Skocz do zawartości

Ile prądu pobiera mój PC


Vorenus

Rekomendowane odpowiedzi

malakas potrafi wyliczyć pobór energii, moja prośba dotyczy również porady co do ewentualnego delikatnego tuningu ale nie chcę robić rewolucji. Po prostu co mogę z tego jeszcze wyciągnąć nie inwestując dużych pieniędzy. 1. Płyta: Gigabyte GA-MA -S3H AMD690G SAM2 (PCX/DZ/VGA/LG/S 2. Procesor: AMD Athlon 64 X2 5200+BOX (AM2) 2,61Mhz (65W) 3. Karta Graficzna; [bFG Tech] Nvidia GF 8800 GTS OC 512MB GDDR3 4. Dyski: HDD Seagate 160GB ST3160815AS SATA II 8MB HDD Samsung 60GB ATA (nie pamiętam dokładnego opisu, jeśli trzeba otworzę komp. i uzupełnię) 5. DVD REC Pioneer DVR - 215DBK (wymiennie z LiteOn 120) 6. Zasikacz: Xilence Redwing 420W (XP420.(12)R)P.PFC 7. Pamięć: Geil DDR2 2048MB PC800 DUAL 2x1024 ULTRA Kingston KVR800D2N5/1G (1GB PC2- 6400 CL5 240 Pin DIMM) 8. Klawiatura - A4-TECH KB - 6 PS/2 Mysz - A4-TECH OP 3D-3 Optyczna 9. System: MS Windows XP Home Edition SP3 10.Obudowa I-BOX ORION 833B Prescot. 11.Monitor Acer Al 1952 (PVA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vorenusie twoja zabawka pobiera 290w przy obciążeniu 90%. W praktyce jednak obciążenie to około 60%....więc 200w do tego dochodzi 37w monitor. Jest to jednak obciążenie ciągłe przez 1 godzinę ( tylko w czasie długotrwałej gry o wymagającej grafice).Przy pracy w internecie i programach ,będzie jeszcze mniej.Do opisu dodałem dwa wiatraki 80mm (najlepiej 120mm), które powinny się w systemie znajdować. W praktyce przy obciążeniu procesora 50% TDP jest już ....190W + 37W monitor. Co zmienić...raczej nie wiele można już zrobić...Na pewno nie warto wymieniać grafiki ..za słaby procesor i w tej chwili już grafika jest blokowana. Masz 3 kości RAM to źle bo nie pracują w dual chanel ...do tego widzę timingi CL5 pomieszane z CL4...ale porozmawiamy o tym.Jeżeli masz pomarańczowe Geile to raczej mają CL4, a dodany jest CL5... Trzeba myśleć o sprzedaży płyty i procesora...kupnie 4GB RAM DDR2 CL4, reszta może pozostać ...inwestycja to nowa płyta i procesor na gniazdo AM2+ w tej chwili są tanie, ale już trudno dostępne. Potem to już AM3 ,ale to budowa od podstaw więc nie wspominam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś szablonik do tego czy liczysz na zasadzie proc 93w, płyta 10w, ram x*2w.... Bo tak się zastanawiam ile mój pażdzioch pobiera, a nie chce mi się szukać TDP dla poszczególnych elementów. W końcu udało mi się zebrać elementy do WC, mam w planie dobre OC sprzętu i tak się zastanawiam ile zapasu na zasiłce mogło zostać,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawaj sprzęt to ci powiem...dobre OC zależy też od płyty (ile faz zasilania ma płyta, im więcej tym lepiej) ...dobra chłodnica ...dobra rewizja procka...rodzaj rdzenia itp. ..dobry RAM nie każdy się kręci dobrze.... Zapasu przynajmniej 80W bo to co pisze to nie jest prawdą , każdy dobry zasilacz ma 85% sprawności...tańsze 80% i mniej... w sieci są kalkulatory które w miarę dobrze to robią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem kiedyś starałem się to nawet liczyć kalkulatorami, ale nie zawsze był mój sprzęt w tabelce Intel Q9550 chyba e1 ze standardowym napięciem idzie spokojnie 3,06 na boxie ale są niekiedy zwiechy więc 2,83 póki co Asus Striker Extreme płyty nie sprawdzałem max fsb myślę że 460-470 powinna uciągnąć 6GB Ramu 2x2GB i 2x1GB - aData Vitesta 800+ 4-4-4-12/Cr2 - na cr1 wywalają błędy na 5-4-5-13 robią 1066 przy 2,2 2x 8800GT Gigbyta nie pamietam zegarów ale te fabrycznie kręcone nieruszłem nie wiem czy coś się wyciśnie 2x Samsung F1 500GB - Raid0 + WD 320GB Audigy 2 6 wentyli w budzie 5x120mm i firmówka z coolermastera na boku 200-250mm albo i więcejnie wiem buda Cosmos S Całość ciągnie Tagan 530w rewizja z odpinanymi kablami Monitor to Belinea B12cośtam 35 20" na matrycy MVA daje radę Co do WC Swiftech GTX, D-tek GFX, Swiftech MCW60 + MNP Chanel bloczek na mosfety i ram robione przez gościa z purepc. całość ma działać na MCP655 i dwóch chłodnicach Thermochillu 3x120 i BlackWater 122U Sprzęt ponad rok czasu czekał na podzespoły do WC,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mamy te same procki (lepiej by była rewizja E0 duzo lepiej się kręci)...na powietrzu to zrobisz 4 GHZ stabilne i do użytku, a na cieczy będzie jeszcze lepiej.Rekord dla tego chipa to gdzieś koło 4,5 Ghz ale nie jestem pewien na jakim chłodzeniu...ja na 1.16v mam w tej chwili 3,4ghz na codzień. Chłodnica Noctua U-12P... Asus to dobra podstawa do takich zabawek...fsb 450 wystarczy bo mnożnik jest 8,5...Ramy to dopiero przy dobrym OC pokażą co potrafią. No to wypas pudełko .. RAJD0 dobry bo szybki ,ale za to rozsypuje się często. Pomyśl o RAID0+1. To dopiero jest elektrownia...:) aż się boję liczyć. Jak kupujesz teraz WC postaraj się by były uchwyty do socket 1366 bo 775 już nierozwojowy. Jak możesz wstaw fotkę tego kompa będzie ładnie wyglądać w środku...:) Ale monitor to mógłbyś zmienić....20 cali na to wszystko to trochę za mało... ..... TAKA MASZYNA BĘDZIE GODNA UWAGI....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiałem się nad pogonieniem SLI i wstawniem GTX460 1GB w singlu, ale chyba poczekam jak stanieją, pobór prądu w 3D praktycznie bez różnicy choć nie wiem czy nie na korzyść 2x8800GT lol :) Zdjęcia wstawię napewno, muszę jeszcze nad złączkami i węzami pomyśleć kusi mnie 10/16, ale mam obawę że nie wcisnę złączek na bloki więc raczej 10/13 No płyta grzeje się strasznie, aż mi z radiatora na NB "miedź" zeszła i widać że to alu hehe Nad zmianą platformy póki co się nie zastanawiam 4 jaja nawet poniżej 3GHz dają radę Hmmm.... CPUID twierdzi, że procek to C1 Monitor może i przydałby się lepszy, ale póki co nie znajduję nic godnego uwagi, a po pracy na Premium MVA na pewno nie wróce na żadną TN-kę. Co do raida fakt jeden samsung mi już padł całe szczęście na gwarancji, czekam aż dolar spadnie wtedy 0+1 raczej się zamelduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiałem się nad pogonieniem SLI i wstawniem GTX460 1GB w singlu, ale chyba poczekam jak stanieją, pobór prądu w 3D praktycznie bez różnicy choć nie wiem czy nie na korzyść 2x8800GT

