Jump to content

Książki " must read " !


boberm
 Share

Recommended Posts

 Tytuł ciut pompatyczny :-))))Zobaczymy co z tego wyniknie......

Pierwsza z cyklu ksiażek które Boberm pochłonął  , a potem -wcześniej , czy pózniej- ... wraca , i wraca odkrywając nowe znaczenia.

Dylogia Ilion Olimp.

Spoiler

2544870346a38b654682c5303096.jpg.8aed36a912bb33a96f6944bac179a581.jpg

Generalnie sf , ale raczej trudno ją zaszufladkowac , trochę hard sf , troche imaginarium , troche postapo . Kilka przeplatających sie ze sobą watków , pozornie niezwiązanych . Swietna narracja , dialogi i nietuzinkowe postacie - takze ludzkie :-))) .

Polecam. BoberM

  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

@Darrien -  a ja "przebijam"☺️  Berlingiem . Dla lubiących historię , mnogość wątków , ciut mistyki , pełnokrwiste - takze dosłownie-postacie , oraz wartką akcję . Polecam podróz przez Europę , Bliski Wschód  i Lewant  w XIII wieku. Pieszo , konno , statkiem .

obraz_2022-02-23_192406.png.b3bdbbc339dde83810921edf6d07832f.png

  • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

"Mistrz i Małgorzata" - mocna karta :-))))Atutowa!!! Powinienem teraz walnąć o stół "Ulyssesem" Joyce'a - ale go nigdy nie zmęczyłem - rekord to jakieś 100 stron :-)) . Wygrywasz rozdanie. Czy gramy dalej?:-)))))

Link to comment
Share on other sites

No to 'graj muzyko" - jak mawiał niejaki Bonhard . Sapkowski i jego universum Wiedzmina  ( jak ja kocham te krasnoludzkie teksty :-))) ).

 Oraz coś dla powagi.  Harari-"Od Zwierząt do Bogów" - rzecz o kondycji homo sapiens napisana pięknym wyrazistym jezykiem.

  • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od siebie polecam chyba niezbyt znaną, dość krótką książkę o potwornościach wojny w formie rękopisu szaleńca - „Czerwony śmiech Leonida Andriejewa, zwanego "rosyjskim E.A. Poe". Na mnie zrobiła spore wrażenie.

Na stronie Polona można przeczytać za darmo wydanie z 1905 r., (tj. około rok po pierwszym wydaniu książki).
↓ Jest też wersja z odnowionym tłumaczeniem, którą ja czytałam, ale obawiam się, że nie jest już dostępna.

obraz.png  obraz.png

  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

@boberm Mimo powrotu do smutnej mojej roboty, nadciągam wraz z nowymi książkami. Jak mawiał Jakub Wędrowycz: "Nadciąga Conan Barbarzyńca!".

Zbrodnia i Kara -> Do tej powieści zamierzam niebawem powrócić, bo to jedna z lepszych lektur, jakie miałem przyjemność czytać w liceum, a przy okazji to świetny protoplasta kryminałów.

Przypadki Robinsona Crusoe -> Ilekroć czytałem z biblioteki, to zawsze wracała chęć na wyprawę połączoną z elementami survivalu. :)

W Pustyni i w Puszczy -> Na złość politycznym i żeby sprawdzić, czy dalej pojawia się murzyn Kali. ;)

Hm.... "Serce Lodu" -> Jako przykład ile można wrzucić "nawiązań" z gier, literatury i popkultury do powieści, która ma być niezależnym produktem.

Operacja Dzień Wskrzeszenia -> Dobre SF od Andrzeja Pilipiuka z dużą dawką historii.

Droga Cienia, Na Krawędzi Cienia, Poza Cieniem -> Coś na rozluźnienie, takie tam fantasy o zabójcy posługującym się magicznymi zdolnościami.

Shadow Raptors -> Tu nie musze nic pisać. Dobra seria o której opinie mogłeś poczytać tu na forum i na moim blogu. ;)

Legion Nieśmiertelnych -> Coś jak polskie fanfiki jednoosobowe ze Stalkera, ale o klasę lepsze + akcja toczy się w kosmosie.

Uczennica Maga, Gildia Magów, Nowicjuszka, Wielki Mistrz, -> Kobiece fantasy o magach. Nie, to nie poziom Pottera, niedawno odświeżyłem sobie Uczennicę i mam wrażenie, że autorka tworząc postacie magów nadała im sporo kobiecych zwyczajów. 😜 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Witam , witam @Darrien .

 Hm..... eklektyczna lista :-))

/"Zbrodnia i Kara" - ja jestem prosty człowiek i rozterki Raskolnikowa leżą poza moim perymetrem intelektualnych rozterek. Ale faktycznie  - must read ... z wysiłkiem i lekką niestrawnością. 

/Defoe- któż w czasach mojego dzieciństwa nie bawił sie w Robinsona w ogrodzie  dziadków ?😊.....

/Pigmentododatniość w PiP  jest warunkowana rokiem wydania - jak mniemam . W najnowszej wersji - tej która dopiero wyjdzie  :-))))- to Kali będzie ten  superhero!!!

/U Pilipiuka  widac facynację carską Rosją. Moze tęskni , choć nie - teskni to złe słowo - raczej wyobraża sobie niegdysiejszy wiktorianski świat bardziej poukładanym  niz dzisiejsza rzeczywistość? Czytelnie zarysowane strony umowy społecznej . Z przywilejami , ale tez obowiązkami każdej ze stron. W każdym razie Pilipiuka czyta sie przyjemnie , nawet opowiastki z uniwersum Wedrowycza.

Reszta tytułow jest - niestety - raczej nie znana mi osobiście - moze oprócz Canavan,  tyle ze fanem fantasy raczej nie jestem . Z nielicznymi wyjątkami. czasami coś co "młody' czytywał wpadało mi  rece. Jakies smoki wiosny , lata i reszty pór roku. W/w Canavan , i takie tam rózne ....

 

No cóz ... inter arma silent musae...  i powinienem  polecić jako must read - "Taktykę działań lekkiej piechoty w terenie zurbanizowanym" - ale ... niekoniecznie 😜.

Temat na ten tydzień- w temacie historii " Imię Rózy" - U. Eco - i kryminał , i kopalnia wiedzy o historii i ewolucji koscioła jako organizacji.

                                   - w temacie fantasy - J. Butcher - cykl Harry Dresden - urban fantasy ... całkiem no ...:-)))

                                   - w temacie hard SF - Larry Niven - Pierścień - klasyka gatunku 

@Meta - ale znalazłaś staroć :-))) Ale plastycznośc opisów - świetna , nawet mimo lekko archacznej składni....

  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

@boberm Czas na misz-masz przed wyjazdowy na WTF...

Robert Szmidt

Szczury Wrocławia: Chaos, Kraty, Szpital (w nadchodzącym tomie "Dzielnica" mam umrzeć)

Polskie post-apo zombie w realiach komunizmu. Myślę, że Tobie i @kondotierowi przypadło. Cechy szczególne? Zombiaków póki co nie da się zarąbać tradycyjnymi metodami. ;)

Otchłań, Wieża, Riese

Ta trylogia powinna figurować jako sztandar pod tym, jak wyobrażamy sobie ludzkie zachowania w czasach po zagładzie. Tj. szaro, brudno, ponuro, brutalnie.

Rafał Dębski

Kiedy Bóg Zasypia, Jadowity Miecz, Miłość Bogów

Piastowska "trylogia", którą w zasadzie można czytać w dowolnej kolejności, ale warto przeczytać według wydawania, wtedy nie przegapi się wielu smaczków. Aha i zwieńczenie losów Wiłły, można przeczytać w antologii "Nawia".

Serce Teściowej

Zbiór opowiadań autora, który miejscami kpi sobie z klasycznych zagrań w fantastyce. Opowiadania są różne, jedne zabawne, inne filozoficzne, a jeszcze inne mogą się nie spodobać. Moje faworyty to Serce Teściowej, takie, gdzie pojawia się motyw ze Śpiącej Królewny i takie ze smokami. ;)

 

Brandon Mull

Baśniobór i Smocza Straż

Fantastyka dla młodzieży, ale z nutką pedagogiki, więc jak znalazł, jeśli będziesz miał wnuki. ;) Oba tytuły są ze sobą połączone, tworząc dość spójne uniwersum.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity