działa to bez względu na inny element w grze.

Możesz także wyposażyć się w artefakt  ' Latarnia '  (jeśli go masz),  aby łatwiej znaleźć pakiet.

 

Wewnątrz spakowanych pakietów, w zależności od ich wagi, możesz znaleźć :
- amunicję (ponad 4 kg)
- zestawy naprawcze/czyszczące (1,5-2 kg)
- Stimmpacks, medykamenty, składniki (poniżej 1 kg)

 

Jesteś w   xxx  części mapy i wciąż otrzymujesz wiadomość o znalezieniu pakietu.   NIE chcesz go szukać, co możesz zrobić ?

Po prostu umieść odbiornik RF w skrytce, plecaku a nie dostaniesz wiadomości ponownie.   Możesz go również zniszczyć, rozłożyć na części ....można to zrobić.


UWAGA!      
Nadal będziesz mógł przyjmować zadania od NPC, które polegają na odnalezieniu 'pakietu' w określonych częściach mapy, ale oczywiście bez odbiornika nie będziesz w stanie zadania ukończyć.

 

===============================================================================================================================================

 

  ---------------------------   Zmiany MINIMAPY   ----------------------------

Zmiana stylu minimapu i/lub pozycji  (okrągła lub prostokątna -- lewy górny czy prawy dolny róg  itd.)

Chcesz, aby twoja minimapa była  prostokątna  (jak to dawniej bywało)  :

1. Włącz wybrany mod minimapy  Square DOV (square minimap) - RavenAscendant
2. Kliknij PPM, wybierz Zainstaluj ponownie”, wybierz dowolne opcje wg. uznania,   na zapytanie  kliknij  ** zamień **
3. Przeciągnij i upuść ten mod  pod   `G.A.M.M.A. Minimalist HUD`  w Mo2       ( upewnij się, że lista modów jest sortowana wg. priorytetu )
     Liczba priorytetu wybranego moda minimapy   'SquareDOV' powinna być   ** większa **    niż liczba priorytetu   "G.A.M.M.A. Minimalist HUD"

 

Chcesz, aby twoja minimapa była  okrągła   :

1. Włącz wybrany mod  `Modular Compass Minimap - lifestorock`  kliknij PPM, wybierz  „Zainstaluj ponownie” wybierz dowolne opcje,  na zapytanie  kliknij  ** zamień **
2. Przeciągnij i upuść ten mod pod   `G.A.M.M.A. Minimalist HUD`  w Mo2  na liście sortowania modów według priorytetu.
     Liczba priorytetu wybranego moda minimapy 'Modular Compass Minimap'   powinna być   ** większa **    niż liczba priorytetu  "G.A.M.M.A. Minimalist HUD"

 

Chcesz mieć tylko kompas BEZ minimapy :

1. Włącz mod     `Compass instead of minimap (more immersive) - Raven800`
2. Przeciągnij i upuść ten mod pod     `Modular Compass Minimap -  lifestorock`    podczas sortowania modów według priorytetu.
Numer priorytetu wybranego modu minimapy `Compass instead of minimap (more immersive) - Raven800`    powinien być    ** większy **   niż liczba priorytetu `Modular Compass Minimap -  lifestorock`

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

============================================================================================================================================================

----------------------------   UDŻWIG   ----------------------------------

Denerwuje cię bieganie co chwila do handlarza bo znowu masz przepełniony plecak ? Możesz to zmienić.


Folder gry GAMMA  ........poszukaj pliku   ui_options.script .   Może to być  np ścieżka ......


C:\GAMMA\mods\G.A.M.M.A. UI\gamedata\scripts            ----------->    plik      ui_options.script
C:\GAMMA\mods\Warfare Patch\gamedata\scripts            ----------->    plik      ui_options.script             to 2 z kilku miejsc.


        
Edytuj plik   np. Notatnikiem +   i poszukaj inii  :
{ id= "weight"                      ,type= "track"    ,val= 2    ,curr= {curr_gameplay,"weight"}                  ,functor= {func_gameplay_diff,"weight"}             ,min= 10      ,max= 50    ,step= 1          },

...  teraz tu gdzie masz            ,max= 50        zmieniasz na  np    max= 100  

 

 

Następnie w ustawieniach gry   ( podczas gry )   zmień dotychczasową wartość na tą,  którą zapisałeś w pliku script..


============================================================================================================================================================

------------------------------   ARMOR  ----------------------------------

Chcesz używać pancerzy tylko swojej frakcji  ?  

 

- Znajdź jakikolwiek pancerz..  ((  pancerz o słabej kondycji w złym stanie,  zostanie wymieniony na tego samego typu o takich samych złych parametrach.
Dlatego naprawiaj to co chcesz wymienić    .......przed wymianą.   Wystarczy dokonać   '
konserwacji ' . ))

- Skontaktuj się z  liderem/głównym  kupcem swojej frakcji.
- Zapytaj go o wymianę na jeden z pancerzy twojej frakcji w tej samej kategorii.         ( lekkie, średnie, ciężkie, exos )
- Cena dla każdej kategorii jest inna.


UWAGA :
Naszywka frakcji na wymienianym pancerzu (oryginalna)  m u s i  być obecna na swoim miejscu, aby można było dokonać wymiany.  Przyszyj ją,  jeśli wcześniej ją zerwałeś.

============================================================================================================================================================

Edited by Marcx
  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam, z góry przepraszam jesli pisze nie tam gdzie trzeba , dwno mnie tu nie było. Mam mały problem z grą a mianowicie z misją w labolatorium x 19 (wyłączyć mózgozwęglacz) mam tam batalion monolitowców a podobno nie powinno ich tam być .Do pomocy mam 11 kompanów i nie mogę dojść do połowy bo czas mi sie kończy. Od początku jest w tej grze hardkorowy poziom ale w lab.. to już przesada. Sam dostałem się do elekrowni żeby ubić jakiegoś mistrza stalkerów i wrociłem a w mózgozwęglaczu jest koszmar.Żebym grał w to od tygodnia to rozumiem ale gram w stalkera od początku wydania pierwszej części , przeszedłem mase modów po kilka razy .Instalowałem Gamme juz kilka razy i zaczynałem od nowa zmnieniając poziom trudności myśląć że może coś źle weszło i to nic nie daje. Pytanie czy tak ma być czy rzeczywiście coś jest nie tak z moją gammą i zamiast pijawek mam tam oddział monolitu.

Link to comment
Share on other sites

@Szczepan9205  Porady 1-20 zebrane zostały z discorda i tak jest to tam napisane 🤪  co bezrefleksyjnie tutaj przeniosłem ..........ale..edycja wpisu po jakimś czasie jest już niemożliwa, więc babol został ......tak jak i np. zdublowane. pkt. 7 i 18 .

Oczywiście, że chodzi o  Przetapiacz/Wytapiacz Artefaktów ✔️

Edited by Marcx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.