Jump to content

Czerwony Las, Radar itp


FairFight
 Share

Recommended Posts

Witam,

Mam pewne pytanie, jako że nie grałem w SoC już od lat, pare rzeczy mi umknęło. Mowa o standardowych Cieniu Czarnobyla, bez żadnych modów.

Czy Radar to oddzielna lokacja od Czerwonego Lasu? Szukałem trochę info o tym i na innych wikiach informacje są sprzeczne, na jednym w ogóle nie ma tej lokacji, w innych jest. Jedni mówią, że to normalna lokacja, do której trzeba przejść, jeszcze inni, że jest to tylko podlokacja. Jak więc jest?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Jak wcześniej czytałeś, lub nie, lokacja Rudy Las zwana też Czerwonym Lasem jest zawsze osobną lokacją ze względu na swój unikalny charakter.

na n/w fotkach widać m.in. wejścia/wyjścia z lokacji i drzewostan od którego wzięto nazwę do w/w lokacji:

610368921.jpg

54106229777814234783.jpg

Edited by vidkunsen
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o standardowego Stalkera Cień Czarnobyla, to nie ma oddzielnej lokacji Czerwony Las. Czerwonym Lasem nazywany jest las na Radarze. 

Jako oddzielna lokacja Czerwony Las pojawia się w Stalkerze Czyste Niebo.

 

  • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Dobrze, a zatem lokacja na mapie w moim załączniku to radar? Tak się nazywa? Bo mi się wydaje, że nazwa tej lokacji to także czerwony las (mózgozwęglacz). Ma ktoś screena z PDA tej lokacji, na mapie powinna być widoczna nazwa tego obszaru. Wprawdzie w plikach gry figuruje nazwa RADAR, ale jest to nazywane czerwonym lasem w dialogach.

Radar01.jpg

Edited by FairFight
Link to comment
Share on other sites

@FairFight  Tak, ta lokacja w podstawce nosi ogólną nazwę Radar, choć nie wiadomo dlaczego, bo żadnych radarów tam nie ma. Najważniejszym elementem tej lokacji są anteny wysyłające promieniowanie niszczące komórki mózgu. To Mózgozwęglacz. Nazwa nieodpowiednia do skutków tego promieniowania. Biorąc jego rosyjską nazwę, powinien to być to Wypalacz mózgów. Ja bym go nazwał jeszcze inaczej, Pozbawiacz Świadomości czy coś podobnego.

Ten las w dolnej lewej części lokacji, to w podstawce Czerwony Las. Również błędnie przetłumaczony. Powinien być raczej Rdzawym Lasem.

Są też akronimy, w ogóle nie przetłumaczone. Np. ATP na Kordonie. Pozostawiono oryginalne liternictwo z języka rosyjskiego.

Ale to błędne nazewnictwo nie miało znaczenia tak długo, dopóki nie pojawiły się mody wykorzystujące lokacje z wszystkich podstawek równocześnie, jak i bildowskie. Nazwy różnych miejsc z różnych lokacji zaczęły się pokrywać. Tu muszę odejść od Cienia Czarnobyla i ruszyć Czyste Niebo. W nim też w podstawce błędnie przetłumaczono nazwę lasu na czerwony, zamiast zgodnie z oryginałem na Rudy.  I tak w modach pojawiły się dwa Czerwone Lasy na różnych lokacjach.

Bildowska lokacja ATP, to też nieprzetłumaczony akronim. I znów mamy dwa ATP, jakże dalekie od siebie. Piszę to dlatego, bo dostałem od gracza pytanie, dlaczego przy ATP na Kordonie nie pojawia mu się kwestowy NPC. A miał na niego czekać, na tej bildowskiej lokacji ATP.

Robiąc tłumaczenia, staramy się takie lapsusy eliminować, ale jest ciekawa rzecz. Niektórzy z graczy robią nam z tego powodu zarzuty, że dajemy nazwy niezgodne z podstawkami. Bo on się przyzwyczaił do nich i nie liczy się fakt uporządkowania nazewnictwa.

Ale też są sytuacje, że autor moda znanej lokacji nadaje trochę inny wygląd i nową nazwę. I co wtedy?

Na przykład powołam ogołocony z drzew Rudy Las w Wietrze Czasu. Czy to nadal jest Rudy Las?

Ale nazewnictwo w podstawkach i modach, to temat rzeka.

 

  • Dodatnia 3
Link to comment
Share on other sites

Ta lokacja z rosyjskiego się zwie (fonetycznie) "wyżygatiel muzgow" - Wyżygiwacz Mózgów.

add. pkt. 2 i 2a - czasem jest to wejście do laboratorium a czasem teleport na inną lokację (w zależności od modów).

Nazwa "Anteny" jest pochodna od stacji zagłuszającej "Łuk" - "Duga".

 

Radar01.thumb.jpg.17b02f5eb2b809d678934725ca92991b.jpg

Edited by vidkunsen
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, kondotier napisał:

Ale nazewnictwo w podstawkach i modach, to temat rzeka.

Tak, zgadzam się z @kondotierem. Teraz tak, dystrybutorem w Polsce Cienia Czarnobyla i Czystego Nieba był CD Projekt. Wydawcą Zewu Prypeci - Cenega. Zatrudnieni przez nich profesjonalni tłumacze przetłumaczyli dostarczone im teksty, wzięli pieniądze i tyle. Nie wnikam, czy zrobili to dobrze. Ważne, by się tego trzymać. NIE MOŻNA ZMIENIAĆ użytych przez nich nazw, bo wkradnie się bałagan. Jest takie żołnierskie porzekadło: „ch..., ale jednakowo”. Świetnie pasuje to też do Stalkera:)

  • Dodatnia 3
Link to comment
Share on other sites

Jedyne o co mi się rozchodziło, to czy grając w normalnego, niezamodowanego Stalker Cień Czarnobyla, przechodzimy przez lokację o nazwie RADAR. Bo po prostu wyleciało mi to z głowy :) A jako że o niej zapomniałem, to nie było jej na wiki :| Powiedziałbym, że to spore przeoczenie. 

Temat można już zamknąć.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Możesz, ale powinieneś przejść - bo nic nie musisz, możesz - bo tak wygląda ścieżka fabularna: radar - laboratorium - wajcha wyłączająca anteny - teraz masz ty i nie tylko ty otwartą drogę do Prypeci - miasto nie myl z rzeką - z której idziesz a/ do spełniacza życzeń, b/ do laboratorium  w sarkofagu (są 2 wejścia) via hotel w Prypeci - dekoder - by ! nie przystąpić do ekipy zwanej: Świadomość Zero fonetycznie: "Osoznanie"!.

W skrócie: zaliczasz laboratoria - misje od Barmana z Baru - Ciemna Dolina, Jantar/Bursztyn, a teraz na Radarze.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity