Skocz do zawartości

Procesory i optymalizacja


stasork

Rekomendowane odpowiedzi

Dla procesorów wielordzeniowych AMD...

1. Posiadam procesor AMD turion 64 x2 (2 rdzeniowy). Oczywiście gra nie korzysta z 2 rdzeni (problem tyczył się nie tylko Stalker-a, ale tak że innych gier jak Gothic 3). Rozwiązaniem jest OFICJALNY program AMD "amd dual core optymalizator".Program darmowy, bardzo dobry i przede wszystkim oficjalny. Są też programy (jeżeli chodzi o firmę AMD) do innych procesorów x rdzeniowych. Mniemam (na 99%), że do inne marki także posiadają podobne programy.

2. RAM. Posiadam 896 i gram. Defakto sprawa z RAM-em jest bardziej skomplikowana, więc wytłumaczę na przykładzie. Mamy 3 GB RAM. Sam system operacyjny nie wykorzysta całości (system 32 wykorzystuje 3.25 GB RAM; 64 ...to zależy jaki, ale o wiele więcej. Na przykładzie 7 to http://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows_7).

2a. Niezależnie czy XP, vista czy najnowsza 7, windows wykorzystuje max. 80% RAM-u. Po dojściu do tej granicy system zaczyna zapisywać na pamięci wirtualnej. Oczywiście 20 nie jest marnowanych. Służy jako bufor systemu. Bo co by się stało gdyby wykorzystał całość RAM-u? Widzielibyśmy piękny niebieski ekran. Oczywiście da się zwiększyć dostępność RAM-u (jak? http://forum.dobreprogramy.pl/zwiekszenie-wydajnosci-ram-windows-t135058.html

2b. Obecnie na komputerze 22 uruchomionych programów. Pobierają ok. 200MB pamięci zadeklarowanej w tym 28 MB RAM-u. Więc użytkownik który ma 50 uruchomionych programów... sami wiecie.

2c. Plik pamięci wirtualnej powinien być w 1 kawałku. Przyspieszenie pracy bardzo duże.

2d. Często o tym nie pamiętamy albo nie wiemy ale istnieją pliki tzw. MTF zawsze zajmują 12% dysku. Jeżeli użytkownik potrzebuje tych 12%nie ma problemu. Pliki są usuwane. Do wartości 2%. Co one robią? To samo co pamięć k2 robi dla RAM-u. Tylko Pliki MTF umożliwiają prace systemowi. Plik powinien mieć możliwie dużo miejsca i być w 1 kawałku! Podział pliku na 4 fragmenty ogranicza prace systemu o 28%!!!

2e. Pliki Metadata. jak wyżej. Ale nie zajmuje 12%, tylko mniej (88 MB), i nie pogarsza pracy systemu tak drastycznie jak MTF. (posługując się przenośnią to działa tak na pliki MTF jak pamięć k1 na RAM)

3. Plik stronicowy. Mieć go w 1 kawałku o wartości stałej (jak wielki? Mistyczna zagadka; od 1,5xRAM do 3xRAM, większa ilość powoduje obniżenie szybkości, mniejsza ilość może spowodować przedwczesnym wykorzystaniu pamięci zadeklarowanej). Grając w NS nigdy pamięć zadeklarowana nie przekroczyła pułapu 2000MB (dostępne mam 3000MB). Oczywiście wszystko na min. detalach +latarki BN włączone(!lubie wiedzieć gdzie są te gadziny w nocy przed atakiem) + zasięg widzenia 3 wartość (jakieś 200m)

Więc jeżeli mamy zadbane komputerki to NS śmiga bez zacięć (jakieś 30 FPS; nie mylić z miarą prędkości:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam procesor AMD turion 64 x2 (2 rdzeniowy). Oczywiście gra nie korzysta z 2 rdzeni (problem tyczył się nie tylko Stalker-a, ale tak że innych gier jak Gothic 3). Rozwiązaniem jest OFICJALNY program AMD "amd dual core optymalizator".Program darmowy, bardzo dobry i przede wszystkim oficjalny. Są też programy (jeżeli chodzi o firmę AMD) do innych procesorów x rdzeniowych. Mniemam (na 99%), że do inne marki także posiadają podobne programy.

1 Napisałem na końcu dodać rdzenie do .exe gry . Myślisz ,że ten darmowy programik jest lepszy od wielu innych pod tytułem CORE optymizer. Nie zrobiłeś nic innego tylko dodałeś drugi rdzeń do .exe gry. Możesz to zrobić każdym dostępnym narzędziem tego typu , nie tylko AMD. (polecam CORE TUNER)

2. Plik stronicowania powinien być wielkości optymalnej dla systemu i położony w całości na partycji systemowej.

3. To, że systemy 32bit wykorzystują 3,25gb wynika z jego ograniczeń to powinni wiedzieć wszyscy.

4. Nie porównuj gry na minimalnych detalach , z grą w rozdzielczości HD 1902x1080 na maksymalnych .Spróbuj wrzucić to na laptop i zobaczysz różnicę w obciążeniu systemu.

5. Aplikacje większych rozmiarów (w tym gry) mają prawo wykorzystać nie więcej jak 2gb. RAM systemu ( założone ograniczenie ) ..stąd ten FIX

6. Nie porównywać laptopa do systemu stacjonarnego...(ze względu na brak karty graf. z prawdziwego zdarzenia , a sposób chłodzenia pozostawia wiele do życzenia....

7. Fix dla RAM do PC z ram powyżej 3GB.

polecam lekturę ...

http://www.stalkerteam.pl/Thread-Zelazny...-STALKER-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Program "amd dual core optymalizator" nie dodaje 2 rdzenia do .exe gry. On optymalizuje prace procesora wielordzeniowego poprzez przekazanie dojść procesu rdzeniowi z obciążeniem mniejszym niż suma obciążeń rdzenia 1. Czyli 2 rdzenie mogą pracować nad tym samym dojściu wątku. Nie wiem czy inne programy pozwalają na taką współprace, czy tylko dzielą się programem. A raczej jestem zwolennikiem używania programów stricte dopasowanych pod odpowiedni model. 2. Nie porównuje gry na laptopie i komputerze stacjonarnym. Pr prostu chciałem pokazać że nawet na słabym komputerze (osobisty laptop, którego parametry z ledwością pokrywają się ze zwykłym STALKER-em) potrafi uciągnąć tą modyfikacje. Wystarczy porządek. Wtedy też inne programy zaczną lepiej chodzić. Ale abstrahując od mojej wypowiedzi, bo dość znacznie zeszliśmy z tematu. Mają konkluzją było, jest i będzie optymalna praca systemowa. Jeżeli to zawiedzie to dopiero wtedy próbuje korzystać z innych pomocy (np. tej poprawki umożliwiającą z dodatkowego RAM-u). Należy też pamiętać że komputer służy też do innych celów, nie tylko tych najprzyjemniejszych jak gra... Przykład. Mówi się że do NS potrzeba co najmniej 4 GB pamięci wirtualnej. Taka ilość poważnie zwolni niejeden komputer. Więc jeszcze raz optymalizacja, optymalizacja... PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trurl3 napisał:

Czyżbym dowiedział się czegoś nowego? Im więcej RAM-u tym wolniejszy komputer?

Program "amd dual core optymalizator" nie dodaje 2 rdzenia do .exe gry. On optymalizuje prace procesora wielordzeniowego poprzez przekazanie dojść procesu rdzeniowi z obciążeniem mniejszym niż suma obciążeń rdzenia 1. Czyli 2 rdzenie mogą pracować nad tym samym dojściu wątku. Nie wiem czy inne programy pozwalają na taką współprace, czy tylko dzielą się programem.

Czy chcesz powiedzieć ,że program od AMD robi to samoczynnie bez wskazania .exe konkretnego programu..?

To dodawanie rdzenia to taki skrót myślowy ...Twój program od AMD działa podobnie jak CoreTuner, na bazie procesów, więc to mniej więcej to samo. W Ctuner jednak trzeba wskazać .exe programu .Jest w nim też parę przydatnych narzędzi do optymalizacji systemu.

Kontrola rejestru i optymalizacja procesów to klucz do wielu rzeczy nie tylko do gier tak jak powiedziałeś i zgadzam się w tym miejscu całkowicie.

Drążę ten temat nie bez powodu ..na forum na pewno są też słabsze PC i ich użytkownikom mogą się te uwagi przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malakas i właśnie o to chodzi. Tak, ten program samoczynnie usprawnia prace procesorów. Ale zauważę jeszcze na koniec że ten program jest TYLKO do procesorów AMD i TYLKO do 2-rdzeniowych. Do większej ilości rdzeni są inne programy (jeżeli chodzi o AMD to identyczne). Bo w tego typu programach ważna jest metoda działania. Czy rdzenie dzielą się procesami, wątkami czy dojściami (analogicznie, źle, średnio, bardzo dobrze). Może teraz się pobawię, ale postaram się to wytłumaczyć dla mniej wprawionych użytkowników, pewnym podobieństwem. Serce składa się (w uproszczeniu) z 2 komór(2 rdzenie) i cały czas wyrzucają krew (przetworzone informacje). Nie mają żadnego mechanizmu połączenia, więc pierwsza komora pracuje szybciej, a droga wolniej. Optymalizacja wspólnej pracy (CoreTuner czy amd dual core optymalizator) może spowodować kilka możliwości pracy. Mogą wymieniać się tylko krwinkami czerwonymi (procesy). Niezbyt wydajny na komputerach domowych, ponieważ głównym kłopotem są aplikacje 1 wątkowe. Komory mogą się wymieniać też krwinkami czerwonymi i krwinkami białymi (wątki procesów). Działa to sprawniej z racji tego że programy są wielowątkowe. Np. W stalkerze (1 proces) występuje masa wątków (chodzenie, strzelanie, sztuczna inteligencja przeciwników). Proces może być podzielony pomiędzy wieloma rdzeniami (komorami), ale jeżeli natrafimy na wątek wymagający znacznych zasobów (20 przeciwników i każdy próbuje myśleć). Wtedy mogą pojawić się dyspersje w działaniu rdzeni. Najlepiej jeżeli komory (rdzenie) będą dzieliły się całą krwią (dojścia wątków). Wtedy np. myślenie 20 przeciwników rozkłada się na więcej rdzeni (komór). Oczywiście jest jeszcze jeden mały haczyk. Program może dzielić w sposób statyczny (po stałą liczbę na każdy rdzeń) lub przydzielać je dynamicznie (2 procesy bardzo chłonne/40 procesów niewymagających...że tak ujmę) Jeżeli chodzi o programy usprawniające prace systemu (programy uwalniające RAM itp.) to radze się ich wystrzegać. Lepiej samemu wyczyścić autostart, wyłączyć niepotrzebne usługi (usługa kryptograficzna, spokojnie można wyłączyć. I tak większość edytorów posiada własną wewnętrzną usługę. Niepotrzebna jest kolejna). trurl3-nie chodziło mi o ram ale o pamięć wirtualną. Nadbytnie zwiększenie przydziału może dość drastycznie obniżyć sprawność systemu. Najlepiej żeby była pomiędzy (1,5;3)*RAM Wtedy jest optymalnie. Oczywiście jak ktoś posiada 3 GB RAM to w zupełności wystarcza mnożnik 1-1,5. Jaki konkretnie? To już zależy od magistrali wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(09-18-2010 18:09)

PORTALS napisał(a):

Nie wiem czy w nowych AMD "amd dual core optymalizator" działa bo u mnie ma problemy z włączeniem.Jego role została zastąpiona przez amd overdrive który ma podobne opcje, choć służy głównie do podkręcania.

Ja mogę dodać tyle do tematu że mimo że mam teraz szybszy komputer to Soyanka chodzi znacznie wolniej bo mam mniej RAM.

Czy rdzenie dzielą się procesami, wątkami czy dojściami

To będę musiał zgłębić w przypadku CTuner ....procesami wiem na pewno..

Jeżeli chodzi o programy usprawniające prace systemu (programy uwalniające RAM itp.) to radze się ich wystrzegać. Lepiej samemu wyczyścić autostart, wyłączyć niepotrzebne usługi (usługa kryptograficzna, spokojnie można wyłączyć

Racja....podstawa to czysty spójny rejestr...spójne dyski i jak najmniej elementów autostart. Wyłączamy zbędne usługi ...typu zdalny rejestr, zdalna pomoc, usługi tablet...jest tego dużo ( w sieci można znaleźć całe tabele na ten temat) i mamy w miarę ładnie poukładany system.

Jeżeli ktoś lubi bawić się w podkręcanie Procesorów, to też zawsze powinien robić to poprzez zmiany ustawień w Biosie płyty głównej nigdy za pomocą programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malakas. Nie musisz zgadywać jak ten program optymalizuje pracę procesora. Należy sobie zadać 1 zasadnicze pytanie. Czy ten program został stworzony pod twój procesor? (firma i ilość rdzeni)? Jeżeli nie to NA PEWNO optymalizuje tylko procesy. (mało prawdopodobne żeby optymalizował alokacje wątków) Jeżeli szukamy programu dla procesora to zaznaczam jeszcze raz żeby program rozdzielał prace dynamicznie! (wtedy rozdzielanie na niższe poziomy staje się już mniej potrzebne) PS. Jednak nie polecam zwiększać mocy obliczeniowej procesora. Jest to dość niebezpieczne. PS2. Jak szybko i bezpiecznie usprawnić komputer? ATL+CTRL+DELETE > Procesy > wpisujemy nazwe procesu w google i tam wyszukujemy informacje na jego temat. Wiedząc co robi proces, i gdzie się znajduje możemy pokusić się o jego usunięcie, oczywiście jeżeli ten proces jest nieważny. jeżeli zauważyliśmy że proces svchost.exe zużywa nadzwyczaj dużo pamięci to możemy ograniczyć usługi na naszym komputerze. START > Panel sterowania > Narzędzia administracje > Zarządzanie komputerem > usługi i aplikacje > usługi. Tam jest lista programów. Niepotrzebne programy zaznaczyć > właściwości > typ uruchomienia > (zmieniamy wartość;automatycznie;ręcznie;wyłączone) Pomoc i obsługa techniczna zawarta w windows jeszcze nic nie rozwiązała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłębić to znaczy poszukać w opisach technicznych do programu , może gdzieś są. Tam będzie też opisany sposób działania... czy jest dynamiczny ,czy statyczny...Mamy powiedzmy program do AMD ,potrzebujemy jeszcze programu dla INTELA jeżeli takowe są...Nie miałem czasu zabrać się za to do tej pory bo musiałem trochę roboty... złożyć 2 PC i uruchomić na nich systemy...( moja pasja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości ramu różnica w ilości obsługiwanej pamięci wynika z samego jądra systemu czy jest 32bit (x86) czy 64bit(x64) a dokładnie z systemu adresowania pamięci. Z tego co pamiętam to można to policzyć podnosząc najmniejszą komórkę pamięci 2 - system binarny do potęgi 32 dzięki kalkulatorowi mamy 2^32 = 4.294.967.296 bitów czyli 4GB nie chce mi się liczyć dokładnie natomiast architektura x64 pozwala na zaadresowanie 2^64 = 18.446.744.073.709.551.616 czyli 128gb Aha w systemach serwerowych na architekturze x86 występuje tryb PAE który pozwala na adresację do 64G, czyli mamy coś na kształt systemu 36bit, ale jak się okazuje jest to taka drewniana noga, niby wszystko jest ok, fajnie, yupi i hura, chodzić można, tylko biegać ciężko :D Jak to mawiał mój profesor "... potrzebne to,to jak druga dziura w płocie ....,:D eeee... sami dobrze wiecie gdzie..." :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Na początek uruchom programik o którym pisał stasork..core optymizer ..defragmentacja dysku, oraz rejestru ..64 bit system nie będzie potrzebował rozszerzenia dla pamięci RAM .. najnowsze sterowniki do karty graficznej...nie podałeś jaka.? ..w zależności od płynności uruchomionej gry ustaw opcje rozdzielczości i oświetlenia..musisz znaleźć kompromis pomiędzy tymi dwoma warunkami (czasem lepiej grać na mniejszej rozdziałce, a w lepszych detalach..tutaj metoda prób i błędów dla wszystkich parametrów grafiki) ...nie podnoś za dużo...widziany obszar..filtrowanie anizot. ...wyłącz cienie trawy ...antyal. na 1/4 skali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.