Ja już kasę odkładam na tego GTX460 GS ,lub GLS ale ten drugi droższy..

Dlaczego płyta się grzeje nie powinna ...

Jest też rewizja C1 te słabiej się kręcą , ale też idą w górę....jak znajdę to wkleję tabele rekordów dla tych 4 jaj...mam to gdzieś na angielskim forum ...

Ten Rajd miałem na myśli tylko źle opisałem ..3 dyski...

Jutro policzę twoje Waty sam jestem ciekaw co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

680 nvidii wydziela sporo ciepła w sumie, stąd też decyzja o montażu wody, miałem taką noctuę jak Twoja ale na dwóch wentylach i e6750 Hmm. sympatyczny ten GLS, ciekawe ile można wycisnąć jeszcze z niego i jak sobie poradziłby z póki co królem 460tek czyli Hawkiem od MSI (nie pamiętam Hawk czy Lightning ma wyższe zegary?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podliczeniu wszystkiego sprawa wygląda tak:

PC obciążone do 90%....429W

PC obciążone do 60%...303W

PC podciągnięte do 4ghz ..1,31V load 90%...475W

PC podciągnięte do 4ghz ..1,31V load 60%....329W

Są to dane przy obciążeniu CPU do 85%TDP by mięć zapas dla zasilacza...

