Jump to content

Temperatury


smox

Recommended Posts

Ostatnio wymieniłem obudowę i chłodzenie procesora. Z ciekawości sprawdziłem temperatury programem AIDA64.

 

W Idle są takie -

Dołączona grafika 

 

W Stresie-

Dołączona grafika 

 

Ciekawi mnie co to za temperatura PCH Diode - 59 C.

Dołączona grafika 

 

Co sądzicie o tych temperaturach?

Link to comment
Share on other sites

Zapomniała moja głowa, jak zrobić screen z pulpitu, ale po włączeniu testu obciążenia kompa, pokazało mi takie parametry:

Motherboard -  25 stała linia

CPU              -  54

CPU/core 1   - 60

CPU/core 2   - 63

WDC             - 40 stała linia

 

Nie wiem, czy to dobre, czy złe. Praca kompa jest prawie niesłyszalna i nie mam dodatkowych wentylatorów w obudowie.

Link to comment
Share on other sites

@smox - temperatury zarówno w stresie jak i w spoczynku masz dobre. Czujnik temp procesora albo pokazuje nieprawidłowe wartości, albo jest umiejscowiony w jakimś magicznym miejscu, bo nie jest możliwe by temp procesora była o 10 niższa od temp rdzeni. Osobiście bym się jednak tym nie przejmował - to częsty przypadek te przekłamania czujników. Temp rdzeni najważniejsze.

PCH diode to czujnik mostka północnego, jeśli nie przekracza 80st to jest dobrze.

@MiedzianeJaja - nie wiem od czego masz ten czujnik, ale tylko GPU może osiągać takie temperatury i się nie usmażyć. Oczywiście wykluczając błąd czujnika.

@metek58 - widzę że masz chłodzenie boxowe od procesora, zmieniłeś już komputer na nowy? Temperatury w górnej bezpiecznej granicy.

 

Jeśli na prawdę chcecie pomierzyć temperatury i sprawdzić stabilność to polecam intel burn in test, albo prime 95, i ustawić na pełne obciążenie ramu i procka. Do tego stress GPU furmark, msi combustor albo OCCT i jednocześnie katować kompa przez godzinę. Gwarantuje że będzie zachowywał się jak convector. Obciążanie samego procka nie jest do końca miarodajne z uwagi na temperatury wydzielane przez inne komponenty.

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

@kfiat, pytasz, czy zmieniłem na nowy. Nie wiem o co pytasz. Czy te dane i boxowe chłodzenie coś nie tak? Miałem kompa ciut słabszego, ale jesienią piorun tam pobłądził, robiąc swoje. Dałem do naprawy i mam to co mam. Obudowy nie wymieniałem, tylko płytę, procek i zasilacz, a po jakimś czasie kartę grafiki. Napisz, czy coś zgrzyta, bo napisałeś (jak dla mnie, bo cienko pieję w tym temacie), enigmatycznie.

Zrobiłbym screena tych danych, ale nie pamiętam, gdzie szukać i czy wystarczy kliknąć Print Screen.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję. Na razie dam sobie spokój z pomiarami, ale wrócę do mich za jakiś czas. 

Mostek północny trochę mnie niepokoi, muszę o tym poczytać.

Mam obudowę Zalman Z9 Plus. 2 wentylatory 120 mm wciągające (przód i bok) i jeden wyciągający (tył). Chłodzenie boxowe procesora zastąpiłem - SilentiumPC Fortis HE1225. Przy karcie graficznej zmieniłem oryginalny wentylator 65 mm na 120 mm. W przyszłości planuję wymianę tych świecących wentylatorów. Wszytko działa w miarę cicho (wkręty zmieniłem na gumowe kołki). 

Link to comment
Share on other sites

Sorki @metek58, to pytanie o zmianie kompa powinno być do Miedzianego, pomyliłem wiersze :tongue: 63 st.C dla i3 to temperatura w górnej granicy normy. Max dopuszczalna to wg Intela 72 st.C. Mierzyłeś to jednak stresując tylko procesor, w rzeczywistości temperatura może jeszcze trochę podskoczyć np gdy grafika ma co robić (np stalker na max ustawieniach) konwekcja tj unoszenie się ciepła może ogrzać dodatkowo procesor - radiator skutkując wyższymi odczytami temperatury. Poza tym nie mamy jeszcze upalnego lata.

Kliknij ProntScreen otwórz painta i kliknij ctrl+v po czym zapisz w jpeg.

ps. Warto zainwestować w 2 wentylatory wolnoobrotowe 120mm jeden na dmuchanie 2gi na wyciąganie.

@Smox chłodzenie masz gites i cyrkulację prawidłową. Mówisz że mostek północny cię niepokoi. Proponuję organoleptykę, skoro ma 60st to dotknij mostka północnego - jeśli na prawdę ma 60st to się oparzysz :devil: jeśli nie to raczej błąd czujnika. Są jeszcze inne programy do sprawdzania temperatur, warto wypróbować i skonfrontować co i jak. Jakie masz wartości w biosie? to jest podstawa generalnie, potem to co pokazuje w windzie.

  • Positive 2
Link to comment
Share on other sites

By mieć w pełni czyste sumienie można sprawdzić, czy radiator jest prawidłowo zamontowany, tj czy dobrze siedzi itp. Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem zimny, ale za chłodny to też podejrzane, chyba że czujnik cały czas pokazuje 59 bez względu na obciążenie kompa to wtedy na pewno jest to wina czujnika.

Link to comment
Share on other sites

Napisałem zimny, bo mogłem go dotykać przez dłuższy czas, był trochę ciepły. Po założeniu boku obudowy znajduje się w zasięgu bocznego wentylatora.

Sprawdziłem teraz dokładnie, zarówno zaraz po włączeniu, jak i po godzinie grania czujnik pokazuje jednakową temperaturę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.