Jump to content

NLC 6: Początek


trurl3
 Share

Recommended Posts

NLC6_stalkerteam.jpg

Tytuł oryginalny: NLC 6: Начало
Platforma: Cień Czarnobyla 1.0004
Data premiery: 21.10.2010 r.
Autorzy: Siak & Co
Autor spolszczenia: @trurl3
Szac. długość rozgrywki: (do kilkuset godzin)

warning_icon.png Spolszczenie modyfikacji jest fragmentaryczne. Duża część plików nie została przełożona. Tłumaczenie zostało wydane w 2010 roku w formie wczesnej wersji beta i opublikowane po latach jako ciekawostka. Dalszych prac nad nim nie przewidujemy. Zainteresowanych modem NLC zachęcamy do zapoznania się z wersją 7 3.0 - produkcja jest w całości po polsku.

OPIS:

Spoiler

New Level Changer 6.0 to hardkorowa produkcja fabularna, która została oparta na skryptach moda AMK. Już na wstępie należy wspomnieć, że rozgrywka stała się dużo bardziej skomplikowana względem oryginalnej gry: przeciwnicy od teraz są wytrzymalsi i zadają większe obrażenia, natomiast gracz jest znacznie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje. Zmianie uległ także system zapisu gry oraz wprowadzono pewne ograniczenia w rozgrywce. 

Najważniejszym celem bohatera w NLC 6 jest dowiedzieć się, co takiego mu się przydarzyło w przeszłości, co wydarzy się w teraźniejszości i czym właściwie jest Zona. Czy jest on Striełokiem, o którym wszyscy mówią? Odnalezienie swojego miejsca w życiu wśród pozostałych stalkerów, którzy niegdyś przybyli do tego miejsca i zostali w nim na zawsze - o to główny priorytet protagonisty, ale co najbardziej istotne, pomoże mu on przejść przez tę trudną drogę. 


Dokładniejszy opis nowych możliwości NLC 6.0:

Spoiler
 • Zadania: 

System wypełnienia otrzymanych zadań został zmieniony. Od teraz nikt nie zmusza gracza do wykonywania zadań, które zostały zawarte w scenariuszu, a wiele znanych sytuacji można rozwiązać w niestandardowy sposób.


 • Lokacje: 

Do 16 lokacji, które oferuje Cień Czarnobyla dodano dodatkowych 11. Wszystkie mapy z paczki lokacji pochodzą od znanego twórcy modów pod pseudonimem Kostya_V.

Wprowadzono dodatkowe przejścia między lokacjami na nowych mapach oraz tych z CCz. Należy mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie przejścia są dostępne od początku gry. Informacje o nich można otrzymać w postaci wynagrodzenia za wypełnienie zadania albo w odnalezionych dokumentach, które opisują nieznane dotychczas ścieżki w Strefie Wykluczenia. 


 • Pogoda: 

Dynamiczna pogoda z kilkoma wstępnymi ustawieniami. Wszystkie lokacje rozbito na kilka grup i w każdej z nich obowiązuje inny rodzaj pogody, a im bliżej znajdujemy się centrum Zony, tym staje się ona mroczniejsza. 


 • Ekonomia:

Wprowadzono dynamiczny handel u NPC. Asortyment sprzedawanych i kupowanych towarów u napotykanych przez Was stalkerów jest zależny od ugrupowania, lokacji, rangi stalkera oraz gracza. Na obrzeżach Zony artefakty posiadają wysokie ceny, a broń i wyposażenie są relatywnie tanie. Im bliżej centrum Strefy tym sytuacja ulega znaczniej zmianie, ponieważ artefaktów jest tam dużo, a dobry kombinezon dostać jest niezwykle trudno. Nowicjusze chętnie skupują praktycznie wszystko, co się im zaproponuje, ale doświadczeni stalkerzy wiele widzieli i trudno jest ich czymś zaskoczyć. Wybór asortymentu u każdego handlarza jest unikalny.

- podstawą ekonomii w Zonie i najcenniejszym w niej towarem są artefakty. Tylko za nie można u handlarzy zakupić broń lub kombinezony,
- możliwość wymiany artefaktów u niektórych postaci, 
- możliwość zabezpieczenia swojego dobytku przed innymi stalkerami w płatnych przechowalniach. 


 • Broń: 

Większość broni na terytorium Zony to zużyte albo stare egzemplarze. Lepszej jakości uzbrojeniem dysponują żołnierze i niektórzy stalkerzy. Istnieje także możliwość zamówienia unikalnej broni z Wielkiej Ziemi poprzez pośrednika. "Standardową" broń można nieznacznie modyfikować u niektórych personaży. 


 • Kombinezony: 

Maksymalny udźwig przenoszonego ładunku zależy od plecaka w kombinezonie, który masz na sobie. 


 • Naprawy: 

Broń lub kombinezony można naprawić na kilka sposobów:

- przy pomocy zestawów naprawczych będąc na wypadzie (niewielkie uszkodzenia), 
- za pomocą imadeł (większe uszkodzenia), 
- u mechaników (poważne uszkodzenia). 


 • Bagaż podręczny: 

Dodano sakiewkę i bagaż podręczny, które stanowią odpowiedniki magazynków do broni. Żeby załadować broń, naboje trzeba najpierw umieścić w bagażu podręcznym (sakiewce).

Aby skorzystać z granatów i ładunków do granatników pod lufowych także trzeba je umieścić w bagażu podręcznym. Jeżeli apteczki lub bandaże nie zostaną umieszczone w bagażu podręcznym, nie będzie można z nich korzystać przy pomocy "szybkich klawiszy". 


 • Apteczki:

Wprowadzono nowy mechanizm korzystania z apteczek:

odzyskanie zdrowia podczas korzystania z apteczki nie następuje natychmiastowo, a w przeciągu określonego czasu,
- korzystanie z apteczek może również negatywnie wpływać na protagonistę: zmęczenie, pogorszenie wzroku, zawroty głowy, 
- nie można korzystać z kolejnej apteczki, dopóki efekty pierwszej wciąż działają, 
- szybkie korzystanie z apteczki jest możliwe tylko wtedy, jeżeli wcześniej zostanie umieszczona w bagażu podręcznym. 


 • Artefakty:

Artefakty pojawiają się całkowicie przypadkowo po każdej emisji. Emisje zachodzą również przypadkowo od 4 godzin do doby. 

Wszystkie artefakty dzielą się na podkategorie. W każdej podkategorii artefaktów są egzemplarze pierwszego, drugiego oraz trzeciego poziomu - od najprostszych i często spotykanych po bardzo rzadkie oraz posiadających silne anomalne parametry ze wzrastającym wskaźnikiem właściwość odpowiednio do ich poziomu.

Artefakty trzeciego - najwyższego - poziomu i artefakty z rodziny pustaków powstają w tzw. kapsułach - swojego rodzaju skorupach niepozwalających od razu określić, jaki konkretnie artefakt znajduje się wewnątrz. 

Artefakty nie mają stałych własności. Można spotkać na przykład artefakt meduza zarówno z bardzo dobrym wskaźnikiem właściwości, jak i też z bardzo niskim. Dodatkowo moc właściwości artefaktu, jak i ich znaczenie mogą się zmieniać w dużym stopniu. 

Artefakty według siły ich właściwości można podzielić na następujące grupy:

1. Naturalne - powstają w naturalny sposób; pośród takich artefaktów jest duże prawdopodobieństwo napotkania egzemplarza z bardzo dobrymi wskaźnikami właściwości.
2. "Stworzone" - otrzymane w sztucznych anomaliach ręcznym sposobem z pozyskanych materiałów przez samego gracza albo na jego zamówienie przez innych stalkerów. "Stworzone" artefakty rzadko udaje się otrzymać z dobrymi wskaźnikami - częściej ze średnimi, a najczęściej ze słabymi.
3. Modyfikaty - otrzymane w rezultacie transmutacji artefaktów w anomaliach.

Modyfikaty i artefakty z rodziny pustaków podczas korzystania z nich z czasem tracą swoje właściwości. Jeżeli konieczne jest przechowanie artefaktu, to należy go umieścić w schowku lub płatnej przechowalni.

Wszystkie artefakty przy pojawianiu się (dojrzewaniu) dysponują pewnym ładunkiem energii, która podczas podnoszenia danego "cudu Zony" może zauważalnie zranić jego potencjalnego właściciela. 

Pojawiła się nowa grupa artefaktów - Wahadła. Charakteryzują się posiadaniem cechy periodycznej zmiany aktywności, która może przyjmować trzy stany:
1. "Faza"- właściwość przyjmuje wartość najlepszą z możliwych dla stalkera.
2. "Przeciwfaza" - właściwość przyjmuje wartość najmniej korzystną dla właściciela artefaktu i okres "spoczynku" (właściwość artefaktu nie przejawia się w żaden sposób. Rozpoznanie właściwości i wyliczenie okresów aktywności artefaktu można przeprowadzić doświadczalnie albo metoda laboratoryjną.

"Skupiska" artefaktów - istnieje możliwość znalezienia zestawu artefaktów, którego oddziaływanie podczas noszenia na pasie nie jest zwykłą sumą oddziaływania poszczególnych składników, ale stanowi całkiem nową jakość. Zazwyczaj bardzo pozytywną. 

Należy mieć na uwadze fakt, że handlarze i stalkerzy będą skupować od Was tylko najlepsze artefakty z zaproponowanych i zaoferują za nie niskie kwoty. 


 • Anomalie:

W Zonie można spotkać nowe rodzaje anomalii:

1. Niewidzialna galareta - anomalia powodująca oparzenia chemiczne, która pojawia się w zwykłych miejscach i wykrywana jest przez doświadczonych stalkerów na słuch, a także przy pomocy śrub.
2. Przerzutka - anomalia zniekształcająca przestrzeń. Pojawia się w zwykłych miejscach i posiada różnorodne formy. Niektóre z tych anomalii mogą być wykryte wzrokowo, na słuch a inne, najbardziej tajemnicze są praktycznie niewykrywalne i reagują tylko po spotkaniu z człowiekiem. Przy trafieniu w taką anomalią człowiek jest natychmiastowo teleportowany w inne miejsce i otrzymuje uderzenie PSI. 
3. Żarłok - anomalia pochłaniająca materię naszego świata, która pojawia się w zwykłych miejscach i może zostać łatwo rozpoznana - również przy pomocy śrub. Po wpadnięciu w nią człowiek jest wciągany do centrum anomalii. Można się z niej wydostać po wrzuceniu w nią dowolnego przedmiotu. 
4. Labirynt - statyczna anomalia spotykana tylko w niektórych miejscach Zony. Jest to "placyk" z przezroczystą sferą w centrum. Jednakże dotrzeć do tej sfery jest bardzo trudno, ponieważ anomalia wyrzuca stalkera poza swoje granice. Aczkolwiek na upartego zazwyczaj czeka nagroda - wyjątkowe artefakty…
5. Matryca - szczególny twór, który powoduje nieodwracalny uraz psychiczny. Bywały jednak przypadki, że ofiara matrycy pozyskiwała nowe, nieznane umiejętności.


 • Minigry: 

Dodano kilka drobnych gier. 

1. Gra w kości - można postawić jedzenie, pieniądze, artefakty, a i przy tym sporo wygrać. Stawki i wygrana zmieniają się w zależności od postaci, z którą grasz.
2. Ruletka Powinności - trzeba zgadnąć, który z trzech plecaków nie jest zaminowany. 


 • Notatnik: 

Dodano do gry elektroniczny notatnik. Gracz może sporządzać własne zapiski w trakcie gry (szczegóły dot. zadań, miejsca spotkań, położenie schowków, plany - czego tylko dusza zapragnie). Wszystkie notatki są zapisywane i później mogą zostać odszukane. 

Zapisywanie gry: 

Spoiler
 1. Po śnie automatycznie tworzony jest plik zapisu z nazwą lokacji i godziną. Ilość takich zapisów jest nieograniczona.

  W związku z tym wprowadzono możliwość snu nie tylko w śpiworze, ale także w pewnych ustalonych miejscach. Należy znaleźć materac z poduszką i podchodząc do niej wywołać menu snu. 
   
 2. Szybki zapis tworzony jest za pomocą naciśnięcia klawisza F6 (domyślnie) - TYLKO jeżeli gracz znajduje się w promieniu kilku metrów od płonącego ogniska albo zapalonej lampy. Ilość szybkich zapisów jest ograniczona do 1, a więc tak jak w oryginalnej wersji gry. 

  W związku z wprowadzeniem ograniczenia na szybki zapis tylko w pobliżu płonących ognisk w grze wprowadzono możliwość rozpalania zgaszonych ognisk za pomocą zapałek. Zapałki można kupić u handlarzy, NPC lub znaleźć przy zwłokach i schowkach. Żeby rozpalić ognisko trzeba do niego podejść i po pojawieniu się napisu "Rozpalić ognisko" nacisnąć klawisz "F" (domyślnie). W lokacjach podziemny dla szybkiego zapisu trzeba znaleźć i zapalić lampę. 
   
 3. Automatyczny zapis tworzony jest zawsze podczas przemieszczania się między lokacjami. 

 

 

SCREENY:

Spoiler
195413647.jpg 959911498.jpg
725054529.jpg 565611579.jpg
510966295.jpg 128636356.jpg
498744623.jpg 669213337.jpg

Ekrany ładowania:

Spoiler
854066835.jpg 504150310.jpg
434829651.jpg 66242026.jpg
  815252522.jpg 536500436.jpg

VIDEO:

Spoiler

Przegląd od AP-PRO:

INSTALACJA:

Spoiler

Zalecana kolejność instalacji:

 1. Cień Czarnobyla 1.0004.
  Należy uruchomić grę, aby utworzyła niezbędne pliki.
 2. Uruchomić plik .EXE pobranej modyfikacji - wersja 6.008.
  Jeżeli otrzymujesz komunikat o błędzie, zmień nazwę pliku na NLC6 bez cyrylicy.
 3. Należy wkleić pobrany plik nlc.xdbpnlc_xdps wstępnego spolszczenia z dnia 25.12.2010 r. do folderu mods w głównym katalogu gry.

LINKI DO POBRANIA:

Spoiler

Mod w wersji 6.008:

Spolszczenie fragmentaryczne z dnia 25.12.2010 r.:

 • Nasz serwer - [KLIK]


Źródła:  AMK_LOGO.png   stalker-mods-wiki_logo.png   NLC-ZONE.RU_LOGO.png

 

 • Positive 3
Link to comment
Share on other sites

 • 3 years later...
 • Agrael changed the title to NLC 6: Początek
 • Agrael locked this topic
 • Agrael unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity