Jump to content

Inspiracja czy kradzież?


Recommended Posts

Wyszło na jaw, że znany koncern Kałasznikow, albo został zainspirowany, albo zwyczajnie ukradł wygląd i działanie strzelby z gry.

Tak wygląda strzelba z gry Oceanik, wykorzystana jeszcze przez inne studio.

000DWZ3VJHSLL8D8-C122-F4.jpg

A  tak jej wierna kopia wykonana przez koncern.

Całość afery tutaj: https://www.purepc.pl/kalasznikow-z-zarzutem-bezprawnego-wykorzystania-projektu-broni-z-gry-komputerowej-czy-mp-155-ultima-to-plagiat

  • Dodatnia 4
Link to comment
Share on other sites

Wyszło na jaw, że znany koncern Kałasznikow, albo został zainspirowany, albo zwyczajnie ukradł wygląd i działanie strzelby z gry.
Ziom z tą kradzieżą to chyba lekka przesada. Rosjanie to zdolni "kopiści" ale równie dobrze można by powiedzieć że kałach to kopia StG44 a pepesza to sobowtór fińskiego suomi. Z tego ostatniego co prawda zerżnęli magazynek ale różnice konstrukcyjne są znaczące tak w jednym jak i w drugim przypadku. Nie będę robił tutaj spiny o detale ale gdyby posądzać kogoś o kradzież patentu na podstawie samego wyglądu to zaroiłoby się od pozwów sądowych. Poza tym nic nie napisano o rozwiązaniach konstrukcyjnych zasadzie działania i tym podobnych duperelach. Dla mnie to tylko takie stawianie tezy bez pokrycia coś jak jedna baba drugiej babie.

Link to comment
Share on other sites

@WaTo Ha ha. Mój tytuł, to prowokacyjna zachęta do przeczytania i na dodatek ze znakiem zapytania. Czy to jest inspiracja, czy kradzież, no może plagiat, czytający musi ocenić sam na podstawie załączonego całego artykułu.

Ale skoro studio od gierki rozdmuchuje sprawę, to chyba ma jakieś dowody konkretne. Wygląd zewnętrzny, to też wartość intelektualna, objęta prawem autorskim.

A co dotyczy STG i Kałacha, to mają tylko dwie rzeczy wspólne. Zewnętrzny wygląd i odprowadzanie gazów z lufy na tłok. A to co znajduje się w komorze zamkowej, nie ma nic ze sobą wspólnego. Pierwsza i najważniejsza różnica, to sposób ryglowania. W Kałachu mamy obrót okrągłego zamka, a w STG przekoszenie w pionie prawie kwadratowego. A mechnizmy spustowo-uderzeniowe, to dwie różne bajki, ze wskazaniem na Kałacha. Inaczej byłaby produkowana ta szturm giwera.

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, kondotier napisał:

Czy to jest inspiracja, czy kradzież, no może plagiat, czytający musi ocenić sam na podstawie załączonego całego artykułu.

Ziom ale ja się odniosłem właśnie do tego artykułu.
Cytuję: Mianowicie pół roku temu studio Ward B przygotowując strzelankę pt. Oceanic, miało zawrzeć nieformalną, werbalną umowę z producentem broni Kałasznikow.
I jeszcze: Studio Ward B ostatecznie zaniechało dalszych dochodzeń na drodze sądowej m.in. ze względu na rozmiar rosyjskiego koncernu oraz odległości geograficzne.
Jest to typowe kręcenie gównoburzy żeby jakoś zaistnieć a nie poważny konflikt o prawa autorskie czy patent. Szacun za znajomość konstrukcji broni ale ja też się trochę tym interesuję i znam te różnice.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity