Skocz do zawartości

Mauzoleum


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym pokazać Wam widok, jaki mam po otworzeniu drzwi mojego domu. Na pierwszym planie widać "płot". Jest z lanego betonu, solidnie zbrojony metalowymi prętami. Na powierzchni widać około 1/3 tej konstrukcji, reszta jest pod ziemią. Na dalszym planie widać samo Mauzoleum. Kilka olbrzymich budynków z lanego betonu. Koszt całości opiewa na około 20 mln zł. 

Tak się zastanawiam po co to wszystko? Jak byłem mały (jeszcze za komuny), to w Klubie Rolnika był taki mały pokoik "Izba pamięci", a w nim pamiątki związane z pacyfikacją Michniowa. Teraz potrzeba na te pamiątki, aż takiego budynku? 

 

20170707_074748.jpg

20170707_074721.jpg

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja byłem mały to ku czyjejś pamięci trzymaliśmy zdjęcia albo pamiątki za szklaną witryną w pokoju dziennym. Teraz jak nie zrobisz strony na facebooku to jesteś niedobrym krewnym...

 

Poza tym to wygląda tak:

- Panie Janku, jest kasa na miejsce w urzędzie na pamiątki z tych no, jakichś tam starych czasów.

-No dobra tam w rogu jest miejsce tylko syfu nie zrób. Ale zaraz zaraz! Jest jeszcze niewykorzystana kasa z poprzedniej inwestycji na obrazek matki boskiej na tym skrzyżowaniu. Weź to daj do szkoły by nie syfić urzędu.

-ile zostało?

-2000zł

-Dobra to może są jeszcze otwarte dotacje z unii europejskiej?

-Pani Basiu! Pani sprawdzi czy dotacje są jeszcze!

-Są panie Janku. 50 milionów na cały region.

-O! O! Widzisz!  Jest interes. Mój kuzyn ma firmę budowlaną, zarobi chłopak trochę.

-To się dobrze składa, mój znajomy sprzedaje działkę, to będzie gdzie budować.

-No i widzisz! Pani Basia teraz wyśle majla, napiszemy że historie chcemy upamiętnić, w modzie to jest, dadzą kilka tysięcy.

-No ale co dla nas zostanie?

-No to powiemy że mamy sporo tej historii, i chcemy nasz region rozreklamować. Będzie co rozdzielać.

- A ten twój kuzyn to ma doświadczenie z budowaniem?

-No budował szamba, ma jeszcze sporo betonu, ale powiemy że chcemy do zrobić "dobrze" to zaoszczędzi chłopak... Stryjek też ma trochę zbrojeń z tej budowy mostu więc dogadają się...

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.wikipedia.org/wiki/Michniów

  @smox to zamiast krzyży widocznych na drugim zdjęciu od góry, masz teraz ten schron atomowy?  Z pochodzenia też jestem "scyzorykiem".  To znaczy urodziłem się w kieleckim, dorastałem i wybyłem z tarnobrzeskiego, a teraz jest to świętokrzyskie (kochane zmiany administracyjne). Generalnie tamten rejon bardzo ucierpiał w czasie okupacji. Aktywna działalność oddziałów AK,AL i BCh sprawiła że hitlerowcy swoje żale "wylewali" na ludność cywilną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Chlebczarow napisał:

  @smox to zamiast krzyży widocznych na drugim zdjęciu od góry, masz teraz ten schron atomowy?  

Tak, nie ma już krzyży. Kilkanaście lat temu postawiono nowy budynek Mauzoleum. Elegancko to wszystko zrobili, a na placu w stronę lasu z całej Polski delegacje przywoziły krzyże z wiosek, które podczas wojny ucierpiały podobnie jak Michniów. Cały ten plac zrównano z ziemią i postawiono to betonowe paskudztwo. 

Co do działalności AK, AL i BCh nie chcę się wypowiadać. Mogę powiedzieć tylko to, że opowieści mojego dziadka i innych ludzi pamiętających tamte czasy, znacznie różnią się od tego co podają oficjalne źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, smox napisał:

Mogę powiedzieć tylko to, że opowieści mojego dziadka i innych ludzi pamiętających tamte czasy, znacznie różnią się od tego co podają oficjalne źródła.

Też się dużo nasłuchałem opowiadań babci  (niestety już nieżyjącej) o tamtych czasach i domyślam się o co Ci chodzi. Napisałem tak ogólnie, bo temat zbyt kontrowersyjny żeby go rozwijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.