Skocz do zawartości

Dysk zewnętrzny


Pure

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym się poradzić ekspertów w dziedzinie HDD, a konkretniej chciałbym zakupić dysk zewnętrzny głównie jako magazyn danych lub ewentualnie pomoc przy starym dysku. Cena to tak do około 300zł. Przede wszystkim chodzi mi o żywotność takiego dysku, żeby nie rozłożył kopyt po roku tylko starczył na bardzo długo przy normalnym użytkowaniu. Miałem wcześniej Verbatim do których się strasznie zraziłem, bo z dnia na dzień przestał działać od tak. Do dziś nie wiem co się stało i nikt nie potrafi stwierdzić co mu jest, wydaje tylko z siebie dźwięk (parę piknięć) po podłączeniu i koniec. Niby jest sygnał charakterystycznego podłączenia pod usb, ale komputer go nie widzi. Sprawdzałem na innym sprzęcie i nic, bezpośrednie podłączenie go pod SATA też nic nie dało więc wydaje mi się że to usterka mechaniczna ale co było przyczyną to nie wiem. Czy wysyłanie plików z dysku za pomocą p2p, które idą bezpośrednio z niego, bardziej go "męczy" przez co może paść szybciej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nikt nigdy nie da Ci gwarancji ile dysk podziała bo są to jedne z bardziej zawodnych elementów w komputerach. Szczególnie że to dysk zewnętrzny a więc jest bardziej narażony podczas pracy jak i spoczynku na uszkodzenia mechaniczne - jednak najbardziej niebezpieczne są wstrząsy podczas pracy. Na podstawie tego: https://www.dobreprogramy.pl/Prawda-o-niezawodnosci-dyskow-twardych-obnazona-wiele-zalezy-od-marki,News,51725.html odradzam Seagaty. Verbatim z tego co wiem nie produkuje dysków, produkuje tylko obudowy gdzie włożony są inne dyski. Polecam szukać dysku z długą gwarancją - z 3 letnią znajdziesz bez problemów. Druga opcja to kupić dysk z długą gwarancją dobrej firmy a kieszeń osobno - jedną w sumie już masz. Wysyłanie plików przez p2p powoduje na pewno pracę dysku ale myślę że nikt nie powie ile skraca to żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą obudową Verbatim to w sumie prawda, bo jak otwierałem go żeby podłączyć pod Sata to w środku była nalepka z Seagate numer seryjny etc. Nie miałem o tym pojęcia aż do jego otwarcia. Też się naczytałem sporo negatywnych opinii o seagate, oraz WD. A czy jakieś konkretne firmy/modele dysków byś polecił, oprócz gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WD jest jak najbardziej zaufaną markę. Mam dyski po prawie 10 lat i działają nieraz lepiej od SG. Posiadam dysk zewnętrzny samsunga(model podam później-nie ma mnie w domu), ale mam go za krótko żeby coś powiedzieć.

 

A powiedz mi czy ten dysk był non stop podpięty pod kompa, albo pracował długie godziny? Jeżeli tak to typuję WD gold albo WD red.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mnieciu: Na jakiej podstawie twierdzisz że jest najbardziej zaufaną marką? Jedyne znane testy które znam podałem w linku. Japońskie dyski wypadają lepiej.

Ja miałem dwa dyski Seagate - jeden działa ponad 7 lat drugi padł po 3 nie jest to żadne rzetelne źródło informacji.

Trzymanym się faktów chyba że masz lepsze. Gdybym miał polecić konkretną markę polecę HGST i Toshibę. Co prawda właścicielem HGST jest teraz Western Digital ale dyski są projektowane przez różne zespoły. Problem z HGST jest taki że są dość drogie, zostaje Toshiba.

drive-stats-2016-q1-failure-by-mfg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mnieciu napisał:

A powiedz mi czy ten dysk był non stop podpięty pod kompa, albo pracował długie godziny? Jeżeli tak to typuję WD gold albo WD red.

Tak dysk praktycznie ciągle był podłączony, ponieważ wymieniałem nim pliki za pomocą p2p, dlatego też stąd było moje pytanie wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk Seagate 160 GB służył mi 13 lat (prawie 4 lata ciągłej pracy), natomiast WD 500 GB (niebieski) padł po 4 latach użytkowania. To wszystko kwestia przypadku i szczęścia. Teoretycznie kiepski dysk może działać lata, a zachwalany może paść bardzo szybko.

Całkowicie podpisuję się pod słowami @portalsa.

12 godzin temu, portals napisał:

Myślę że nikt nigdy nie da Ci gwarancji ile dysk podziała bo są to jedne z bardziej zawodnych elementów w komputerach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.05.2017 o 12:17, portals napisał:

@Mnieciu: z tego co przedstawiłem wynika że inny marką można ufać bardziej a jak się trzyma coś ważnego to żadnej nie można ufać.

Dysk twardy jak każde urządzenie może się popsuć. Są mniej i bardziej awaryjne marki. Jednak jeśli chodzi o HDD tradycyjne jest tragedia. Sprytnie zrobił Samsung i sprzedał swoje fabryki tradycyjnych dysków firmie Seagate wietrząc koniec lub wyeksploatowanie na maxa tej formy zapisu. 
Mam wcześniejsze dyski w sumie cztery Samsunga. System 250GB M.2+(magazyny)HDD 500GB+750GB+zew 1TB 

POLECAM TAKI ZAKUP:

http://allegro.pl/samsung-m3-1tb-dysk-usb-2-5-gwar-4-5r-i6803927883.html#thumb/4

Mam i dwie moje córki takie dyski od około 2,5 roku żadnych problemów.
Co ciekawe w tej aukcji są papiery i rozszerzona gwarancja. 

A tak przy okazji jakiś czas temu trafił w moje łapki przenośny dysk 1TB WD My Passport.
Mój zięć miał na nim potrzebne dane ale podczas pobytu w PL pewnego dnia dysk nie chciał mu przyjąć ustalonego i niezmienianego hasła. Na miejscu kupił inny dysk a ten zostawił mi do ogarnięcia jako powierzchnia magazynowa albo do utylizacji. Więc jeśli chodzi o moje zdanie obecnie nie ma pewniaków ale ten dysk z allegro gdybym potrzebował to jak najbardziej :)   
      
   

Edytowane przez kazik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmyślałem żeby kupić WD My Passport Ultra 1TB, i w sumie racja z tym że nie ma jakichś konkretnych dysków które byłyby bezawaryjne. Jeden model może się okazać długo żywotny a ten sam z innej partii może paść po paru miechach. Nie wiem na który się zdecydować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Pure napisał:

Właśnie rozmyślałem żeby kupić WD My Passport Ultra 1TB, i w sumie racja z tym że nie ma jakichś konkretnych dysków które byłyby bezawaryjne. Jeden model może się okazać długo żywotny a ten sam z innej partii może paść po paru miechach. Nie wiem na który się zdecydować

Dlatego zwracałem Twoja uwagę na rynek wtórny.
Ten Samsung:
http://allegro.pl/samsung-m3-1tb-dysk-usb-2-5-gwar-4-5r-i6803927883.html#thumb/4
Plusy wymieniłem Ci wyżej i sam przyznałeś, że masz taki dysk więc nie wiem o co chodzi...
Ale diecezja należy do Ciebie :)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.