Skocz do zawartości

KRRiT chce abonamentu za komputer w domu


Rekomendowane odpowiedzi

Abonament radiowo-telewizyjny od dawna budził spore kontrowersje, dyskusja na ten temat ma jednak szanse wejść na nowe wyżyny absurdu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szykuje się do wprowadzenia w życie nowych rozwiązań - konkretnie dwóch projektów nowelizacji ustawy medialnej, które zakładają pobieranie abonamentu nawet, jeśli nie posiadamy telewizora, a mamy... komputer.

Przewodniczący Rady, Jan Dworak, powiedział dziś w radiowej Trójce, że nowe zasady płacenia abonamentu miałyby dotyczyć każdego, kto ma w mieszkaniu energię elektryczną, radio, telewizor lub komputer. Tylko w sytuacji, gdy ktoś nie posiadałby żadnego z tych urządzeń, mógłby wystąpić o zwolnienie z abonamentu.

Dworak przypomniał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, według którego abonament powinien być ściągany. Zauważył też, że za osoby zwolnione z jego płacenia (np. emeryci) powinien płacić budżet (czyli nie-emeryci). Na pocieszenie przewodniczący dodał, że gdyby każdy płacił abonament, ten mógłby być niższy niż obecnie. Oprócz marchewki straszył też kijem - nowelizacja zakłada możliwość zgłaszania osób niepłacących do Krajowego Rejestru Długów.

Zasadność pobierania abonamentu poddawana jest w coraz większą wątpliwość. Komisja Europejska przykładowo twierdzi, że abonament powinien służyć wyłącznie do opłacania kosztów utrzymania misji mediów publicznych. Misyjność TVP realizowana jest jednak najchętniej o 3:20 nad ranem i wyciąganie na nią pieniędzy od ludzi, którzy TVP nie włączają już nawet podczas sylwestra na szopkę noworoczną, to bandytyzm. Opinię w tej sprawie otrzymało już Ministerstwo Kultury, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - ta jednak widać nie tylko nie ma zamiaru odnaleźć się w nowych realiach, ale bez skrępowania szuka nowych sposobów sięgania do kieszeni.

Co innego, gdyby nasze państwowe media realizowały misję publiczną choćby w połowie tak, jak na podstawie Karty Królewskiej robi to brytyjska BBC. Tak jednak nie jest, a Grupa TVP w 2010 roku miała 33-procentowy udział w rynku reklamy telewizyjnej - praktycznie tyle samo, co Grupa TVN i więcej, niż POLSAT. Co więcej, coraz częstszym zjawiskiem jest telewizor bez tradycyjnej anteny, który służy tylko za interfejs kina domowego, komputera lub platformy cyfrowej. Obchodzenie tego problemu poprzez ściąganie abonamentu RTV na podstawie faktu posiadania komputera wydaje się wręcz bezczelnością - a może macie inne zdanie?

Coraz większa paranoja!

Dołączona grafika

Dimatheus

Hej,

Kwestia coraz bardziej bulwersująca. Niedługo w ogóle będą rościć prawo do opłat, z tytuł życia. Skoro żyjesz, to możesz oglądać - więc płać. Nie masz oczu, ale masz uszy - płać, bo możesz słuchać. Jesteś niesłyszący - płać, bo możesz oglądać i czytać z ruchu warg... Brak słów...

A swoją drogą co innego by było, gdyby pieniądze z abonamentu pokrywały naprawdę coś, co jest zgodne z misją telewizji publicznej. Ale pieniądze te przeznaczane są na bzdurne seriale i na niebotyczne premie dla zarządu i dyrekcji. Nie dziwne, że nie starcza na cele statutowe.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wyją mi to z ust.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wielkiej Brytanii posunięto się nawet dalej. Tu abonament należy płacić nie tylko posiadając komputer ale nawet telefon komórkowy. Ale... tylko w przypadku oglądania na nim programów na żywo (np. transmisji meczu, którą właśnie emituje BBC). Wystarczy jednak złożyć oświadczenie, że się takowych transmisji nie ogląda i dają człowiekowi spokój. A ściągalność abonamentu jest tu niesamowita. Potrafią wysłać samochód pelengacyjny pod dom i jakoś namierzyć niezarejestrowane telewizory. Nie mam pojęcia jak to robią ale to działa o czym przekonał się mój znajomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki zgodzę się na takie coś jeżeli będą racjonalnie rozdzielać te pieniądze a nie że,redaktorzy nawet po 30 tyś zarabiają miesięcznie...Mówią że dzięki abonamentowi kupują coraz to nowe produkcję, a w rzeczywistości puszczają jakieś starocie które już 20 razy leciało i ciągle to powtarzają, rozumiem filmy które uznano za kultowe,ale to przesada żeby co roku janosik na tvp 2 leciał.Tak samo jest z serialami,co chwila powstaje jakiś nowy a za chwilę okazuje się że to jest jeszcze gorszy chłam niż jego poprzednik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Naznaczony za abonament są opłacane "przygody ryśka z klanu i jego dzieci" oraz walka z kartonami hanki mostowiak. Uważam, że już dawno powinno się sprywatyzować publiczną telewizję, jestem w stanie zrozumieć że tvn i polsat finansuje takie seriale i różne dziwne produkcje bo to stacje prywatne, ale po tym co serwuje nam tvp naprawdę brakuje słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korn06 nie zapominaj że klan to nie tylko nazwa filmu lecz powiązania rodzinne na planie :) jest tam kilka"aktorek" które wciągnęły tam swoje dzieci,to już powiem szczerze plebanię wolę oglądać.Ten nowy "hit" rezydencja... To ja się pytam co to k***a jest,mi się wydaję że oni to nakręcili jako przestroge jakich seriali nie należy kręcić.A o śmierci Hanki mi nic nie mów bo jak to widziałem to nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać...rozumiem jakiś murek czy dachowanie ale kartony...I tu się pojawia pytanie kto jest głupszy ten co to wymyślił czy ten co w to uwierzył,To już świat według kiepskich ma lepszą fabułę niż M jak miłość którą można opisać tak : "ta dała temu ten jej obiecał ślub lecz ożenił się z tamtą a ta w akcie zemsty niszczy mu życie...." Z resztą szkoda słów na te seriale co w tv lecą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Przyznam ze plebanię i m jak miłość jak mi się nudzi to nieraz oglądnę :D to o klanie wiem bo ostatnio jakoś na to na necie wpadłem a ta cała rezydencja to leciała jak coś robiłem i tak nieraz na nią zerknąłem :D Nie to żebym to nałogowo oglądał,ale wybór w telewizji jest taki jaki jest i nawet na satelicie nie ma co szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Najgorsze jest to że piszczą że TVP bez abonamentu by nie istniało bo by nie miało pieniędzy,oraz to że muszą za coś opłacać dziennikarzy.Według mnie każdy Dziennikarz powinien zarabiać tyle samo bo są dziennikarze co zarabiają 14 tyś a Lis,taka tuba rządowa zarabia co najmniej dwa razy tyle...Ostatnio mówili że Abonament będą na filmy przekazywać...a co się okazuje Bodajże Jan Dworak zamierza wybudować kolejną siedzibę za "marne" 30 milionów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym rysiem to w ogóle przesada, Ludzie niektórzy 7 miesięcy muszą robić a ten lewus w jeden dzień to ma...Rozumiem jakiś Znany aktor to jeszcze tak ale nie takie "gwiazdy" Jak Mroczki i cichopek gdyby nie te serialidła to by co najwyżej mogli w cyrku grać...Tak samo z pracującymi całymi rodzinami, Weźmy na ten przykład klan, ta co ten salon prowadzi jest matką jednej lubiczówny,żona rysia i ta ich najmłodsza córka to tak samo rodzina, ta w tych czarnych włosach co teraz ślini się do tego byłego bankiera też jest córką klientki co gra w klanie,a ile jest tych powiązań rodzinnych o których my nie wiemy...Nie to że oglądam ten serial ale wiem o tym bo Matka moja to ogląda.Najlepsze są reklamy "ukryte" w filmach babcia józefina leci przez całą plebanię żeby powiedzieć "Proszę księda kupiłam ten ulubiony księdza pasztet"a w tęku trzyma pasztety z Profi a ksiądz jej odpowiada "oo super,widzę że można wygrać 10 tysięcy albo samochód,muszę wysłać może mi się poszczęści".A co do zarobków dziennikarzy to według mnie nie powinni tyle zarabiać gdyż są nieobiektywni i liżą tyłek rządowi, a dziennikarz według mnie nie powinien trzymać żadnej strony,co do stacji prywatnych to niech tam zarabiają nawet miliony grunt by to z abonamentu nie szło...Eh i jak zwykle małą książkę napisałem:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.