Wiatraki dodałem bez LED jeżeli nasz światełka będzie troszkę więcej.Ogólnie zasilacz jeszcze spokojnie wytrzyma ...:). Praktyka to obciążenia rzędu 60% i mniej...tak dla systemu jak i dla CPU.

System z zegarem korzystającym z 50% TDP pobiera 290W. po OC 4ghz

System bez OC jest już 278W

Twoje karty graficzne w SLI...220W

pojedynka GTX460.......160

Tabela rekordów dla Core2Quad 9550 @2.83 Ghz

http://www.overclock.net/intel-cpus/422093-_-q9550-club-_-please-read.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne, można wiedzieć jak to liczysz? To ja już zgłupiałem, wszędzie GTX460 jest ganiony za wysoki pobór energii w trybie 3d, a tu jak się okazuje wcale nie jest tak tragicznie. Pobór jest mniejszy niż wszędzie chwalone i polecane GTX260-216c A właśnie jak Ci się widzi Bios Mod na GTX465, który odblokowuje nam kartę na 470? Czyli teoretycznie zalilacz ma jeszcze odrobinkę zapasu Dzięki jeszcze raz serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszędzie chwalone i polecane GTX260-216c

... te chwalone karty mają stare układy 65nm i 206 W ...jedyny plus to szyna pamięci 448bit przy ddr3 przepustowosć 109 GB/s

nowa seria to ..40 nm (stąd pobór mocy) i ddr5 ..112GB/s

Nawet jeżeli pobierają więcej pod dużym obciążeniem w 3D to i tak są wydajniejsze jak stare GTX260...Muszę sprawdzić czy tabele podają max.mocy w trybie 2D,czy 3D....

Jeżeli lubisz ryzyko i umiesz dobrze wgrać bios do grafy to czemu nie ..jednak dużo trudniejsze jak wymiana biosu w płycie głównej

Czyli teoretycznie zalilacz ma jeszcze odrobinkę zapasu

Ma dużo zapasu nie jesteś w stanie obciążyć prze długi czas 4 rdzeni na 90%.(tam się zbliża do granicy)..tylko w testach....:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to idzie że na Fermini wyklinają, że dużo biorą w 3d, a 260 była chwalona za pobór, wiem że to dwa zupełnie różne procesy produkcji 40 i 65nm, tylko coś tak nie halo bo w/g gph.benchmark 260tka bierze 206W, a 460tka 160W niewiele więcej jak 8800-9800 więc ja już zgłupiałem. 465/470 z poborem jest na poziomie GTX260/275 czyli wzorców wydajność/pobór/cena, a pomimo to jest lament o prądożerność Z podmianą biosu nie będzie problemu Takie zabawy uskuteczniałem już z Radkiem 9500@9700 sapire'a, miałem kiedyś MSI 7900GTO@GTX :) i bios mod to była maszynka... w 2006 hehehehe Jak to mówią No risk, no fun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

benchmark 260tka bierze 206W, a 460tka 160W niewiele więcej jak 8800-9800

To zmiana technologi z 65 na 40 nm podobnie jak w procesorach obniża pobór mocy...a zatem i temperatury układów.

Mając do wyboru starego 260 i nowego GTX na pewno wybrałbym GTX...na tamtej stronce... gph.benchmark... są testy syntetyczne ,ale wyraźnie widać przewagę..nowej karty..

// zmieniłem kolor podpisu by nie czytać go ciągle jako dodatek do postu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko się zgadza, tylko mnie zastanawia to iż przy seri 200 pobór na poziomie 200W był akceptowalny, ba nawet te karty były za to chwalone, natomiast przy 400 taki sam pobór przy znacnie większej wydajności jest traktowany niemal jak porażka konstrukcyjna. Starałem się to odnieść do stosunku W dla serii 4000 radeona i GTX200, porównując to do HD5000 i GTX400, ale i tu i tu karty będące bezpośrednimi konkurentami mniejszy pobór mają "czerone" To mnie właśnie zastanawia ta nagła zmiana postawy serwisów tzn przy GTX200 200W - Hurra a przy GTX400 - Blee, ło matko jak dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz może Cie zainteresują testy ...

http://www.guruht.com/2010/07/msi-geforce-gtx-460-cyclone-oc-vs-hd.html

ostatnio silny nacisk na ekologię, więc nie dziwne, że serwisy krzyczą na pobór prądu....

Hmm. sympatyczny ten GLS, ciekawe ile można wycisnąć jeszcze z niego i jak sobie poradziłby z póki co królem 460tek czyli Hawkiem od MSI (nie pamiętam Hawk czy Lightning ma wyższe zegary?)

masz odpowiedź...

http://www.neoseeker.com/resourcelink.html?rid=194744

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.