Jump to content

Grafika w grach.


smox
 Share

Recommended Posts

Od dawna gram w gry. Poziom grafiki ustawiałem taki, na jaki pozwalał mi posiadany komputer. Zazwyczaj były to niskie ustawienia w porywach średnie. Wychodziłem z założenia (jak wielu z kiepskimi kompami), że grafika nie jest najważniejsza, liczy się fabuła. Na moim aktualnym kompie mogę pozwolić sobie na więcej, i chociaż dalej uważam, że - grafika nie jest najważniejsza, liczy się fabuła, to dodam, że grafika też się liczy. O wiele przyjemniej gra się w grę, która ładnie wygląda.

Teraz o dźwięku, który też często bywa bagatelizowany. Do tej pory używałem tanich nausznych słuchawek Philipsa. Wydawało mi się, że jest ok. Jednak, gdy kupiłem słuchawki SUPERLUX hd681 (~ 90 zł, więc nic nadzwyczajnego) zobaczyłem, a raczej usłyszałem jak przepaść dzieli te słuchawki. Nie zdawałem sobie sprawy, że w Stalkerze jest tyle różnych dźwięków. Szok.

 

  • Dodatnia 6
Link to comment
Share on other sites

Fakt fabuła bezsprzecznie jest najważniejsza (nawet najładniejsza gra  bez niej to tylko zlepek obrazków), ale gra z dobra fabułą i dobrą grafiką to już czysta przyjemność. Najlepszym przykładem będzie stalker z dodatkami graficznymi.

Co do dźwięku to wiadomo, czym lepsza jakość tym lepsze wrażenia z rozgrywki. Ostatnio dorwałem słuchawki Logitecha G933 Artemis Spektrum i po prostu wgniotło mnie w fotel, używałem wcześniej Creative 3D Tactic Alpha i byłem z nich całkiem zadowolony, jednak po przesiadce na Logitecha poziom jakości dźwięku skoczył bardzo wysoko.

  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Owszem, grafika to rzecz istotna i miło się gra z dobrą grafiką. Ale jest jedno ale. Grafika dla stalkera musiałaby być zrobiona na nowo od podstaw. To z czym w modach się potykamy, do dokładanie do istniejącej nowych elementów. Dodawanie obiektów takich jak budynki, nowe pieczary czy ziemianki dostepne z powierzchni są dużą atrakcją. Ale dodawana roślinność potrafi wszystko zepsuć. Oryginalne suchodrzewy z podstawek czy buildów zostają przemieszane z wiosenno-letnimi pełnolistnymi, tworząc coś na kształt ni pies, ni wydra. A ich ilość skutecznie psuje zamiar poprawienia tekstur, bo widzimy na ekranie tylko liście, ale wielkości łopianowych. My nic nie widzimy, ale NPCe za to widzą wspaniale. FPSy lecą na łeb, na szyje, wentylatory w kompie na full obrotach.

Co zaś dotyczy odsłuchu dźwięków. Dodawana dynamiczna, uchobijna muzyka skutecznie elimunuje inne dźwięki z gier. Nie pomogą nawet najlepsze słuchawki, kiedy dźwięki istotne dla gry, jak sapanie pijawek, kroki NPCów, są nią całkowicie zagłuszone.

W jednym z modów zagrałem z całkowicie usuniętą muzyką. To był rarytas dźwiękowy. Tylko dźwięki takie, jakie by się w Strefie faktycznie pojawiły. Radio grało tylko u handlarzy, ale i jego można było wyłączać.

  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Niedokładnie o to chodziło mi @kondotier z tą grafiką. Miałem na myśli raczej to, że grając na minimalnych lub niskich ustawieniach do tego w małej rozdzielczości, żadna gra grafiką nie powala. Skupiając się na Stalkerze, to nawet SoC bez żadnych modów wygląda zupełnie inaczej na minimalnych i maksymalnych ustawieniach. I różnica jest znaczna. Trzeba tylko mieć odpowiedniego kompa, który "uciągnie" grę na max. ustawieniach.

Taka sama sytuacja jest z dźwiękiem. W słuchawkach za kilka złoty też słychać, pytanie tylko jaka jest jakość tego dżwięku?  

SoC na minimalnych ustawieniach w rozdzielczości 800x600 (Na screenie wygląda znacznie lepiej niż w grze, dziwne)

ss_jarek_08-03-18_12-35-40_(l01_escape).jpg.0b201d5ba6f8eca91fe225721c3adf54.jpg

SoC na maksymalnych ustawieniach w rozdzielczości 1920x1080

ss_jarek_08-03-18_12-37-31_(l01_escape).thumb.jpg.8d1c4765176cce5271623cb133d5bf06.jpg

To tyle na moim kompie. Jeżeli jednak ktoś ma lepszy monitor niż 60hz np. 144hz, to pewnie będzie jeszcze lepiej:)

Link to comment
Share on other sites

Grafika i udźwiękowienie jest bardzo ważne, ale to gameplay i fabuła jest najważniejsza.

Ta gra ma to wszystko (poza tym że fabuła jest krótka, ale to nie problem bo jest multiplayer na tysiące godzin). No i ostatnio była za 30zł na Originie.

Ustawienia maksymalne z wyłączonym HUD'em: (4k 60 fps)

Ustawienia minimalne, skala rozdzielczości 25% (FHD 60 fps)

 

  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity