Skocz do zawartości

Problem z podłączaniem dysków / napędów


MiedzianeJaja

Rekomendowane odpowiedzi

  Płyta Asus P8Z77-V LX2 Intel Z77 LGA 1155

 

Dołączona grafika

 

Mimo że HDD jest SATA III nie mogę go podpiąć do złącza SATA III (pierwszy szary od góry po prawej). Gdy go tam podpinam komputer wariuje. Czasami bios go widzi, czasami nie, przestaje startować windows, albo wszystko się wiesza. Musiałem go podpiąć do SATA II i wszystko działa ale przecież nie o to chodzi żeby dysk SATA III działał na SATA II.  Nie wiem co jest grane :sad:

Czy są jakieś specjalne zasady podłączania dysków do gniazd ? Czy ma znaczenie z którego kabla i której wtyczki jest zasilanie (mam dwa kable po 4 wtyczki każda) ? Co ciekawe jak teraz podłącze sam SSD pod ten pierwszy SATA III to też go nie widzi system. Nie wiem czy to uszkodzenie złącza czy po prostu tak się zaprogramowało coś w bios (ten bios jest koszmarny nic z niego nie kapuję). Kabelki są w porządku. Całkiem zgłupiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedziany do sata3 są specjalne inne kable z zatrzaskami, nie powinieneś pomylić... podłącz jeden do szarego portu. Jeżeli w portach sata3 pojawią się kanały "0, 1"... w co wątpię...lepiej wstawić w kanał "0". Wywal kabel od dysku talerzowego z płyty. Zrób optymalizację dla SSD, temat tutaj...http://stalkerteam.pl/topic/4310-optymalizacja-dysku-ssd-dla-windows-7/ Zapuść ATTO i wstaw tutaj wyniki testu. W bios sterownik SATA ustaw na tryb AHCI, ale asus ma to ustawienie chyba jako fabryczne. Narzędzia masz w temacie na dole. Do optymalizacji użyj SSD Fresh.  // PO wynikach testu zobaczymy czy dysk pracuje prawidłowo, wówczas przyjdzie czas na talerz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz w opcjach bios ustawione ATAPI, a któryś dysk tego nie obsługuje i stąd te wariacje. Miałem tak nie dawno - był ustawiony ATAPi (chyba ta opcja - tak 100% już nie pamiętam) - system instalował się i startował normalnie. Ale jak instalowałem sterki od Intela to system wariował i gubił dysk i DVD. Dopiero jak dałem SATA to się wszystko unormowało. Ta funkcja ATAPI jest dużo wydajniejsza ale nie wszystkie dyski pod nią pracują.

 

Ogólnie zasada jest taka - o szybszego kontrolera dysk systemowy, pozostałe do normalnych gniazd. U mnie substytutem SATAIII jest kontroler Marvell. Na nim mam twardziela. A drugiego i DVD na normalnym SATA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może się mylę ale w nowych płytach Intela nie ma opcji ATAPI. Tryby pracy kontrolera dysków to AHCI , IDE , RAID. Bezproblemowe ale i najwolniesze jest IDE.

Zakładam @MiedzianeJaja że udało Ci się uaktualnić BIOS do najnowszej wersji a poza tym , instalowałeś system od "zera" czy próbowałeś podpiąć dysk z zainstalowanym systemem.

@Malaks ma rację z optymalizacją SSD ale przy pierwszej instalacji systemu na SSD  nie powinno być żadnych problemów. A jaki system operacyjny instalowałeś?

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalizacja to przy okazji, najbardziej interesuje mnie wykres z ATTO by sprawdzić czy SSD pracuje normalnie. Problemy z kontrolerem miał Gigabyt, o Asus nie słyszałem.

Racja @Malakas. A poza tym z czym Gigabyte nie miał problemu? W zeszłym roku przesiadłem się na płytę Intela i żadna nowa instalacja systemu (kontroler ustawiony w tryb AHCI) , nieważne czy WIN 7 czy VISTA czy WIN 8 (wszystkie w wersji x64) nie sprawiała problemu. Ale @MiedzianeJaja ma racje jak zobaczyłem BIOS to zbladłem. Na szczęście da się to opanować chociaż wiele funkcji to nadal "czarna magia".

@MiedzianeJaja dasz radę :biggrin:  Pisz o wynikach.

Pozdrawiam.

To ustawienie o którym pisałem to AHCI (dzięki @apophis :thumbsup: ) - nie wszystkie dyski to obsługują (czy raczej nie są zgodne z tym standardem) a często w nowych biosach jest to w ustawieniach defaultowych - należy sobie ręcznie przestawić na RAID bądź IDE

@scigacz1975

Nie masz za co dziękować i masz rację o ustawieniach domyślnych.

Ważne żeby jakoś wspomóc Miedzianego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test ATTO po zmianie ustawień windowsa pod SSD

Dołączona grafika

 

Zapuściłem tak jak się uruchomił, nie zmieniałem żadnych ustawień bo nie znam tego programu.

 

Jeżeli chodzi o AHCI to ustawiłem w BIOS-ie przed instalacją windy.

Tam jest taka belka SATA gdzie do wyboru jest AHCI ( i inne). Czapkę gruszek temu kto wie czy to ustawienie AHCI dotyczy wszystkich podpiętrych dysków czy tylko podpiętych na gniazdkach SATA III czy może jednego, tego z systemem ? Po prostu tam jest 0 słowmie zero informacji w tym cholernym biosie.

Gdybym widział każdy dysk i do każdego osobne ustawienia AHCI, IDE czy RAID to było jasne i proste. A tak, jest ustawienie globalne dla sata i koniec. Ale dla jakiego, którego, to nie wiadomo.

Po za tym ten cholerny bios w ogóle nie uznaje mojego HDD. Nigdzie go nie pokazuje. Dobrze że windows go widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test ATTO po zmianie ustawień windowsa pod SSD

Dołączona grafika

 

Zapuściłem tak jak się uruchomił, nie zmieniałem żadnych ustawień bo nie znam tego programu.

 

Jeżeli chodzi o AHCI to ustawiłem w BIOS-ie przed instalacją windy.

Tam jest taka belka SATA gdzie do wyboru jest AHCI ( i inne). Czapkę gruszek temu kto wie czy to ustawienie AHCI dotyczy wszystkich podpiętrych dysków czy tylko podpiętych na gniazdkach SATA III czy może jednego, tego z systemem ? Po prostu tam jest 0 słowmie zero informacji w tym cholernym biosie.

Gdybym widział każdy dysk i do każdego osobne ustawienia AHCI, IDE czy RAID to było jasne i proste. A tak, jest ustawienie globalne dla sata i koniec. Ale dla jakiego, którego, to nie wiadomo.

Po za tym ten cholerny bios w ogóle nie uznaje mojego HDD. Nigdzie go nie pokazuje. Dobrze że windows go widzi.

@MiedzianeJaja

ATTO podaje dobre transfery jak dla SSD i wynika ztego że dysk pracuje jako SATA III.

Ustawienia trybu pracy kontrolera dotyczą wszystkich urządzeń SATA podłączonych do kontrolera niezależnie od wykorzystywanego gniazda. Ustawiasz tryb pracy kontrolera a nie pojedyńczych urządzeń. Jak się mylę to niech to któryś z kolegów sprostuje.

 

A jeżeli chodzi o listę podłączonych dysków to:

1. Ustaw tryb pracy BIOS-u Advanced Mode

2. Wejdź w zakładkę Advanced

3. Wybierz Sata Configuration

Powinieneś zobaczyć wszystkie podłączone do kontrolera urządzenia.

Edytowane przez apophis
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest dobrze. Kontroler jest AHCI i jest OK. Nie ma sensu kupować SSD i wstawiać go na IDE. RAID i tworzenie macierzy dyskowych oczywiście tutaj w ogóle nie wchodzi w rachubę więc o nim można zapomnieć.

Czas na dysk talerzowy....

Jeżeli winda widzi dysk to jest w porządku...podziel na partycje i sformatuj ładnie dysk spod windy (łatwa opcja bo winda ma takie narzędzie). Może inni będą mówić, że to nie poprawne bo lepiej poprzez konsolę, ale ja zawsze tak dzielę drugi dysk i nie mam z tym kłopotów.

Napęd dvd w wolny slot dla sata....tu nie powinno być problemów bo kanały są niezależne. Taśmy miały bałagan bo był master i slave.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze AHCI... dla SSD a dla HDD ? Też będzie działał na AHCI skoro globalnie jest dla wszystkich ? Może tak działać ?

I druga sprawa. Chodzi mi o to że komp wariuje gdy podepnę dysk HDD do drugiego złącza SATA III.  Na SATA II działa w porządku, sformatowałem pod windowsem i jest ok. No ale ja go chcę mieć na SATA III bo po to kupiłem HDD z SATA III żeby był na SATA III :huh:  Tymczasem teraz jest przypięte jak na obrazku do niebieskiego SATA II. Jak go przypnę do pierwszego od góry szarego SATA III to z komputerem zaczynają się dziać różne dziwne rzeczy poczynając od niewidzenia dysku przez windowsa a na kompletnym zawieszeniu się komputera kończąc. No i trzecia sprawa, bios nigdzie nie pokazuje tego HDD. Nawet teraz gdy chodzi sobie jako SATA II, sformatowany pod windą i działający, to BIOS go nie widzi. Pokazuje że jest tylko DVD i SSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze AHCI... dla SSD a dla HDD ? Też będzie działał na AHCI skoro globalnie jest dla wszystkich ? Może tak działać ?

I druga sprawa. Chodzi mi o to że komp wariuje gdy podepnę dysk HDD do drugiego złącza SATA III.  Na SATA II działa w porządku, sformatowałem pod windowsem i jest ok. No ale ja go chcę mieć na SATA III bo po to kupiłem HDD z SATA III żeby był na SATA III :huh:  Tymczasem teraz jest przypięte jak na obrazku do niebieskiego SATA II. Jak go przypnę do pierwszego od góry szarego SATA III to z komputerem zaczynają się dziać różne dziwne rzeczy poczynając od niewidzenia dysku przez windowsa a na kompletnym zawieszeniu się komputera kończąc. No i trzecia sprawa, bios nigdzie nie pokazuje tego HDD. Nawet teraz gdy chodzi sobie jako SATA II, sformatowany pod windą i działający, to BIOS go nie widzi. Pokazuje że jest tylko DVD i SSD.

Rozumiem że w miejscu o którym pisałem w moim porzednim poście HDD też jest niewidoczny.

W tej chwili nie przychodzi mi nic innego do głowy jak sprawdzić czy HDD jest widoczny i poprawnie działa samodzielnie podpięty do gniazd SATA III. Jeżeli tak będzie to znaczy że napędy się "gryzą" chociaż nie potrafię na razie wyjaśnić dlaczego.

No chyba że wczoraj wieczorem udało Ci się problem rozwiązać. A może jeszce spóbować ustawień Master/Slave na HDD ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. No ale ja go chcę mieć na SATA III bo po to kupiłem HDD z SATA III żeby był na SATA III

 

Transfer talerzowych dysków sata3  to jeszcze daleka przyszłość i sam napis to na razie reklama, ale tutaj mamy dwa problemy bo...

1...w tabeli konfiguracji dysków bios powinny być widoczne dwa bez względu na to gdzie są podłączone

2...prawdopodobny konflikt w portach sata3

//

Pytania...

1..czy jako sata2 dysk jest widoczny w tabeli dysków bios

2..czy problem występuje gdy podłączysz dyski kolejno SSD szary port1....HDD szary port 2. Dysk SSD podłącz do szarego sata1 i tam go pozostaw. Jeżeli porty mają jakąś zależność to sata1 jest właściwym miejscem dla SSD.

3...czy wchodząc z wciśniętym F8 do bios pokazuje się właściwa lista napędów i w odpowiedniej kolejności.

4...czy nie ustawiałeś czegoś w opcjach bootowania płyty i dysków

 

Do testu podłącz dla dysków osobne niezależne gałęzi zasilania. i uruchom opcję hotplug w tabeli konfiguracji sata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem i stwierdzam że ewidentnie jest uszkodzone pierwsze gniazdo SATA III. Po prostu odpiąłem wszystko i sprawdzałem.

 

SSD → pierwsze gniazdo (bios nie widzi dysku)

SSD → drugie gniazdo (bios widzi dysk)

HDD → pierwsze gniazdo (bios nie widzi dysku)

HDD → drugie gniazdo (bios widzi dysk)

 

Podsumowując. Graty podpinane do pierwszego gniazda są niewidoczne dla biosu, drugie gniazdo działa bezproblemowo.

Wniosek. Pierwsze gniazdo jest spier...

 

Pytanie co z tym teraz zrobić ? rozbierać wszystko odsyłać płytę ? Cholera.

Czy może różnica była by tak niezauważalna że po prostu to olać i zostawić tak jak jest HDD → SATA II ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem i stwierdzam że ewidentnie jest uszkodzone pierwsze gniazdo SATA III. Po prostu odpiąłem wszystko i sprawdzałem.

 

SSD → pierwsze gniazdo (bios nie widzi dysku)

SSD → drugie gniazdo (bios widzi dysk)

HDD → pierwsze gniazdo (bios nie widzi dysku)

HDD → drugie gniazdo (bios widzi dysk)

 

Podsumowując. Graty podpinane do pierwszego gniazda są niewidoczne dla biosu, drugie gniazdo działa bezproblemowo.

Wniosek. Pierwsze gniazdo jest spier...

 

Pytanie co z tym teraz zrobić ? rozbierać wszystko odsyłać płytę ? Cholera.

Czy może różnica była by tak niezauważalna że po prostu to olać i zostawić tak jak jest HDD → SATA II ?

Po pierwsze sprawdź czy płyta nie nosi mniej lub bardzej widocznych śladów używania np. ślady po śrubach mocujących do chasis

ślady topnika na płycie (świadczy o naprawie płyty) czy czegoś co odstaje od wizerunku nowej płyty. Może to być przypadek że Ci to gniazdo nie działa a może nie. Ale moje zdanie jest takie że jeżeli jest ewidentna usterka gniazda SATA to od razu reklamacja.

 

I jeszcze jedno zapisz koniecznie numer seryjny płyty przed dotarczeniem do serwisu a najlepiej to zrób fotkę płyty z widocznym numerem seryjnym.

Edytowane przez apophis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedziany która wersja bios jest obecnie na płycie ? podaj tutaj numer biosu.

Czy wgrałeś sterowniki płyty ? (to niby nie powinno mieć znaczenia, ale...)

//

Różnicy niema żadnej jeżeli chodzi o wydajność bo porty sata3 obecnie dają radę tylko z dyskami SSD... ale to nie powód by mieć np. uszkodzoną płytę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz stary bios ..od tego czasu wyszły aż cztery nowe wersje. Można zrobić updata do przedostatniej wersji, ale nie jest pewne że błąd zniknie.

Dostępne wersje bios masz tutaj...http://www.asus.com/pl/Motherboards/P8Z77V_LX2#support_Download_30. Zakładam że instalowałeś windę 64 bit.

//

Jeżeli masz coś zepsuć to upchaj drugi dysk pod sata2 i daj sobie spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...upchaj drugi dysk pod sata2 i daj sobie spokój." Hmmm... to rozwiązanie bardzo by mi odpowiadało :thumbsup: Tym bardziej że chciałem na urlopie pograć a nie gryźć palce i czekać na kuriera z serwisu jednocześnie zerkając na upływające w kalendarzu dni urlopu. Na dodatek doczytałem o dyskach HDD że i tak połączenie SATA III nic im nie daje. Muszę to przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.