Jump to content

Trochę pytań od nowego


Czujny
 Share

Recommended Posts

Witam. Do zarejestrowania się tutaj skłoniła mnie chęć zapoznania się (najwyższy czas) z modem NS. Słyszałem o nim dużo dobrego, oglądałem trochę gameplay'ów na YT i generalnie sam "napaliłem" się na połączenie wszystkich części Stalkera w jedną. Grałem we wszystkie części gry po kilka razy, trochę pobiegałem w Stalkerze Online, ale nie próbowałem jeszcze wisienki z tortu, czyli NS. Chciałoby się rzecz "W czym problem, ziomek? Pobierz, zaintaluj i graj." Otóż, problemem jest fakt, iż nigdy nie miałem do czyniena z modami do tej gry, nie bardzo wiem jak je instalować (słyszałem, że NS jest bardzo kapryśna i trudna do "opanowania") i dodatkowo mam też kilka takich dość próżniackich zachcianek, które ewidentnie ktoś musi mi przynajmniej jednym zdaniem wytłumaczyć (da się, spadaj - nie da się, także spadaj ;) ). Warto jeszcze wspomnieć, że jestem komputerowym noobem. Dla mnie szczytem umiejętności jest włożenie płyty do napędu i ręczna instalacja gry. ;) Może po kolei: 1. Link. Ślicznie proszę o linki do moda NS. Najświeższe, do ostatniej, sprawnej wersji. Instrukcja instalacji (taka - for dummies) bardzo mile widziana. 2. Zależy mi też na bezproblemowej polonizacji. Widziałem, że coś tu na forum zdaje się jest. Link + jakaś instrukcja. 3. Kolejna sprawa, wyżej wspomniane próżniackie zachcianki. MIanowicie z jakimi modami, które sprawiają, że grafika jest nieco ładniejsza, tekstury lepsze, a Zona, to Zona z mroczną jesienną pogodą, można połączyć NS? Widziałem na necie kilka filmów, gdzie gra prezentowała się wyśmienicie oraz otrzymałem trochę "suchych" rad w stylu "zainstaluj se Narodnaya Soljanka: DMX 1.3.2 : dkz-02 + S.W.O. 3.1.1 + Atmosfear Blowouts addon + Autumn "cold and alone" texture addon." Za dużo mi to nie pomogło, rzecz jasna. http://www.youtube.com/watch?v=A-tjnw4M-4I&feature=player_embedded http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=VhJ9RfGEu5c http://www.youtube.com/watch?v=I8IUfYx-uCg Te filmiki zrobiły na mnie spore wrażenie i pałam wręcz nachalną chęcią zagrania w to cudo jakim jest NS z innymi modami. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że starzy wyjadacze mogą z dezaprobatą podejść do prośby takiego "noobka" i mając masę lepszych rzeczy do roboty po prostu olać sprawę. Mimo wszystko zaryzykuję i ładnie poproszę o pomoc. Z góry dziękuję wszystkim, którzy choć trochę mi pomogą i jeśli w jakikolwiek sensowny sposób będę mógł się odwdzięczyć, to wystarczy pisać. ;)

 • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Na początku- punkt dla Ciebie za dobry temat. Dobrze, że zadałeś te pytania- warto się trochę przygotować do tego najlepszego moda do SoC. Gdy ja zaczynałem grę w Solę, jeszcze nie było wszystko jasne, ale w 'praniu' udało mi się odkryć, że trzeba grać na polskiej podstawce SoC w wersji 1.004 i koniecznie nie używać minimoda 'autosave'.

Obecnie są dwie wersje Solianki po polsku:

1. Solianka+dopełnienie+2 patche+spol.

2. Solianka+dopełnienie+2 patche+DMX+spol.

Ja polecam zagrać w tą pierwszą wersję. Już bardzo wiele osób, ukończyło Soliankę, więc naprawdę zagrać, zwłaszcza że kilka miesięcy temu ukazała się ostateczna, poprawiona wersja repack.

Pliki Solianki i dopełnienia można pobrać z 'narod':

http://www.stalkerte...nka-na-narodru/

A 2 patche i spol. z pobieralni:

http://www.stalkerte...-z-2008-i-0309/

http://www.stalkerte...-polski-akcent/

Instrukcja instalacji;

http://www.stalkerteam.pl/topic/803-szczegolowa-instrukcja-instalacji-moda-narodnaja-soljanka/

Ten pierwszy filmik co podałeś, to mod graficzny 'Autumn Aurora' autorstwa polskiego modera vandra, który niestety rzadko się tu udziela. Da się go oczywiście zainstalować do Solianki.

Edited by korn06
 • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Co takiego dodaje DMX? Chciałbym też nadmienić, że zależy mi na trudnej rozgrywce, maksymalnie zbliżonej do realizmu. Rzecz jasna, tak trochę z próżności, interesują mnie też dodatkowe mody, które dodają jakieś bzdety w stylu gitara, harmonijka etc etc. Dziękuję wam za odzew na mój post. :thumbsup: PS: Jeszcze tylko rada dla głąba - http://upload.com.ua/browse/753560/27518/ w co mam tu kliknąć, żeby pobrać całość NS?

Link to comment
Share on other sites

Właśnie DMX jest trochę łatwiejszy i wprowadza dużo sprzętu, który jednak jest w większości zbędny. Można w DMX grać na harmonijce i gitarze, ale to takie zbędne bajery, które szybko się nudzą. Tu masz opis: Jednak, zdecydowanie polecam grać w Soliankę z dopełnieniem 14.08. Pobieraj pliki z tego linku, który podałem powyżej, ruska strona 'narod', są tam zawsze sprawdzone i pewne linki- najlepiej jeszcze użyj do pobierania jdownloader.

Edited by korn06
 • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

A ja dodam, że zanim zaczniesz instalować graficzne addony, przemyśl sobie czy twój sprzęt to w ogóle pociągnie. Sama soljanka jest już strasznie paliwożerna. Poza tym NS to nie trzy stalkery w jednym. Owszem, w modzie są zawarte lokacje ze wszystkich części stalkera i jeszcze sporo dodatkowo. Ale lokacje z Zewu Prypeci są dostępne na samym końcu gry i w dodatku puste. Kilka questów na lokacjach z Zewu jest dostępnych w addonie DMX. W NS jest zawarta cała fabuła znana z Cienia Czarnobyla i tak na oko z dziesięć razy tyle całkowicie nowej.

Nie wiem czy to dobry pomysł zaczynać przygodę z modami od NS. Ja raczej na początek sugerowałbym cykl modów Zaurusa, Tajne Ścieżki 2 , Priboi Story. Potem bierz się za Soljankę.

Z addonów graficznych to raczej tylko Autumn Aurora. http://www.stalkerteam.pl/topic/2860-autumn-aurora/ Powinna pasować do wszystkiego.Przy NS chyba instalowało się tylko część, ale nie przysięgnę.

 • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podanie linków. Już elegancko się pobiera. Zatem pozwolę sobie na następną porcję pytań. W jaki sposób DMX ułatwia rozgrywkę? Przyznam, że jestem z tych graczy "gadżeciarzy", którzy lubią mieć możliwośc tachania ze sobą właśnie takich bzdetów jak harmonijka czy gitara, które sprawiają, że dla mnie rozgrywka jest bardziej klimatyczna. Powiedzmy, że stawiam na równi misje czy fabułę z możliwością eksploracji, ot prostego włóczenia sie po strefie i "łykania" klimatu. NS chyba dostarcza go tonami. Czy mógłbym również prosić o odpowiedni link do DMX? Oczywiście pisząc "wszystkie części stalkera" miałem na myśli połączenie lokacji, co już idealnie zaspokaja moje stalkerskie potrzeby. :) Myślę, że jednak dlatego wolałbym mimo wszystko od razu zagłębić się w NS. Na komputer nie narzekam, to dość mocny sprzęt, który nie ma żadnych problemów z dźwiganiem gier. Może dorzuce jeszcze tylko jedno pytanie: czy na Win7 mogą być jakiekolwiek problem z NS? Dziękuję raz jeszcze wszystkim za rady, linki i zainteresowanie. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

DMX jest po prostu łatwiejszy, przeciwników łatwiej zastrzelić, anomalie mniej groźne. Cały temat o DMX i innych modach: http://www.stalkerteam.pl/forum/250-mody-przetlumaczone-na-jezyk-polski/ Oczywiście, z Windows 7 nie ma żadnych problemów, jakiego masz kompa?

 • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Tu masz cały dział o DMX. Z linkami, polonizacjami, poradami, trickami itp.http://www.stalkerteam.pl/forum/241-dmx-mod-134/ Radze go prześledzić. Odnośnie problemów z fabułą możesz korzystać z poradników do czystej NS http://www.stalkerteam.pl/forum/16-poradniki/ Akurat fabuła jest praktycznie ta sama. Zmiany są wręcz kosmetyczne.

Poza tym odnośnie dodawania Autumn Aurora. Chcąc nałożyć tego moda na NS lub DMX nie kopiujesz całej gamedaty a tylko foldery shaders, sounds i textures.

 • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o komputer, to w telegraficznym skrócie: procek i (ileśtam, 5 chyba) 3,00 ghz, 4gb ram, GeForce 9800 GT 2gb, win7 etc etc. Na razie nie miałem ani razu problemów z grami, wydajnością etc etc. Wybacz, że nie podałem specyfikacji bardziej precyzyjnie, troche teraz w biegu robię kilka rzeczy na raz (pracuję, instaluje SoC, zbijam regał i oglądam z żoną Puchatka i Przyjaciół na HBO, tak więc, sam rozumiesz... :thumbsup:)

Link to comment
Share on other sites

Nie szkodzi :) Nie powinieneś mieć problemów. Ale warto jeszcze skorzystać z aplikacji umożliwiającej większy przydział Ramu dla gry. Domyślnie SoC obsługuje tylko 2gb. Do poczytania o tym tu http://www.stalkerteam.pl/topic/269-zelazny-temat-wydajnosci-sprzetu-przy-grze-w-stalker-a/page__hl__%C5%BCelazny+temat poczynając od " Rozwiązanie problemu "Out of memory" w Soljance."

Poza tym nie od rzeczy zdobyć jakiś program który umożliwi przydział większej liczby rdzeni dla exe gry. Na przykład Ashampoo Core Tuner. Ewentualnie w managerze zadań Windowsa ustawić wyższy priorytet dla stalkera. Przyda się i to bardzo.

 • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Witamy na forum...Pisałeś na początku że nie masz doświadczenia z modami...ponieważ miałem przyjemność przejść NS i DMX 1.34 dodam małą uwagę...

Bezwzględnie należy najpierw wykonać podstawę moda w wersji patch 1.004. Inne spostrzeżenia to...

1...komputer nawet najlepszy nie zapewni bezstresowej gry w NS

2..polecam grę czystą bez jakichkolwiek dodatków ponieważ będzie w miarę łatwo udzielić pomocy..większość dodatków kłóci się z modem i powoduje problemy

3..przy instalacji przestrzegać bezwzględnie wszystkich kroków opisanych w instrukcji

4..dmx 1.34 jest troszkę łatwiejszy, jednak bardzo wymagający graficznie dla sprzętu

5..obydwa mody wielu graczy z forum ukończyło i te opinie o wersji beta i niegrywalności NS nie są prawdziwe

6..gra na czystej wersji to również możliwość korzystania z zapisów innych graczy w razie bardzo krytycznych sytuacji

7..sam mod NS nie ma sobie równych ze względu na złożoność i rozległość należy korzystać z poradników fabularnych do NS..odnoszą się również do dmx

8..tego rodzaju mody to całe tygodnie gry i niezastąpiona satysfakcja po ukończeniu

9...po uruchomieniu moda skorzystać z tematu..http://www.stalkerte...ja-silnika-gry/..oraz ...http://www.stalkerteam.pl/topic/269-zelazny-temat-wydajnosci-sprzetu-przy-grze-w-stalker-a/page__hl__żelazny+temat

 • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Ja też wtrącę swoje trzy grosze : - ja na początek polecałbym DMX bo jak wiadomo jest łatwiejszy od soljanki która jest wg mnie strasznie trudna i w DMX gra mi sie z tego powodu o wiele lepiej.Ciągle trzeba sejwować i wczytywac co może skączyc sie nagłymi napadami agresji.W kwestii trudności gry podstawowa wersja - Cień Czarnobyla to spacer po parku. - minusem soljanki jak i dmx jest stabilność i błędy nie są one tak straszne jak piszą na innych forach.Jednak denerwujące są nagłe ale na szczęście nie częste wyloty na pulpit.Zdarzają sie też bugi gdzie np. kwest na przyniesienie granatnika trzeba robić bez sejwowania bo jak sie zrobi zapis to broń najczęsciej wpada w tekstury i nie można znaleźć(no cyba że sie wie w 100 % gdzie jest to wtedy tylko od autosave) Mod jest u niektórych bardzo stabilny a u innych wręcz przeciwnie - taki jego kaprys.Wiadomo na słabym kompie wyloty bedą o wiele częstrze bo pamięć nie wyrabia i co chwile pulit (ja tak miałem na starym sprzęcie) - Fabuła jest ogromna i bardzo fajna.Pod tym względem nie ma sie do czego przyczepic. - DMX dodaje nowe bronie,zmienia też właściwości starych ogólnie jest lepszy balans uzbrojenia,poprawia grafikę, i dodaje możliwość pojeżdzenia autami(największy smaczek chyba :D). - jak pisał już malakas : Instalować sciśle trzymajac się instrukcji bo jeden maly bład ...i wszystko może paść - Do gry w moda wymagana duża cierpliwość :D To by było na tyle :P

 • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Ok. Jak do tej pory wszystko wykonane wg punktów.

- Zainstalowany SoC

- patch 1.0004

- instalacja NS

- wrzucenie dopełnienia

- wrzucone oba patche

- spolszczenie

...i teraz "7. Podmiana xrGame.dll w katalogu bin ...(wklejamy do kat. bin gry i potwierdzamy zmiany)"

Podmiana skąd? W ściągnietych plikach tego nie widzę.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki. Wszystkie punkty wykonane. Linia w fsgame.ltx zmieniona.

Czy to jest koniecznie?

"Jeżeli mamy polską wersję gry Stalker Soc... pliki tekst tworzą się automatycznie....

W przypadku polskiej podstawki moda tworzenie katalogu ..text..nie jest konieczne.

W katalogu gamedata/config/localization .. zmieniemy w drugiej linijce z.. "rus, eng ..inne"... na pol, by pierwsze linijki wyglądały tak:

[string_table]

language = pol

font_prefix = ;_cent ;_west

W katalogu gamedata/config/text ...tworzymy katalog ..pol..i kopiujemy tam zawartość katalogu rus (mają być tam dwa foldery... pol i rus)"

Link to comment
Share on other sites

Nie jest konieczne..sprawdź, czy mod ruszył i to wszystko...Jeżeli mod ruszył to powinno być OK...Resztę pytań kieruj do działu Problemy techniczne, lub fabularne ..zawsze ktoś pomoże. Jeszcze mała rada..przed przystąpieniem do gry poczytaj trochę kawałek przewodnika Soljanki i uważnie czytaj dialogi w grze.

Link to comment
Share on other sites

No, panowie. Każdemu należy się skrzynka browara. :) Wszystko chodzi jak ta lala. :thumbsup: Na razie obadam bez dodatków w postaci Autumn Aurora i DMX. Jeśli wszystko będzie chodziło bez wysypek, to spróbuję podpiąć te dwa mody. Dziękuję wszystkim za pomoc. :smile:

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Czołem. Mamy początek sierpnia, a ja dopiero wyłączyłem mózgozwęglacz. Przy takim tempie gry, przejście Soljanki chyba zajmie mi ze dwa lata. ;) Jak do tej pory gra mi się wręcz wybornie i faktycznie potwierdzam opinie wielu innych graczy, że NS, to chyba najlepszy mod fabularny do Stalkera jaki kiedykolwiek wyszedł. Chciałbym się upewnić czy bezproblemowo mogę teraz wrzucić na Solę moda Autumn Aurora? Trochę już znudziła mi się ta letnia pogoda.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity