Jump to content

Jak zamienić Win7 na Linuksa


trurl3
 Share

Recommended Posts

Nauczony doświadczeniem, żeby nic nie robić bez dogłębnego zrozumienia tematu, stawiam pytanie: Jak zamienić jeden z dwóch zainstalowanych w komputerze systemów Win7 na Linuksa. Sytuacja jest taka: W systemie są dwa Win7 z których aktualnie używany jest drugi, zainstalowany później na drugim dysku. Pierwszy jest na partycji 60GB która ostatnio usunąłem i wtedy straciłem dostęp do aktualnie używanego systemu. Jedynym wyjściem było ponowne zainstalowanie Win7 na partycji 60GB na pierwszym dysku. Teraz pomyślałem, że mógłbym ten 'nadrzędny' system zamienić na Linuksa, ale chciałbym zasięgnąć rady jak to zrobić, żeby znowu nie stracić dostępu do swojego aktualnego Win7. Proszę o porady... Proszę tylko o pewne porady ew. linki do miejsc, gdzie mogę znaleźć poradę.

Link to comment
Share on other sites

To proste http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif

Zainstaluj dystrybucje linuxa na partycji z ta już niechciana windą a następnie edytuj grub'a http://olinux.pl/?p=721

Da się zainstalować 'obok' Win7 na tej samej partycji? I czy potem można będzie tego Windowsa bezboleśnie usunąć? Bo partycja ma tylko 60GB... Wolałbym uniknąć kłopotów jak ostatnio, te 3 dni bez internetu były straszne... jedyne wyjście na świat w domu, komputer zony wyzionął ducha...

Link to comment
Share on other sites

Ja nie polecam instalacji kilku systemów na jednej partycji

Linuxa nie stawiałem to nie wiem, ale rozwinę Twoją myśl...nie mam tutaj na myśli przypadku Trurl3, tylko ogólnie wszystkich...http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif

INSTALOWANIE DWÓCH SYSTEMÓW OPERACYJNYCH WINDOWS W JEDNYM PC TO PROSZENIE SIĘ O PROBLEMY.

Jeżeli myślicie ,że się mylę wystarczy poczytać setki pytań i problemów w sieci...

Link to comment
Share on other sites

Jak zbotujesz płytę z distrem jakiegoś linuxa to podczas instalacji sformatuj te partycje , i dopiero zainstaluj .

Ja nie polecam instalacji kilku systemów na jednej partycji , są później z tym big problemy szczególnie z dwoma XP-kami ale to tak na marginesie .

No dobrze, Linux sformatuje partycje i znowu zostanę z osieroconym Windowsem na drugim dysku do którego nie będę miał dostępu? Czy tez Linux zadba o to, żeby ten system , którego akurat używam, był widoczny i dostępny?

Przecież właśnie to zrobiłem sobie sam w niedzielę - usunąłem partycję z 'pierwszym' Windowsem i straciłem dostęp do aktualnie używanego...

Generalnie nie mam oporów w stosunku do dwóch systemów w komputerze, ale musi to mieć ręce i nogi.

Link to comment
Share on other sites

No dobrze, Linux sformatuje partycje i znowu zostanę z osieroconym Windowsem na drugim dysku do którego nie będę miał dostępu? Czy tez Linux zadba o to, żeby ten system , którego akurat używam, był widoczny i dostępny?Przecież właśnie to zrobiłem sobie sam w niedzielę - usunąłem partycję z 'pierwszym' Windowsem i straciłem dostęp do aktualnie używanego...Generalnie nie mam oporów w stosunku do dwóch systemów w komputerze, ale musi to mieć ręce i nogi.

Jeżeli zrobiłeś tę partycję 100MB o której pisałem ci w poprzednim temacie tylko dla boot to możesz śmiało formatować partycję z systemem .

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli zrobiłeś tę partycję 100MB o której pisałem ci w poprzednim temacie tylko dla boot to możesz śmiało formatować partycję z systemem .

Przeczytaj uważnie: mam na pierwszym dysku 1TB dwie partycje:

1. na pierwszych cylindrach i z sektorem rozruchowym (tak się to chyba nazywa) o wielkości 60 GB

2. druga na reszcie dysku.

Na pierwszej 60GB jest od początku Win7, którego teraz nie używam, bo potem kupiłem drugi dysk i tam ponownie zainstalowałem Win7 który aktualnie jest moim systemem.

Ostanie moje kłopoty wynikły z faktu, że wyczyściłem partycje 60GB na pierwszym dysku - wtedy przestał się uruchamiać aktualnie używany Win7 na drugim dysku. Żeby go odzyskać ponownie zainstalowałem Win7 na pierwszej partycji 60 GB pierwszego dysku i teraz wszystko działa jak przedtem.

Pytanie: czy mogę bezpiecznie zastąpić Win7 na pierwszej partycji 60GB pierwszego dysku Linuksem tak, żebym mógł również mieć dostęp do aktualnie używanego Win7 na drugim dysku?

Jak widzisz, nie robiłem żadnych zalecanych przez Ciebie zmian, po prostu przywróciłem stan początkowy.

Link to comment
Share on other sites

To jak chcesz sformatować partycję z bootem to wiadomo ze się to wszytko posypie , mozna zainstalować linuxa na tej samej partycji i się męczyć ale po co ?

http://www.supergrubdisk.org/super-grub-disk/

Właśnie nie wiem czy można to zrobić i jak to zrobić. Dlatego pytam. Po ponownym zainstalowaniu Win7 na pierwszej partycji wszystko wstało. Może i Linux to potrafi http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif

Link to comment
Share on other sites

Właśnie nie wiem czy można to zrobić i jak to zrobić. Dlatego pytam. Po ponownym zainstalowaniu Win7 na pierwszej partycji wszystko wstało. Może i Linux to potrafi http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif

Tak się stało ponasiewasz Windows zrekonstruował a w zasadzie stworzył na nowo boot'a , przeszukując resztę dysków i partycji odnalazł inne instalację systemu i je dodał .

Do tego służy ta płyta super grub którą podpowiedział mi kolega aen .

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście dobre narzędzie. Co do mojego byłego problemu, ja sobie zdaje sprawę, co wykonała ponowna instalacja Win7. Niestety, nie umiałem tego zrobić sam, bo gdybym umiał to wtedy nie musiałbym instalować ponownie Windowsa. Teraz chciałbym się dowiedzieć od kogoś dobrze poinformowanego, czy np. grub potrafi również zrobić to, co zrobił Windoews przy ponownej instalacji na partycji 60GB. Podejrzewam, że tak, ale musiałbym to wiedzieć na pewno...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity