Skocz do zawartości

Temperatury


smox

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniała moja głowa, jak zrobić screen z pulpitu, ale po włączeniu testu obciążenia kompa, pokazało mi takie parametry:

Motherboard -  25 stała linia

CPU              -  54

CPU/core 1   - 60

CPU/core 2   - 63

WDC             - 40 stała linia

 

Nie wiem, czy to dobre, czy złe. Praca kompa jest prawie niesłyszalna i nie mam dodatkowych wentylatorów w obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@smox - temperatury zarówno w stresie jak i w spoczynku masz dobre. Czujnik temp procesora albo pokazuje nieprawidłowe wartości, albo jest umiejscowiony w jakimś magicznym miejscu, bo nie jest możliwe by temp procesora była o 10 niższa od temp rdzeni. Osobiście bym się jednak tym nie przejmował - to częsty przypadek te przekłamania czujników. Temp rdzeni najważniejsze.

PCH diode to czujnik mostka północnego, jeśli nie przekracza 80st to jest dobrze.

@MiedzianeJaja - nie wiem od czego masz ten czujnik, ale tylko GPU może osiągać takie temperatury i się nie usmażyć. Oczywiście wykluczając błąd czujnika.

@metek58 - widzę że masz chłodzenie boxowe od procesora, zmieniłeś już komputer na nowy? Temperatury w górnej bezpiecznej granicy.

 

Jeśli na prawdę chcecie pomierzyć temperatury i sprawdzić stabilność to polecam intel burn in test, albo prime 95, i ustawić na pełne obciążenie ramu i procka. Do tego stress GPU furmark, msi combustor albo OCCT i jednocześnie katować kompa przez godzinę. Gwarantuje że będzie zachowywał się jak convector. Obciążanie samego procka nie jest do końca miarodajne z uwagi na temperatury wydzielane przez inne komponenty.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kfiat, pytasz, czy zmieniłem na nowy. Nie wiem o co pytasz. Czy te dane i boxowe chłodzenie coś nie tak? Miałem kompa ciut słabszego, ale jesienią piorun tam pobłądził, robiąc swoje. Dałem do naprawy i mam to co mam. Obudowy nie wymieniałem, tylko płytę, procek i zasilacz, a po jakimś czasie kartę grafiki. Napisz, czy coś zgrzyta, bo napisałeś (jak dla mnie, bo cienko pieję w tym temacie), enigmatycznie.

Zrobiłbym screena tych danych, ale nie pamiętam, gdzie szukać i czy wystarczy kliknąć Print Screen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Na razie dam sobie spokój z pomiarami, ale wrócę do mich za jakiś czas. 

Mostek północny trochę mnie niepokoi, muszę o tym poczytać.

Mam obudowę Zalman Z9 Plus. 2 wentylatory 120 mm wciągające (przód i bok) i jeden wyciągający (tył). Chłodzenie boxowe procesora zastąpiłem - SilentiumPC Fortis HE1225. Przy karcie graficznej zmieniłem oryginalny wentylator 65 mm na 120 mm. W przyszłości planuję wymianę tych świecących wentylatorów. Wszytko działa w miarę cicho (wkręty zmieniłem na gumowe kołki). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki @metek58, to pytanie o zmianie kompa powinno być do Miedzianego, pomyliłem wiersze :tongue: 63 st.C dla i3 to temperatura w górnej granicy normy. Max dopuszczalna to wg Intela 72 st.C. Mierzyłeś to jednak stresując tylko procesor, w rzeczywistości temperatura może jeszcze trochę podskoczyć np gdy grafika ma co robić (np stalker na max ustawieniach) konwekcja tj unoszenie się ciepła może ogrzać dodatkowo procesor - radiator skutkując wyższymi odczytami temperatury. Poza tym nie mamy jeszcze upalnego lata.

Kliknij ProntScreen otwórz painta i kliknij ctrl+v po czym zapisz w jpeg.

ps. Warto zainwestować w 2 wentylatory wolnoobrotowe 120mm jeden na dmuchanie 2gi na wyciąganie.

@Smox chłodzenie masz gites i cyrkulację prawidłową. Mówisz że mostek północny cię niepokoi. Proponuję organoleptykę, skoro ma 60st to dotknij mostka północnego - jeśli na prawdę ma 60st to się oparzysz :devil: jeśli nie to raczej błąd czujnika. Są jeszcze inne programy do sprawdzania temperatur, warto wypróbować i skonfrontować co i jak. Jakie masz wartości w biosie? to jest podstawa generalnie, potem to co pokazuje w windzie.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By mieć w pełni czyste sumienie można sprawdzić, czy radiator jest prawidłowo zamontowany, tj czy dobrze siedzi itp. Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem zimny, ale za chłodny to też podejrzane, chyba że czujnik cały czas pokazuje 59 bez względu na obciążenie kompa to wtedy na pewno jest to wina czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem zimny, bo mogłem go dotykać przez dłuższy czas, był trochę ciepły. Po założeniu boku obudowy znajduje się w zasięgu bocznego wentylatora.

Sprawdziłem teraz dokładnie, zarówno zaraz po włączeniu, jak i po godzinie grania czujnik pokazuje jednakową temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.