Jump to content

Aż 16 lat organizm regeneruje się po rzuceniu palenia


Recommended Posts

Nałogowcy są narażeni na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych nawet 16 lat po rzuceniu palenia.

na.jpg

Warto rzucić palenie już dziś

 

Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt odkryli, że ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych spada o 38 proc. w ciągu 5 lat od rzucenia palenia. Naukowcy wykorzystali dane z przełomowego Framingham Heart Study - długoterminowego, wciąż trwającego badania dotyczącego zdrowia układu krążenia, zainicjowanego w 1948 r. Uczeni zyskali cenny wgląd w to, jakie czynniki stylu życia są związane z rozwojem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Było to pierwsze badanie, które łączy upośledzoną funkcję serca i udar mózgu z paleniem, cholesterolem i nadciśnieniem tętniczym. Zespół uczonych przeanalizował wyniki zdrowotne 8687 osób. Okazało się, że ponad 70 proc. zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak atak serca, niewydolność serca czy udar, miało miejsce u osób, które palą co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie od 20 lat.
- Wiemy, że rzucenie palenia jest korzystne, bez względu na to, jak długo ktoś palił, więc nigdy nie jest na to za późno. Odkryliśmy jednak, że organizm regeneruje się po rzuceniu palenia nawet 16 lat - powiedziała Meredith Duncan, członkini zespołu badawczego. 
Naukowcy przekonują, że młode osoby wciąż mogą zregenerować swój organizm, jeżeli odpowiednio wcześnie rzucą palenie.Źródło: https://nt.interia.pl/raporty/raport-medycyna-przyszlosci/medycyna/news-az-16-lat-organizm-regeneruje-sie-po-rzuceniu-palenia,nId,2654944

  • Dodatnia 3
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, OldMan napisał:

Cholercia... a ja dopiero dwa tygodnie nie palę ;) 

Może jakoś te 16 lat - 2 tygodnie wytrzymam :)

Oj tam Oj tam. Nie dajmy się zwariować. Zycie samo w sobie jako proces dynamiczno-adaptacyjny jest niebezpieczne. I zawsze kończy się śmiercią:008:. Znając wynik tego skomplikowanego równania po co sobie odmawiać drobnych przyjemności.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, boberm napisał:

Zycie samo w sobie jako proces dynamiczno-adaptacyjny jest niebezpieczne. I zawsze kończy się śmiercią:008:. Znając wynik tego skomplikowanego równania po co sobie odmawiać drobnych przyjemności.

Drogi @bobermie. Niby tak. Ale z drugiej strony, po co zwiększać ryzyko nagłego skrócenia tegoż żywota. 

Z nikotyny organizm pewnie mi się już oczyścił, ale przez parę lat pracowałem w warunkach "uciążliwych" (bo przecież "szkodliwych" obecnie już nie ma :005:) gdzie nawdychałem się takiej mieszanki różnego świństwa, że i 50 lat nie wystarczy na oczyszczenie organizmu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity