Skocz do zawartości

Przebudowa systemu


trurl3

Rekomendowane odpowiedzi

Ta niedobra tabela mówi ...Core™ 2 Duo E6700 2.66 ghz / 4mb cache jako największy z CPU x2...można włożyć x4 ale te początkowe były słabe.

1..http://allegro.pl/c2...1979813668.html

//

Jeżeli mamy 500 zł to może wymienić również płytę główną...pojechałby wówczas do 3 ghz..na 1333 bus...

Ciekawostka..co można kupić za 500 zł..http://allegro.pl/asus-p5k-e-wifi-intel-core-2duo-3-00-4gb-ocz-i1982614140.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czyli mniej więcej to, co pisał papachos... czy duża róznica pomiędzy E6700 i Q6700? Bo cenowo to ok 100PLN (E ~350, Q ~450). Płyty na razie nie chciałbym zmieniać, bo nie warto inwestować w tę technologię. Lepiej trochę poczekać i kopić coś nowszego. Ta aukcja która mi pokazałeś trwa jeszcze 5 dni, cena może podskoczyć, ale zakładam że generalnie ten typ procesora nie powinien pójść zbyt wysoko. Mam o czym myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta aukcja która mi pokazałeś trwa jeszcze 5 dni, cena może podskoczyć

..jest ich dość dużo można obserwować kilka, lub dogadać się ze sprzedającym na..kup teraz.

Przypadek pokazał, że chyba mieliście podobne ograniczenie płyt przez rewizję.. :)..bardzo denerwuje mnie ta blokada..i sztucznie ucięte procki..

Plus sytuacji to to, że Papaczos miał procek i wie jak się ma od strony praktycznej..

czy duża róznica pomiędzy E6700 i Q6700?

...

...jeżeli kupić Q 6700 2,66 ghz to na pewno trzeba będzie go podbić, czyli patrzeć trzeba na rewizję G0...wówczas wzrośnie pobór mocy bo to jednak proces tech. 65 nm. sam fabrycznie ma 95 W. Miałem gdzieś materiały na temat podkręcania tych pierwszych Quadów i coś pamiętam, że Q6600 był podatniejszy na OC..to sprawdzę i napiszę tutaj. Problem tylko to płyta..raczej nie wytrzyma większego OC...ale tak 2.8 to już jest coś...te procki osiągają 3,4 GHZ, ale na dobrej płycie. Gigabyte te tanie nie przyjmują dużego OC..słabe sekcje zasilania.

Opinia...uważam, że za tą cenę warto kupić...Q 6700..zaleta 8mb cache..95 W...w grach nowszych będzie lepiej, w starszych gdzie silnik jest pisany inaczej na pewno nie gorzej jak na x2.

//

Alternatywa to E6700..2,66 ghz..dobry potencjał OC..4mb cache..65 W..ale sprawdzony u Papaczos

porównanie..http://benchit.pl/pr...wnanie/usun/204..co prawa testy syntetyczne, ale dają jaki taki obraz sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zastanawiałem się czy warto dawać 30% więcej kasy za Q6700 w stosunku do E6700 - czy polepszenie parametrów sankcjonuje taka dopłatę. Jeśli nie należy się spodziewać 30% lepszych parametrów Q w stos do E to raczej nie warto. A sądząc z tego co piszesz o braku możliwości pójścia w górę z powodu rewizji, to chyba nie warto, bo płyta nie pozwoli na wystarczający OC. Jednym słowem - E6700.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak Trurl...lepiej zatrzymać pieniądze na ewentualny zakup kości RAM jak słusznie radził Papaczos..czy na późniejszy zakup dysku lub karty. Wzrostu 30 % nie będzie na bank, a pierwsze procki x4 intela nie były rewelacją..tutaj dopiero seria 8 / 9 podbiła stawkę w procesie 45 nm. Pomocne może okazać się podbicie E6700 w górę..na 2.9 /3.0 ghz jeżeli płyta pozwoli..przy CPU x2 powinno się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocne może okazać się podbicie E6700 w górę..na 2.9 /3.0 ghz jeżeli płyta pozwoli..przy CPU x2 powinno się udać.

Na pewno pozwoli. Zapomniałem napisać, że ta moja beznadziejna, niekompatybilna i debilna VIA, miała taką użyteczną opcję w biosie - możliwość podniesienia taktowania magistrali do 300MHz. Jak łatwo policzyć, E6700 ma mnożnik 10. Teoretycznie więc mogłem go podkręcić na 3GHz. W praktyce przy ustawieniu magistrali na 300MHz miałem zwiechy, bluescreeny i inne nieprzyjemne anomalie (bez artefaktów niestety ;)). Metodą prób i błędów doszedłem do bezpiecznej wartości - 289MHz. Czyli mój E6700 jechał na 2,89GHz na boxowym chłodzeniu i bez żadnego podbijania napięć. I tak sobie szedł, dopóki go nie sprzedałem, czyli jakieś 3 lata :)

PS: Chłodzenie nie było problemem, bo jak napisał Trurl3, ja też jako rasowy szarpidrut, zawsze... :D. Muszę się jednak przyznać, że na razie, w nowym komputerze mam wszystko pozamykane i czasami ogarnia mnie strach, że coś na mnie ze środka wyskoczy. Ale znając siebie, to już niedługo będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mój E6700 jechał na 2,89GHz na boxowym chłodzeniu i bez żadnego podbijania napięć.

Robiąc OC jest dużym błędem pozostawianie niezmienionych napięć ...dlatego miałeś BSOD i niestabilność systemu. Procesor ten da się łatwo podbić do 3 ghz ...(to tylko 330 mhz extra)...trzeba trochę praktyki.,,podnieść napięcia CPU, RAM, Chipsetu płyty, jeżeli nie wytrzyma obniżyć dzielnik pamięci...

Trurl3 ma chłodzenie na MOSFET więc nie będzie problemu z przegrzaniem, sama chłodnica CPU również to wytrzyma..boxowe chłodzenie intela to kaszana i wstyd bo mogli za pieniądze które żądają zrobić coś normalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc OC jest dużym błędem pozostawianie niezmienionych napięć ...dlatego miałeś BSOD i niestabilność systemu. Procesor ten da się łatwo podbić do 3 ghz ...(to tylko 330 mhz extra)...trzeba trochę praktyki.,,podnieść napięcia CPU, RAM....

No właśnie, praktyki, której nie mam :). Teraz mam Phenom II X4 965 3,4 GHz BE - jak przyjdzie pora, żeby go podkręcać, to na pewno się Ciebie poradzę - tu przynajmniej z pamięciami nie będzie problemu, bo to BE, a wiatrak już mam porządny. Tyle, że na razie nie ma potrzeby, w zupełności wystarcza. Kupiłem go, bo dla mnie 4 jajka są ważne, ze względu na (teraz już wprawdzie rzadkie) latanie w simy - Rise of Flight jest jedną z nielicznych gier korzystających w pełni z 4 rdzeni i naprawdę to czuć na 4 rdzeniowym procku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To potężny zegar i nie ma potrzeby się znęcać ..chyba że jesteś fanem OC i podoba Ci się np cyfra 4 GHZ...zapodaj ostatni Call of Duty .. BF3 ..Crysis2 z patchem na dx11 i paczką tekstur do niego zobaczysz co potrafi.. :). ...procek x4 obciążony do 80% aż miło popatrzeć. Mam Logitech G15 z ekranem LCD jest tam monitor wydajności i mogę kontrolować obciążenia CPU i RAM na bieżąco..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w sobotę ruszam na giełdę na rekonesans. Wole jednak zakup bezpośredni, nawet używanego procesora... Rozejrzę się, bo oferta używanych części jest dość duża na warszawskiej giełdzie komputerowej. Głownym celem będzie E6700, ale i o Q6700 też będę pytał. Poza tym dobrze byłoby wymienić te nieszczęsne 2x520MB chociażby na 2x1GB. Potem zobaczymy. Teraz chciałbym zapytać, w jaki sposób najlepiej ocenić wydajność procesora przed wymiana i po dla porównania. Jeszcze jedna sprawa to jakaś obiektywna metoda na ocenę wydajności dysków - niepokoi mnie ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięci dla ciebie to..DDR2 6400/ 800Mhz.. timingi CL5..te z cl4 będą droższe, a system je obetnie na cl5... Wydajność systemu przed i po łatwo zobaczysz w testach np... 3Dmark..ogólny wynik końcowy się zmieni jak i ten z testów procesora Dyski z reguły są testowane w HDTune (wydajność)..lub narzędziami ze stron poszczególnych marek (każdy ma swoje) można sprawdzić badsektory, błędy itd. Dużo o dyskach na ..www.cdrinfo.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w BIOS-ie opcje 'podkrecania' takżedla pamięci. Czy to może pomóc? Mozna spróbowac podbic taktowanie i napięcie zasilania oraz polepszyc timingi? Jesli chodzi o procesor, w BIOS-ie sa ustawienia dla OC - tzw. automatyczne (predefiniuowane w BIOS-ie) lub ręczne z opcja zmiany częstotliwości FSB. Ale troche nie bardzo rozumiem te ustawienia. Mnoznik p0rocesora, jak to u Intela, jest zablokowany na x7. Potem jest opcja jakiejś wielokrotności ustawiona na 100 w trybie automatycznym. W trybie ręcznym mozna tę wartośc zmieniać od 100 do 800. ???? Jest także opcja dynamicznego dostosowywania sie wykorzydstania procesora do obciążenia podzielona na chyba 5 stopni - od 'marszu' do 'wyścigu'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w BIOS-ie opcje 'podkrecania' takżedla pamięci. Czy to może pomóc? Mozna spróbowac podbic taktowanie i napięcie zasilania oraz polepszyc timingi?

