Skocz do zawartości

Wymiana podzespołów


andrzej75

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam zamiar w końcu podreperować swojego blaszaka i tu powstają moje dwa pytania:

1. Procesor I5 7600K i jaką do niego wybrać płytę główną? Popularna jest MSI Tomahawk. Czy warto ją zakupić? Kwota na płytę to około 600-700zł. Czy gniazdo/a M2 któe będą na owej płycie po podłączeniu dysku w tym formacie pozwoli uzyskać te bardzo duże prędkości odczytu i zapisu, czy obsłuży te NVME - czy to możliwe tylko za pomocą adaptera pcie. I jakie byście proponowali pamięci do tego zestawu DDR4 16GB?  Czy pchać się w I7 7700K jeśli to ma być zestaw na około  3lata?

2. Za ile można że tak powiem uczciwie wystawić następujące podzespoły:Inter Core i7 3820 4x3.60Ghz BOX (LGA2011, 10MB),  Gigabyte GA-X79-UD3, X79, DDR3, RAID, GBLAN, FW, ATX, Core i7,  2xBBR3 8GB 1600Mhz Kingston HyperX Blu XMP,  Intel BXRTS2011AC LGA2011 Core i7.

GPU: Palit GeForce GTX 1070 Super JetStream 8GB GDDR5 (256 Bit)

Edytowane przez andrzej75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andrzej75 byłbym za i7 7700k i płytą z chipsetem z270. (Tomahawk jak najbardziej, ale można znaleźć tańsze, a równie dobre).

2. Jeżeli o dysk chodzi to tak(tylko zwróć uwagę na wysokość dysku(grubość)

3.Moim zdaniem zostałbym przy tym co masz, bo dużej różnicy nie odczujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kazik napisał:

Za nim coś podpowiem to chciałbym wiedzieć (o ile to nie tajemnica) dlaczego sprzęt tylko na 3 lata? 
A co dalej? 

też mnie to trochę zastanawia... jak masz kasę na wymianę sprzętu co 3 lata to nie ma co się zastanawiać nad podzespołami, bierzesz to co najlepsze...

Z komputerami nie jest jak z telefonami, gdzie średnia żywotność telefonu to 2-4 lata, i to nie z powodu oprogramowania ale baterii i uszkodzeń mechanicznych.

 

Cały pic z komputerem polega na tym że to inwestycja: kupujesz przez lata tylko to co wymagane, a nie że co kilka lat musisz wymieniać WSZYSTKO.

Kupujesz to co możesz najlepsze, a potem powoli przez lata zmieniasz części które są już przestarzałe. Ale nawet to nie zmienia faktu że podzespoły komputerów średnio starczają na nawet 5-6 lat.

Sam mam w domu poza laptopem starego kapcia z intel i5 i radeonem R7 z 2013 roku i komputer nawet się nie spoci ruszając nowsze gry... Pic polega na tym by na starcie kupić dobrą płytę i procesor a potem wymieniać z czasem tylko ważne podzespoły: dysk, zasilacz, karta gdy już nie daje rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, sam nie rozumiem tak częstej zmiany sprzętu. Od lat używam procesora AMD Athlon x4, który na początku pracował z Radonem 4850 i 4870. Minęło wiele lat a ja nadal go mam, jednak już z GTX960 (którego ogranicza, wiem) i taki zestaw naprawdę daję radę. Ogrywałem Wiesława 3 w FHD z większością opcji na Uber z fps oscylującym w granicach 40-60.

Po nowym roku planuję jednak kupić nową skrzynkę bez karty graficznej, chyba że ceny się unormują, wtedy wezmę i7 z kartą segmentu 1080. Taki zestaw planuje na przynajmniej 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zbywa mi na finansach tak bardzo by wymieniać wszystko co 3 lata, wydaje się to bynajmniej mi rozsądne jeśli chce się za zmieniane podzespoły dostać  jeszcze jakieś rozsądne pieniądze.

Zestaw który mam kupiłem na potrzeby konwertowania BR do BD5/9 i tu sprawdzał się doskonale. Jednak do rozrywki, a głównie grania lepszy jest 1151 i stąd zamiar zmiany. Nie mogę wymienić jednego podzespołu tylko od ręki komplet, bynajmniej płytę, ram i procek. 

Jeżeli jest tak jak piszecie że różnice będę znikome to się chyba wstrzymam. Korci mnie jeszcze ten format dysku M2 i jego szybkości, ale wolałbym go podpinać pod płytę główną bezpośrednio, a nie za pomocą adaptera.

Edytowane przez andrzej75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten dysk m.2 warto zainwestować. 
Na mojej płycie dysk śmiga ale nie licz na dużą poprawę wydajności w grach. 
Za to poprawa płynności działania systemu jest bardzo zauważalna :) 
Takie porównanie tradycyjnego SSD z moim M.2:
Snap6.thumb.jpg.a0cf8b5fc8876058be7cd162e0502dce.jpg.47cc61630c7f842a40f9df3b046f71aa.jpg  

Nakleiłem na dysk stary radiator i dołożyłem wiatraczek co zmniejszyło temperaturę dysku o 10 stopni
i podniosło odczyt do poziomu 2100 MB/s:) 

20170722_152519.thumb.jpg.917db9d69e884c9e955ca6427f08e5bd.jpg

Polecam te dyski !
  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała notka dla ciekawskich:

Spoiler

 

Ja bym nie skupiał się tak zbytnio na benchmarkach. Benchmarki mają się do rzeczywistości jak ręka do miksera.

Benchmarki testują specyficzne dane w specyficznych warunkach w specyficznym czasie. Nijak ma to się do codziennej pracy.

Wd benchmarków to mój komputer i tani dysk SDD jaki mam jest lata świetlne za murzynami. A w rzeczywistości w normalnych warunkach, trzyma się na równi z nie jednym nowszym komputerem czy dyskiem.

 

 

PS @kazik zasialnie dla tego wiatraczka to miałeś już na płycie czy dałeś go z innego źródła?

Ja akurat nie mam wejścia m2 i tak się zastanawiam jak jest rozłożone dodatkowe zasilanie na takiej płycie...

Edytowane przez Paranoia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Paranoia napisał:

Ja bym nie skupiał się tak zbytnio na benchmarkach. Benchmarki mają się do rzeczywistości jak ręka do miksera.

Benchmarki testują specyficzne dane w specyficznych warunkach w specyficznym czasie. Nijak ma to się do codziennej pracy.

Wd benchmarków to mój komputer i tani dysk SDD jaki mam jest lata świetlne za murzynami. A w rzeczywistości w normalnych warunkach, trzyma się na równi z nie jednym nowszym komputerem czy dyskiem.

Moim zdaniem jeżeli komputer wypada dobrze w benchmarkach, to radzi też sobie w codziennej pracy. Cudów nie ma, kiepskie podzespoły nigdy nie dotrzymają kroku tym z górnej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paranoia napisał:

PS @kazik zasialnie dla tego wiatraczka to miałeś już na płycie czy dałeś go z innego źródła?

Ja akurat nie mam wejścia m2 i tak się zastanawiam jak jest rozłożone dodatkowe zasilanie na takiej płycie...

Kabelki od wiatraczka skróciłem i wpiąłem obok w gniazdo na płycie.
Nie wiem czy o to chodzi ale dysk nie potrzebuje dodatkowego zasilania.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym problem że nie jeden raz benchmarki pokazały że są nic niewarte, i kupno droższego podzespołu który niby bije na głowę inne modele, w realnym świecie daje taką samą wydajność jak tańsze podzespoły.

Fakt że jak różnica w benchmarkach jest bardzo wyraźna, to jest oczywistą oczywistością, że sprzęt jest lepszy, ale jak różnice są na poziomie mniej niż 10%  to sorry, kasa idzie w błoto i kupujesz sprzęt tylko dla marki i lansu. Bo nawet po kilku latach te 10% różnicy nie wzrośnie ci magicznie by zwrócić ci koszty zakupu.

 

Kupno sprzętu to nie zamawianie pizzy, tutaj trzeba dobrze zainwestować pieniądze, bo elektronika traci szybko wartość więc lepiej spędzić dzień czy dwa szukając opinii i realnych testów niż sprawdzać pierwszą lepszą stronę/benchmark i brać tylko to co jest w top10. Bo zazwyczaj zaraz za top10 jest ten sam sprzęt tylko pod inną nazwą albo sztucznie ograniczony(dla przykładu intel i5 6600k i i5 6500 to samo a różnica w cenie gdy kupowałem wynosiła prawie 50euro).

 

@kazik a tak z ciekawości tylko się pytałem :] Bo znając życie wcześniej czy później będą podzespoły pod m2 z dodatkowym chłodzeniem, i się zastanawiałem czy za w czasu producenci się zabezpieczyli. Ale najwidoczniej dadzą to później jako "ficzer" by zachęcić do kupna nowej płyty :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do radiatora miałem jakiś stary radiator z uszkodzonej grafiki. Przeciąłem na pół pomalowałem na czerwono
Do dysku przykleiłem radiator termopadem bo mi po czymś został odpowiedni kawałek. Na to czerwonymi opaskami zaciskowymi bo też jeszcze trochę ich mam przymocowałem wiatrak któremu skróciłem kabelki (14zł).
Koszt niewielki ale 10 stopni C mniej i wyższe osiągi w odczycie są tego warte :) 
@Paranoia co do Benchmarków nie bardzo zwracam na to uwagę. Na przykładzie porównania.
Nie jest tak, że nagle M.2 skoro jest 3 X szybszy to tak samo PC będzie chodził 3X szybciej.
Dam Ci taki przykład. Wcześniej miałem C2D E8400 i dysk SSD przykładowo instalacja starszej wersji ESET
trwała około 3 min teraz około 1,5 min. Itd.. Itd...Chodzi o to, że system działa płynniej i w wielu miejscach szybciej.
W grach np. nie zauważyłem różnicy.. 
I jeszcze na koniec ciekawy artykuł:
Core i7-7700K vs. Core i5-7600K 

http://pclab.pl/art72389.html       

Edytowane przez kazik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kazik a co powiesz na cooler z GTX 660TI od gigabyte? Taka lekka głupawka ;) .  Aczkolwiek pracująć w serwisie komputerowym radiatorów mam na pęczki z demobilu także wraz z ssd wezmę radiator. 

@andrzej75 wystarczy radiator np. ze starej płyty głównej, albo starego coolera amd-fajny bo prostokątny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mnieciu napisał:

@kazik a co powiesz na cooler z GTX 660TI od gigabyte? Taka lekka głupawka ;) .  Aczkolwiek pracująć w serwisie komputerowym radiatorów mam na pęczki z demobilu także wraz z ssd wezmę radiator. 

@andrzej75 wystarczy radiator np. ze starej płyty głównej, albo starego coolera amd-fajny bo prostokątny.

Ja wykorzystałem coś takiego przeciąłem na pół żeby był prostokąt:

1f060ee24e28a2ee885e6b2f9dd0.thumb.jpg.7b8167a42fcc348131a52ae5be925261.jpg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kazik napisał:

Za nim coś podpowiem to chciałbym wiedzieć (o ile to nie tajemnica) dlaczego sprzęt tylko na 3 lata? 
A co dalej? 

Jaki jest sens kupowania sprzętu na dłużej? Za pół roku może wejdzie może wyjść nowe API graficznie i co po karcie za np. 3k która miała odpalić wszystko na ultra przez 3 lata? Teraz nie wiadomo też czy gry pójdą bardziej w poprawną obsługę procesorów wielordzeniowych czy nie. Jeśli tak opłaci się procesor o większej ilości rdzeni a mniejszym taktowaniu (ewentualnie mniejszym IPC) a jak nie to sytuacja odwrotna. Albo skąd wiadomo czy gry zaczną potrzebować więcej niż 16 GB ramu? Jak nie to lepiej wydać kasę na lepszą grafikę albo ram o wyższym taktowaniu. Skąd wiadomo czy AMD albo Intel wyda jeszcze coś ciekawego na aktualną podstawkę? Zresztą procesor w grach ma małe znaczenie bo nie da się tak prosto skalować jakości tego za co odpowiada jak w wypadku grafiki, a konsole które są zazwyczaj głównym targetem posiadają bardzo słabe jednostki. Skąd wiadomo jaka będzie następna seria kart graficznych? Faktycznie skoki wydajnościowe teraz nie są tak duże jak kiedyś a ja z staruszkiem r9 290 ciągle odpalam prawie wszystko na wysokich albo ultra w full hd. Jedyne co chyba faktycznie można kupować długo terminowo to obudowę, zasilacz, ewentualnie chłodzenie wodne (w najgorszym razie do wymiana bloki które nie są aż tak drogie). Do listy może dodałbym jeszcze RAM bo nie wygląda na to że pojawia się nowe standardy oraz dyski magazynowe bo raczej wątpliwe jest skok wydajności HDD albo znacząca obniżka cen SSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.