Skocz do zawartości

Gordon Freeman


Agrael

Rekomendowane odpowiedzi

freeman_cover_st.jpg

Gordon Freeman to martwa postać występująca w S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla i jednocześnie nawiązanie do serii gier Half-Life.

  • Biografia: 

Naukowiec i ekspert od spraw anomalnych. Pracował w Ameryce przy tajnych projektach rządowych. Od pewnego czasu uważany za zaginionego. 

12 stycznia 2012 r. jego przełożeni w związku z odniesieniem przez niego sukcesów podczas wykonywania kilku zadań związanych z „Black Mesa” i rosyjskim miastem wysyłają Freemana do Strefy Wykluczenia - najprawdopodobniej w celu zebrania informacji o tym miejscu. Do 20 marca udało mu się przemknąć przez perymetr, gdzie był zaskoczony brakiem niedźwiedzi i słabym rozeznaniem, gdyż został zmuszony sprzedać swój łom w zamian za puszkę z mięsem. 

26 kwietnia starając się przeczekać za radą Barmana emisję, skrył się w tunelu na Dziczy, wcześniej przeganiając z tego miejsca szczury. Finalnie stało się ono jego grobem. 

  • W grze: 

Od samego początku gry postać ta jest martwa i znajduje się na Dzikim Terytorium, niedaleko zestrzelonego śmigłowca w tunelu z dużym skupiskiem anomalii elektra. Nie ma żadnych zadań z nim związanych. Podczas przeszukiwania jego zwłok można znaleźć pistolet Black Kite oraz wejść w posiadanie informacji w PDA, które rzucą nieco światła na historię owej postaci. 

G.Freeman.jpg
Model Freemana w Cieniu Czarnobyla.

Wpisy Freemana w PDA:

12.01.2012
Szlag by trafił moich szefów... nie dadzą spokoju staremu człowiekowi. Najpierw Black Mesa, potem jakieś dziwne miasto w Rosji. A teraz wysyłają biednego Gordona na niekończące się ukraińskie równiny. Weź łom i baw się dobrze.

20.03.2012
Dotarłem do Zony. Czy tutaj naprawdę nie ma niedźwiedzi? To z czym niby mam walczyć? Nie mam tu zbyt dobrego rozeznania. Musiałem oddać swój łom za puszkę mięsa.

26.04.2012
Rozpoczęło się zwarcie. Barman poradził mi się schować i nie ruszać z miejsca. Wygoniłem szczury z jakiegoś opuszczonego tunelu. Mam nadzieję, że uda mi się tu przeczekać.

Gordon Freeman mógł zginąć wskutek emisji bądź też paść ofiarą pijawki, która zamieszkiwała ten sam tunel. Nie jest to jednak pewna teoria, gdyż mutant może pojawić się dopiero po śmierci naukowca. 

  • Ciekawostki:

Postać jest oczywistym nawiązaniem do serii gier Half-Life, której protagonistą jest rzecz jasna Gordon Freeman. Kilka dodatkowych wzmianek:

  1. Łom, czyli broń Freemana, który jest symbolem uniwersum H-L.
  2. Dziwne miasto w Rosji - najprawdopodobniej chodzi o Miasto 17 i jednocześnie jedną z głównych lokacji w drugiej odsłonie Half-Life będącą kolektywnym ujęciem miast w Europie Wschodniej. Jego koncepcja opiera się na bułgarskiej stolicy Sofia z dodatkowymi elementami z wielu miast E. Wschodniej jak Budapeszt, Belgrad, Petersburg i inne. a kanoniczna wersja znajduje się gdzieś we wschodniej części kontynentu europejskiego.
  3. Messa (w ros. wersji językowej) - przekręcona nazwa Black Mesy, kluczowej organizacji w H-L.
     

We wcześniejszych buildach model Gordona Freemana był wykorzystywany przez losowych stalkerów.

Ikona Freemana.jpg

W kompilacji 2232 gracz mógł spotkać inną postać o takim samym wyglądzie na Wysypisku, w tunelu za zajezdnią. Zlecała ona zadanie polegające na zlikwidowaniu grupy bandytów strzegących przejścia do Instytutu Naukowo-Badawczego Agroprom. Po jego realizacji Striełok odpowie zleceniodawcy:

Nie kaszl i nie włócz się nocą po Zonie przy pełni księżyca, gdy królują siły Zła. 

Jest to nawiązanie do książki Arthura Conana Doyle'a o Sherlocku Holmesie - „Pies Baskerville'ów”. 

  • Powiązane zadania: 

Icon_SoC_icon_find_item.jpg  Znajdź broń obcokrajowca
  Ciekawe zadanie. Swoją drogą, ten cudzoziemiec ma znajome imię... Tylko skąd się wzięło? 

Jest to wycięte zadanie, które można otrzymać od Barmana po wykonaniu wcześniejszego - Znajdź psi-kombinezon. Dostępne w buildzie 2571. Termin jego realizacji upływa po 24 godzinach, a nagrodą były pieniądze w wysokości 6000 rubli.

Render_weapon_desert_eagle_main_soc.jpg
Black Kite - prawdziwa broń dla prawdziwych bohaterów.

Pojawił się w naszej okolicy jeden obcokrajowiec... Gordon się nazywał, czy jakoś tak? Po zachowaniu - jak doświadczony stalker, ale powiedział, że nigdy nie był w Zonie. No dobrze, nie o tym mowa. Jednak zaginął gdzieś w Zonie. A miał jedną bardzo ciekawą rzecz - Black Kite. Chciałbym mu się przyjrzeć z bliska...

Barman


Źródło: Site-logo.jpg.563ef31832caf2dee8ac02ff967d6dab.jpg
 

Korekta tekstu, formatowanie, edycja grafiki początkowej: @Meta

  • Super 1
  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można by uznać, że zginął w strefie na wskutek anomalii Elektro. W końcu biedny Gordo nie miał raczej z podobnymi zjawiskami do czynienia (dawno nie grałem w Half-Life). Trochę szkoda, że nie postanowiono dać kilka zadań z nim związanych, ot mógłby mieć ciekawe spostrzeżenia na temat fizyki, chemii oraz biologii w Zonie. ;) Może modderzy wykorzystają jego potencjał.

No i w sumie mogliście dopisać, że jego trup również pojawia się bodajże w Metrze 2033 albo i Last Light. ;) 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Darrien napisał(a):

Może modderzy wykorzystają jego potencjał.

@Darrien - w modach to on żyje i ma się dobrze, przywrócono go do życia przynajmniej w modyfikacjach z tego działu: Mody na bazie Narodnaja Solianka.

Ma trochę zadań dla Naznaczonego i generalnie przedstawiony jest w nich jako postać niezdarna...wiadomo "hamerykański gieroj" nie może równać się z tym zza Uralu...chyba taki przekaz chciano wykreować.

Jakby jego model głowy połączyć z tym kombinezonem - przerobionym pod silnik SoC, to była by ciekawa kreacja, bliższa pierwowzorowi...

HEV.thumb.jpeg.a089a0aa07efef4fbb0a2c58fec581f0.jpeg

Do klimatu Zony HEV Suit nie pasuje ale jako easter egg, czy przedmiot questu...hmm, czemu nie?

Edit: W OP-2.1 fajnie wymachiwało się łomem...poproszę, by @metek58 zmienił opis przedmiotu w polonizacji OP-2.2 z fomka czy montówka, na bardziej polskie odpowiedniki czyli "breszka" albo "świńska łapka"...

Edytowane przez AntiCitizen
poprawiono link do kombinezonu.
  • Super 1
  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie mogę dodać zawartości powyżej - post pod postem...

W odmętach internetu znalazłem taki oto model (w zasadzie jest to paczka modeli pod Soc): tutaj.

Ta wersja Gordona Freeman'a jest najlepszą jaką widziałem w Stalkerze...OGF Viewer otwiera go bezproblemowo.

gordon_freeman.thumb.jpeg.9de982f03b0a4581aa445afbf7d689d8.jpeg
Próbowałem go wrzucić do OP-2.2 i podstawki SoC...niestety mam błąd o treści:

Spoiler

Fatal Error

[error]Expression    : fatal error
[error]Function      : IReader::advance
[error]File          : s:\xrcore\FS.h
[error]Line          : 363
[error]Description   : <no expression>
[error]Arguments     : Invalid position FS.advance() Pos:486940 Size:486916

Pierwszy raz widzę taki log...szczerze - nie wiem czy ten model działa w grze?...autor modelu chwali się screenami z gry.

Spoiler

ss_user_12-31-21_23-19-26_(l01_escape).thumb.jpg.889f1c3b097fd68a8f52a4fa2c6ed3aa.jpg

Nie wstawiam w temat o modelach dla SoC, bo możliwe że jest to model mający błędy...każdy musi to ocenić sam. Namiary podano, każdy może zrobić testy u siebie.

Edytowane przez AntiCitizen
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.