Pamięci ustaw na sztywno tak jak zaleca producent. Nie zawsze to są ustawienia doskonałe dla naszych potrzeb, wiec można się przy pomocy prostego programu pobawić i zobaczyć na jakich ustawieniach będzie lepiej. Najwięcej efektu daje zmiana MHz pamięci, czym więcej MHz tym szybciej odczytują dane. Oczywiście przy zwykłym talerzowym żółwiu i tak ogranicza nas jego transfer.

Ja u siebie ustawiłem tak że pamięci działają wolniej o te 2000MB/s ale za to szybciej dostają się do danych a te 2K przy 18K różnicy nie robi.

A procesor tak samo na początku ustawisz na sztywno to co daje nam producent i po trochu podbijasz zegar FSB dochodząc do granicy na tym napięciu, kontrolując stabilność i temperaturę procesora. Takim sposobem dochodzisz do pewnych ustawień ... Procesor możesz pobić o np. 200MHz i będzie ok ale przy iluś tam już 3MHz będzie robić zwiechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięci ustaw na sztywno tak jak zaleca producent.

Kpuc dobrze mówi...błąd tutaj był taki, że pomieszano kości pod względem CL..a tego należy unikać. Kupując nowe kup cl5 ponieważ te zostaną w pudle...

//

OC zostaw na razie..jak będzie procek to się zobaczy...kilka zdjęć z BIOS wyjaśni sytuację..OC nigdy na fabrycznych profilach bo to pomyłka...jeżeli jest gdzieś pdf z opisem BIOS to zapodaj do wglądu.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do specyfikacji MB

http://www.gigabyte....ga-965p-ds4_10/

a tu link do manuala - eng

http://download.giga...-965p-ds4_e.pdf

Jest tam rozdział dotyczacy BIOS-u. Zwróć uwage na podrozdział MB Intelligent Tweaker(M.I.T.) na str. 45.

U mnie w linijce CPU Host Frequency(Mhz) jest wartość 100 a w linijce Memory Frquency (Mhz) stoi wartośc 800 . No i mnoznik procesora ustawiony sztywno na x7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manual jest dobry przyda się...opisany BIOS a to najważniejsze. Kupuj procek i będziemy kombinować...ostatecznie się spali, nic więcej się nie stanie.. :). // SPD pamięci odczytuje płyta i ustawia je według tego co znajdzie..Ty masz 800 Mhz więc bios ustawił na 800 Mhz. Mnożnik zmienny tylko w procesorach serii BLACK , czyli specjalnych dla fanów OC. W normalnej wersji jest zawsze zablokowany i wynika z zegara wewnętrznego...tutaj 7x 266 = 1862 Mhz. Niestety nie podoba mi się to 100 mhz.. według szyny 1066 procka E6300 powinno być tam 266 mhz nie 100... tak mówi książka. To jest właśnie zegar wewnętrzny ...to wygląda tak jakby było 700 MHZ... Trurl sprawdź w bios z jaką częstotliwością pracuje Twój CPU. Core™ 2 Duo E6300 1.86GHz 2MB Conroe 65nm B2 65W 1066..to ma być ten co jest...płyta dla 1066 deklaruje FSB 266 MHZ.. // Chyba wiem dlaczego... masz włączony C1E..oraz EIST to zrzuca procek przy bezczynności..te opcje powinny być wyłączone bo skoki mnożnika często mogą doprowadzić do uszkodzenia CPU. wyłącz te funkcje i ustaw na sztywno 266 host.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem dlaczego... masz włączony C1E..oraz EIST to zrzuca procek przy bezczynności..te opcje powinny być wyłączone bo skoki mnożnika często mogą doprowadzić do uszkodzenia CPU. wyłącz te funkcje i ustaw na sztywno 266 host.

