Jump to content

Dzień Zwycięstwa.


kondotier
 Share

Recommended Posts

O ile zdjęcia czerwonej flagi nad Reichstagiem są dobrze znane, to bliższy naszemu sercu obraz polskiej biało-czerwonej, wiszącej na - o chichocie historii - symbolu pruskiej buty, Siegessäule (Kolumnie Zwycięstwa) i dworcu w centrum Berlina jest mało znany. Oto ona.

             Sama kolumna z flagą.                                               Flaga na niej.

kolumna-zwyciestwa-i-polski-zolnierz-19451.png.2874533264fb720d9192e9d6d86c82f0.png    polska-flaga-na-kolumbie-zwyciestwa-w-berlinie-1945.jpg.92468e58f3b7c3eb04c4f2fc2b4e09a9.jpg

Dworzec Tiergarten

polska-flaga-na-tiergartenie-19451.jpg.1cdc084a0c50b87e8f7653c8dc07d425.jpg

 

  • Dodatnia 4
Link to comment
Share on other sites

https://tojuzbylo.pl/wiadomosc/polskie-flagi-nad-berlinem-prawda-czy-mit

image.png.27bb51ec31d3333b6924fa062afa693e.png

Zapytani o incydent w Reichstagu weterani, którzy zawiesili trzy flagi na Kolumnie Zwycięstwa Antoni Jabłoński oraz Ludwik Skokuń nic o takim zajściu nie słyszeli a i flagi na Reichstagu nie widzieli. Antoni Jabłoński twierdzi, że żadnej strzelaniny z Rosjanami nie było, było za to „bratanie się i strzelanie na wiwat”. Prezes Koła Tradycji 1 Dywizji Piechoty Lech Kryłuk także nie wierzy w całą opowieść o strzelaninie z Rosjanami i także twierdzi, że flagi na Reichstagu nasi żołnierze nie zatknęli.

„Były tam utarczki, bo Polacy chcieli zawiesić a Rosjanie się nie zgadzali. Nawet do rękoczynów dochodziło bo to wojna była a chłopaki bitni”

Po krótkiej strzelaninie Polacy zostali rozbrojeni i aresztowani. Tych, którzy przypatrywali się starciu odesłano na tyły z dodatkowym przydziałem jedzenia i wódki i z przykazem milczenia na temat incydentu. Natomiast uczestnicy zajścia mieli być odprowadzeni i rozstrzelani na uboczu. Tak twierdzili świadkowie zajścia odprowadzani pod eskortą z okolic Reichstagu. Egzekucji nikt nie widział lecz świadkowie słyszeli strzały.

Konkluzja: Jak widać historia flagi na Reichstagu po latach stała się swego rodzaju pół legendą  i tak chyba trzeba ją traktować. Jednak pamiętajmy, że w każdej legendzie jest ziarnko prawdy, i coś się pod Reichstagiem na pewno wydarzyło pomiędzy „sojusznikami”

  • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity