Jump to content

Eksplorator Windows przechodzi ciągłe zmiany, zdaje się, że na lepsze


Recommended Posts

Ekipa tworząca system Windows 8 zdała kolejny raport o postępie prac. W ostatnim czasie doszlifowano pod kilkoma względami eksplorator plików w "zwykłym" interfejsie systemu. Wzięto przy tym do serca uwagi użytkowników wersji poglądowej, nawet te dotyczące wstążki.

Dobrą, chociaż może nie ekscytującą wiadomością dla przeciwników nowego interfejsu Eksploratora Windows będzie decyzja o domyślnym ukrywaniu wstążki w nowych oknach programu. Microsoft przeanalizował sposób korzystania z przeglądarki plików przez testerów wydania Developer Preview i stwierdził, że więcej osób rozwijało wstążkę, niż ją zwijało, ale tylko w przypadku wykonywania większej liczby akcji na plikach. Zwykłe przeglądanie będzie ponoć wygodniejsze z większą ilością miejsca na ekranie.

Dołączona grafika

Dodatkowo Microsoft chce zachęcić użytkowników do korzystania ze skrótów klawiaturowych, dlatego po najechaniu kursorem myszy na ikony wstążki w dymkach zostaną pokazane informacje o skrótach.

Dołączona grafika

Na wstążce pojawi się także nowy przycisk umożliwiający stworzenie kafelka przenoszącego do bieżącego folderu na ekranie startowym interfejsu metro.

Dołączona grafika

W menu "Plik" znajdzie się, obok polecenia "Otwórz linię poleceń", pozycja "Otwórz konsolę PowerShell".

Dołączona grafika

Sporo ulepszeń testerzy wersji beta zobaczą podczas kopiowania i przenoszenia plików, nawet między różnymi systemami, a nawet zasobami sieciowymi. Pytania o nadpisanie pliku, potwierdzenia, czy ostrzeżenia o braku wystarczającej ilości miejsca pojawią się na samym początku kopiowania lub przenoszenia. Dodatkowo proces będzie mógł zostać wznowiony po wybudzeniu systemu z hibernacji lub przywróceniu ze stanu wstrzymania, a okno rozwiązywania konfliktów nie uwzględni plików o takiej samej nazwie i czasie modyfikacji.

Dołączona grafika

W Eksploratorze Windowsa 8 pojawią się również drobne, ale przydatne usprawnienia. W końcu zostanie zmienione zachowanie drzewa katalogów wyświetlanego w bocznym panelu, które po rozwinięciu gałęzi nie będzie już wracać na samą górę w przypadku widocznego poziomego paska przewijania. Ponadto miniatury zdjęć wykonanych w orientacji pionowej (informacja o tym zostanie pobrana z tagów EXIF) będą automatycznie obracane i wyświetlane jak należy.

Miniatury pionowych zdjęć w Windows 7...

Dołączona grafika

... i w Windows 8 beta.

Dołączona grafika

Zniknie również ikona dodawana do folderu po jego udostępnieniu i jedynie odpowiednia kolumna w widoku szczegółowym będzie informować o współdzieleniu zasobu. Podobno nakładanie warstwy z ikonką znacznie zmniejszało wydajność eksploratora...

Dołączona grafika

Te wszystkie ulepszenia (i zapewne nie tylko one) pojawią się już w wersji beta Windowsa 8, która powinna dostać się w ręce domorosłych testerów jeszcze w tym miesiącu.

Źródło: Blog Windows 8 Team

Jak ktoś napisał przy monitorze panoramicznym to jak kula u nogi te wstążki. M$ w w Windows 9 przeniesie je na prawy bok(uwaga linuks już tak ma od ...10lat?) i powie że błyszczy, he he

Link to comment
Share on other sites

Osobiście nie mam szczególnego uprzedzenia do Windowsa. Jak sie nie ma , co sie lubi... to trzeba lubić, co sie ma... a jeśli to coś staje sie lepsze, to tylko na plus. Osobiście jestem zadowolony z kierunku, w którym idzie Windows 8, skoro już będę musiał z niego korzystać (niestety, nie dorosłem do jakiegokolwiek Linuxa, nawet tych najnowszych z interfejsem graficznym. W tle zawsze czai się konsola z koniecznościa znajomości setek poleceń). No i już zaczynam 'zbierać' na monitor dotykowy do Win8 :). Niedawno widziałem w sklepie cały komputer zabudowany do monitora dotykowego 22 cale - do Win8 jak znalazł...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.