C1E.. to chyba jest CPU Intelligent Accelerator

EIST - nie wiem co to jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwy to szczegóły ...to funkcje oszczędności energii, jednak było dużo przypadków gdy ciągłe skoki napięcia i mnożnika szybko uszkadzały procesory...fani OC wyłączają to w pierwszej kolejności.. :) C1E...Stan operacyjny procesora, zwany także "HALT" (Enhanced Halt State), stan zatrzymania jednostek wykonawczych procesora. Służy do obniżania zużycia energii przez procesor podczas spoczynku, dzięki obniżaniu napięcia zasilającego. EIST..technologia firmy Intel pozwalająca na dynamiczną zmianę wartości mnożnika i napięcia pracy niektórych procesorów tej firmy. // poprawiłem by było dokładnie wiadomo o co chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro wielki dzień :). Domowy doradca finansowy pozwolił wyasygnować na prezent gwiazdkowy do 1100 PLN. Zobaczymy na co wystarczy... Optymalnie byłoby gdyby starczyło na Q6700, GTX460 i 2 GB RAM... ale obawiam się że nie stykanie. Może gdyby mocno poszukać na Allegro albo w sieci... Ale nic, jutro pierwszy rekonesans na warszawskiej giełdzie :). Niewykluczone, że trzeba będzie się ograniczyć do E6700 i GTX460 z 768 MB pamięci, bo na 1GB nie starczy. A RAM będzie musiał wystarczyć ten co jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba będzie się ograniczyć do E6700 i GTX460 z 768 MB pamięci, bo na 1GB nie starczy. A RAM będzie musiał wystarczyć ten co jest.

Trzeba być twardym a nie miętki :) A tak na poważnie nie kupuj tej obciętej karty z 768MB. Ona oprócz pamięci ma też obcięte potoki itp. jeżeli różnica nie będzie spora to ta z 1GB jeszcze tobie posłuży ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, trochę poczytałem o tym. Piszą że jest ok 10% słabsza od pełnej... Na szczęście te karty dobrze się kręcą, nawet do 25%... Rozejrzę się na giełdzie jakie są możliwości, a potem pogadam z zaprzyjaźnionym sprzedawcą na giełdzie... od lat praktycznie zawsze robię u niego zakupy, więc mam pewne fory i szansę na mały rabat. Poza tym aktualne informacje z rynku są bezcenne.. Może weźmie w rozliczeniu moją 8800GT, bo ma sklep i warsztat gdzie montuje komputery... Zobaczymy. W najgorszym przypadku rozłozy na raty ;) // A toś mi zabił ćwieka... A co byś w takim razie radził? Lubię Gigabyte... Doradź coś. Jestem bardzo otwarty na propozycje. W k każdym przypadku procesor do wymiany, to może faktycznie. W nowym otoczeniu i moja 8800 jeszcze posłuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,że posłuży...mówiłeś o 450 zł...i graliśmy do takiej bramki...teraz 1100 to dużo więcej...poszukamy czegoś zaraz... Jeżeli złożysz nowszy Pc to będzie wydajniejszy, a starszy komplet z płytą można sprzedać i kilka groszy wróci ... Jeżeli masz zaufanie do człowieka to może ci pomóc stworzyć nowy PC i zabierze części w rozliczeniu..albo również podpowie co dobre a co nie.. :).. Pozostaje zasada...nowa płyta używany procek..będzie oszczędniej i kasy zostanie może..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.